Select Page

ارتودنسی ثابت دندان چیست؟ ارتودنسی با استفاده از فشار روی همه دندان‌ها به‌منظور انتقال آن‌ها به محل صحیح آن‌ها باعث بهبود ظاهر افراد می‌شود. ارتودنسی به حفظ سلامت دندان‌ها، لثه‌ها و مفاصل فک در طولانی‌مدت کمک می‌کند، زیرا یکی از روندهای موردتوجه و مراقبت از بدن است، زیرا ناهماهنگی دندان‌ها و قاعده‌مند بودن آن طبیعتاً یکی از چالش‌هایی است که اکثر مردم، چه زن و چه مرد، با آن روبرو هستند.

تعریف معنای ارتودنسی

ارتودنسی روشی برای ترمیم نقص یا انسداد دندان است. مواردی که به بریس نیاز دارد عبارت است از:

 1. یک یا چند دندانی که از تراز بندی طبیعی دندان‌های فک بالا یا پایین خارج‌شده است.
 2. وجود فضاهای بین دندان‌ها و یکدیگر به دلیل برخی بیماری‌های ژنتیکی.
 3. تفاوت در اندازه دندان به‌طوری‌که متناسب با اندازه دندان‌های مجاور نباشد.
 4. نقص در فک بالا و پایین، مانند تفاوت در اندازه هر یک، جایی که اندازه فک بالا از فک پایین یا بالعکس باهم متغیر است که منجر به مشکل سو انسداد می‌شود.

وظیفه‌ترمیم این نقص‌ها به عهده متخصص ارتودنسی است، زیرا دندان‌ها را از طریق بریس هایی که در اطراف دندان‌های فک قرارگرفته‌اند به شکل طبیعی خودتنظیم می‌کند و تلاش می‌کند تا دندان‌های بیمار را دوباره صاف‌کرده و از مکان‌های نادرست خود جابجا کند.

ارتودنسی ثابت دندان

دلایل نقص مال اکلوژن

 • برخی از بیماری‌های ژنتیکی
 • کشیدن زودرس دندان‌های شیری
 • تأخیر درکشیدن دندان‌های شیری
 • تعداد دندان‌ها را کم یا زیاد کنید
 • عدم تقارن دندان‌ها با اندازه فک
 • برخی از عادت‌های بد مانند مکیدن انگشت
 • قرار گرفتن جنین یا کودک در معرض عوامل خارجی

چه زمانی به بریس نیاز دارید؟

دوره سنی مطلوب برای درمان ارتودنسی بین هفت تا چهارده سال است که هر شکل غیرطبیعی در قوام دندان بعد از هفت‌سالگی مشاهده می‌شود، زیرا تشکیل دندان از چندین مرحله عبور می‌کند، آخرین مرحله رشد دندان در هفت‌سالگی به پایان می‌رسد تا شکل و رشد دندان کامل شود و ساخت فک‌ها ثابت می‌شود. سپس مراجعه به دندان‌پزشک امری ضروری است، خصوصاً اینکه نقایص زیادی در دندان‌ها وجود دارد که با ارتودنسی قابل‌درمان نیستند و دندان‌پزشک باید قبل از ایجاد عوارض، برخی از نقایص را جراحی کند.

معایب استفاده از ارتودنسی

فرسایش دندان : فشار واردشده بر روی پایه‌ها بر روی دندان‌ها تأثیر می‌گذارد و باعث فرسایش آن‌ها می‌شود.

بافت‌های داخلی دهان آسیب می‌بیند: بریس ها و سیم‌های فلزی ممکن است به لثه‌ها و لب‌ها آسیب برساند.

ناراحتی به‌خصوص در ماه‌های اول به دلیل فشاری کهپایه‌ها روی سطح دندان وارد می‌کنند.

درد فک:  این به دلیل شکستگی استخوان فک است، به‌طوری‌که دندان‌ها می‌توانند دوباره به حالت طبیعی حرکت کنند. پوسیدگی ریشه دندان‌ها: این در برخی موارد استثنایی و فردی رخ می‌دهد، زمانی که استخوان فک قوی است و در برابر حرکت ریشه دندان‌ها در اثر فشار بریس ها مقاومت می‌کند که منجر به فرسایش می‌شود.

پوسیدگی دندان:  غذا به سطح تکیه‌گاه‌ها می‌چسبد و مکان‌هایی را برای جمع‌آوری غذا تشکیل می‌دهد که به‌سرعت منجر به پوسیدگی دندان و تخریب دندان می‌شود، زیرا دهان پر از میلیون‌ها باکتری است که به سطح دندان می‌چسبند و برخی از این باکتری‌های موجود ناشی از قندهای خورده شده در رژیم غذایی هستند که اسید تولید می‌کنند و مقدار زیادی اسید تولید می‌کنند؛ که منجر به پوسیدگی دندان می‌شود.

طبق مطالعات انجام‌شده  50٪ بیمارانی که از دستگاه‌های ارتودنسی استفاده می‌کنند، پس از درمان ارتودنسی لکه‌های سفید بر روی دندان‌های خوددارند، زیرا مدت‌زمان درمان ارتودنسی بر ایجاد ضایعات سفیدروی دندان‌ها تأثیر می‌گذارد.

ارتودنسی ثابت دندان

بهداشت دهان و دندان

در هنگام ارتودنسی حفظ بهداشت دهان و دندان مهم است و  متخصصان ارتودنسی به شما توصیه می‌کنند که مصرف نوشیدنی‌های اسیدی یا گازدار مانند نوشابه‌های غیرالکلی را که اثرات حذف کلسیم‌دارند کاهش دهید. حذف کلسیم خیلی سریع اتفاق می‌افتد، اغلب در طی یک ماه از درمان ارتودنسی با وسایل ثابت.

فواید استفاده از ارتودنسی

بریس ها باعث حفظ فرم طبیعی دندان‌ها و فک می‌شود که این بر شکل صورت تأثیر می‌گذارد. صاف کردن دندان‌ها و اصلاح کردن شلوغی دندان‌ها  انسداد صحیح دندان‌های جلو و عقب  از بین بردن سوزش بهبود ظاهر و لبخند، زیرا مواردی وجود دارد که تحت تأثیر رشد نامناسب دندان قرار می‌گیرند.

انواع ارتودنسی

بریس های ثابت فلزی در ارتودنسی ثابت یک نوع بریس فلزی هستند که در طول دوره ارتودنسی روی سطح دندان‌ها چسبانده می‌شود  تا آن‌ها را ثابت کند  و نوع دیگری از بریس های شفاف وجود دارد که دیده نمی شود و این آخرین نوع ارتودنسی ثابت است، این نوع بریس ها،  بریس های شفاف رنگی هستند که در پشت دندان‌های جلویی نصب می‌شود، این نوع بریس گران‌ترین گزینه ارتودنسی است. این نوه بریس برای کودکانی که به دندان‌های خود فشار وارد می‌کنند مانند مکیدن شست مفید است.

ماده مورداستفاده در بریس های ارتودنسی

بریس ها را با استفاده از سیمی که از جنس فولاد ضدزنگ است به‌صورت یک تکیه‌گاه کوچک که بر روی سطوح دندان‌هایی که قرار است بگیرد با استفاده از نوعی چسب، ثابت می‌کنند و سپس با استفاده از یک سیم فلزی نازک، پیوندها بین آن تکیه‌گاه‌ها ایجاد می‌شود.

معایب بریس های فلزی: در آغاز یا اندکی پس از نصب ارتودنسی، به لثه ها و گونه‌ها آسیب وارد می‌کند و به غذاهایی که می‌خورید توجه کنید، به‌ویژه غذاهایی که ژله و کارامل هستند، زیرا بیشتر این مواد غذایی به سطح بریس ها می‌چسبند که باعث جمع شدن غذا در سطح دندان می‌شود، این امر منجر به افزایش میزان پوسیدگی می‌شود.

ارتودنسی ثابت دندان