Select Page

ارتودنسی دو دندان جلو چه موقع میسر است ؟ ارتودنسی دو دندان جلو وابسته به چه شرایطی است؟ ارتودنسی دندان بهترین راه برای برطرف کردن شکاف بین دو دندان جلو است. یکی از دلایلی که افراد فاقد لبخند زیبا هستند فاصله بین دو دندان است. اگر چنین شکافی دارید راه‌حلی وجود دارد که می‌تواند لبخند شمارا دگرگون کند.

محتمل‌ترین دلیل ایجاد شکاف، وجود مقداری بافت عضلانی بین لثه‌ها و لب فوقانی است که به‌عنوان فرنوم (frenum)، بخشی از سیستم عضلانی صورت شناخته می‌شود. فرنوم، می‌تواند بیش‌ازحد رشد کند و به سمت دندان‌های جلو حرکت کند و می‌تواند دندان‌ها را تحت‌فشار قرار دهد تا شکاف بین دو دندان ایجاد شود.

شکاف بین دو دندان به‌طور رسمی به‌عنوان ” دیاستما ” شناخته می‌شود. این شکاف‌ها معمولاً بین دو دندان فوقانی جلویی ظاهر می‌شوند، اما لازم به یادآوری است که این نوع شکاف‌ها می‌توانند بین هر دو دندان دیگری ایجاد شوند.

ارتودنسی دو دندان جلو، فاصله-بین-دندان

برای اصلاح این مسئله ابتدا لازم است با یک متخصص ارتودنسی مشورت کنید. وجود عوامل دیگر هم در ایجاد فاصله را می‌توان دخیل دانست، ازجمله فشار زبان، مکیدن انگشت، از بین رفتن یا نامرتب بودن دندان‌ها عواملی هستند که موجب فاصله بین دندان‌ها می‌شود. اگر در معاینه مشخص شود که یک فرنوم بیش از حد بزرگ وجود دارد، درمان معمولاً در دو مرحله آغاز می‌شود.

ابتدا باید با حرکت دندان‌ها به سمت یکدیگر یا به عبارتی با استفاده از ارتودنسی دو دندان جلو، فاصله بین دو دندان را کم کنیم. مرحله بعدی برداشتن بافت فرنوم اضافی با جراحی و تغییر لثه است.

ترتیب درمان مهم است؛ اگر ابتدا بافت فرنوم را بردارید، بافتی به اسم اسکار حاصل می‌شود که می‌تواند از بسته شدن فاصله با ارتودنسی جلوگیری کند. بعلاوه، جراحی زیبایی روی لثه‌ها می‌تواند منجر به از بین رفتن پاپیلاها و ایجاد بافت لثه مثلثی شکل کوچک بین دندان‌ها شود که ظاهر زیبایی به همراه ندارد.

فرنکتومی، روشی برای از بین بردن فرنوم اضافی، یک روش نسبتاً جزئی است که می‌تواند توسط یک متخصص پریودنتیست (متخصص لثه)، جراح دهان یا دندان‌پزشک عمومی با آموزش جراحی انجام شود. این ناحیه با بی‌حسی موضعی بی‌حس می‌شود، بافت با یک چاقوی کوچک جدا می‌شود و زخم کوچک حاصل‌شده با چند بخیه بسته می‌شود (گزینه دیگر استفاده از لیزر جراحی برای برداشتن مجرای فرنوم است). طول درمان برداشتن فرنوم اضافه حدود یک هفته است. میزان دردی که شما باید تحمل‌کنید بسیار پایین است.

بسته به شرایط فردی شما، درمان کامل می‌تواند به طول بینجامد؛ اما در پایان، این روش‌های معمول دندانپزشکی می‌توانند تأثیر بسزایی برای شما داشته باشند و از لبخند جذاب‌تر و بدون شکاف برخوردار شوید.

عواملی که باعث ایجاد فاصله بین دندان‌های جلو می‌شوند

  • فشار از طریق زبان
  • مکیدن انگشت
  • قرار دادن اشیاء خارجی
  • از دست دادن دندان‌ها

ارتودنسی دو دندان جلو، فاصله-بین-دندان

ارتودنسی دندان جلویی

هنگامی‌که بزرگ‌ترین نگرانی دندان شما، لبخند است ممکن است از خود بپرسید که چرا متخصصان ارتودنسی روی تمام دندان‌ها براکت قرار می‌دهند تا فقط دندان جلو را ارتودنسی کنند. شما باید بدانید که برای ارتودنسی ملاحظاتی وجود دارد.

درمان دندان جلویی صرفاً برای بهبود زیبایی این دندان‌ها است و بیشترین محبوبیت را میان بزرگ‌سالان دارد.

دلیل اصلی اینکه بیماران ممکن است به‌جای اینکه درمان کامل را بخواهند، ارتودنسی را فقط برای دندان جلویی خود می‌خواهند، کوتاه بودن بازه زمانی طول درمان است همچنین این روش کاهش هزینه قابل‌توجه ای را به همراه دارد.

به‌طور متوسط ​​، طول درمان ارتودنسی دندان‌های جلو ممکن است بین 3 تا 6 ماه باشد. بسته به نوع دندان و شکل منحصربه‌فرد دندان شما، این مدت ممکن است کمتر از نصف مدت‌زمان درمان کامل باشد که ممکن است بین 1 سال تا 3 سال به طول بیانجامد. بااین‌حال، کاهش زمان درمان معمولاً با محدودیت درمان همراه است. توجه به این نکته لازم است که درمان‌ها می‌توانند سریع‌تر انجام شوند، درحالی‌که درمان برخی از بیماران کمی بیشتر به طول می‌انجامد. همه‌چیز بستگی به شلوغ بودن یا فاصله دندان‌های شما دارد.

ارتودنسی دو دندان جلو، فاصله-بین-دندان

 مزایای و معایب استفاده ارتودنسی دندان جلویی

بزرگ‌سالان به‌احتمال‌زیاد فقط برای دندان‌های جلویی خود از براکت استفاده می‌کنند. بیمارانی که به این کارتن می‌دهند نمی‌خواهند متعهد به درمان طولانی‌مدت شوند. همچنین ممکن است برای بی‌نظمی فک نیازی به درمان ارتودنسی نداشته باشند و به‌سادگی می‌خواهند ظاهر لبخند خود را بهبود بخشند.

گزینه‌های مختلفی برای این بیماران وجود دارد ولی مسئله این است که روش‌های درمان دیگر طولانی‌مدت و هزینه‌بر هستند.

اگر ترجیح می‌دهید فقط برای دندان جلویی خود از براکت استفاده کنید باید بدانید ارتودنسی دندان جلویی بی‌نظمی‌های فک و مشکلات اساسی دندان‌های نیش شمارا برطرف نمی‌کند. خطرات بالقوه طولانی‌مدت در ارتباط با این درمان وجود دارد، ازجمله درد فک، ساییدگی غیرطبیعی دندان‌ها یا افزایش خطر عودت ارتودنسی (به این معنی که دندان‌های شما به موقعیت اولیه خود بازمی‌گردند).

محدودیت‌های دیگری نیز برای درمان دندان جلویی شما وجود دارد؛ سرعت حرکت دندان‌های شما ازنظر بیولوژیکی تعیین می‌شود؛ بنابراین یک‌زمان درمان کوتاه یا کاهش‌یافته ممکن است دندان‌های شمارا کاملاً صاف نکند و آن‌ها کمی شلوغ باقی بمانند. بعلاوه، زمان لبخند زدن معمولاً هشت‌تا ده دندان جلویی دیده می‌شوند و حتی ممکن است تمام دندان‌های بالایی را نیز شامل شود؛ بنابراین تمرکز بر روی دندان جلویی، لبخند را کاملاً زیبا نمی‌کند.

هزینه ارتودنسی دندان‌های جلویی همانند سایر روش‌های درمان ارتودنسی، با توجه به میزان شدت انحراف دندان و فک بیمار هزینه متفاوت خواهد بود.

ارتودنسی دو دندان جلو، فاصله-بین-دندان

مشورت با متخصص ارتودنسی

انواع زمان درمان وابسته به رابطه بین دندان و فک شما است. برای انجام دقیق‌ترین ارزیابی از سلامت لبخند باید با یک متخصص ارتودنسی مشورت کنید. آن‌ها طیف وسیعی از گزینه‌ها را برای رفع نگرانی‌های شما در اختیارتان قرار می‌دهند. از بهبود زیبایی دندان جلویی گرفته تا بهبود دندان نیش شما.