Select Page

برای پاسخ به پرسش ارتودنسی چیست ؟ ، لطفا با ما تا انتهای مقاله همراه باشید.

ارتودنسی چیست ؟

ارتودنسی دندان نوعی از شاخه دندانپزشکی می باشد که متخصصان آن به رفع مشکل ها، عدم تراز و نامتقارن بودن فک و دندان های ردیف بالا و پایین می‌پردازد.

انواع ارتودنسی دندان

همانطور که بیان شد از این شیوه درمانی برای تصحیح معضلات مختلفی مانند عدم تراز دندان ها بهره برد، که در بین افراد مختلف بسیار پرطرفدار بوده است. این شیوه درمانی می تواند لبخندی جذاب به صورت هر شخصی زیبایی می بخشد و با رفع کردن اشکلات، به ایجاد طرح زیبا کمک نماید.

 

انواع ارتودنسی دندان به شرح زیر است:

ارتودنسی چیست

ارتودنسی چیست

در ارتودنسی ثایت برای یک مدت طولانی از وسایل ویژه ای برای تراز نمودن دندان ها استفاده می گردد که در کل طول درمان از آن استفاده می شود و به اصلا از دهان خارج نمی شود مگر این که دکتر متخصص دستور بدهد.

 • ارتودنسی متحرک:

ارتودنسی چیست

ارتودنسی چیست

در ارتودنسی متحرک از وسایلی استفاده می شود که لزومی ندارد همیشه در دهان قرار گیرد. این وسایل عموما در یک شبانه روز، بیست و دو ساعت در دهان قرار دارد.

انواع ارتودنسی ثابت

انواع ارتودنسی متحرک

 • بریس های هاولی
 • زد اسپرینگ
 • سیم های نامرئی

دستگاه‌های ارتودنسی متحرک

دستگاه های ارتودنسی متحرک درست است که به اندازه سیم ها محکم نمی باشند و نمی تواند به اندازه آن اثرگذار باشد؛ اما دستگاه های ارتودنسی دندان می تواند به شکل صحیح و به تدریج دندان ها را حرکت داده و تراز نماید.

 • ارتودنسی متحرک عوارض ندارد و یا حداقل می باشد.
 • می توان بدون سیم ها از آن استفاده کرد.
 • اگر اصول بهداشتی دهان و دندان در آن مراقبت نگردد احتمال عفونت لثه وجود دارد.
 • یکی از اساسی ترین دستگاه های ارتودنسی متحرک نگهدارنده ها می باشند.

 

ارتودنسی چیست

ارتودنسی چیست

سن مناسب برای ارتودنسی دندان

درمان ارتودنسی دندان در کودکان عموما از سن دوازده سالگی آغاز می شود یعنی درست وقتی که تمام دندان های شیری ریخته شود و دندان های دائمی از لثه بیرون آید. هر چند که نمی شود این سن یکی از بهترین سن های انجام درمان ارتودنسی می باشد. درمان های‌ ارتودنسی فقط ویژه کودکان و نوجوانان نمی باشد و معمولا در بزرگسالان نیز می تواند انجام گیرد ویژه مختص کودکان و نوجوانان نمی باشد و عموما در رده های سنی بالا نیز انجام می شود. بعد از سن بلوغ می توان در هر سنی اینکار را انجام داد؛ اما باید توجه نمود که به هر میزان که سن بالاتر رود معمولا شانس درمان کمتر و طولانی تر می شود.

نکته اینجاست که ارتودنسی معمولا با خطر فرسودگی و پوسیدگی دندان ها همراه است و اگر فرد به سلامتی دهان و دندان های خود اهمیت ندهد، بهتر است از انجام آن خودداری نمود تا وقتی که به تمیزی دندان و دهان توجه کرد.

رفع مشکلات دندان با درمان ارتودنسی

به صورت دقیق نمی توان اعلام کرد که هر کدام از روش های ارتودنسی به درمان چه مشکلات می پردازند؛ ولی اگر مشکلات بسیار حاد باشد نیاز به ارتودنسی ثابت است. اما اگر مشکل دندان ها جزئی باشد، با کمک ارتودنسی متحرک قابل حل خواهد بود.

مشکلات و معضلات زیر فقط در چند مورد اساسی هست که توسط این شیوه دندانپزشکی درمان می گردد:

 • اختلال پیش ‌دندانی که در آن دندان های قسمت بالای دهان بیشتر از حد معمول از قسمت پایین جلوتر می باشند.
 • در پس‌دندانی، دندان های فک پایین بیش از حد جلوتر از دندان های فک بالا می باشند و میزان جلوآمدگی فک پایین از فک بالا بیشتر است.
 • عدم روی هم رفتگی دندان های دو فک، به این معنا می باشد که دندان های فک بالا به شکل صحیحی روی دندان های فک پایین به طور معمولی قرار نگرفته اند.
 • باز ماندن بایت، به این نحوه می باشد که هنگام بسته بودن دهان و روی هم قرار گرفتن دندان ها فک های بالا و پایین، یک فاصله مناسبی بین دندان های بالا و پایین ایجاد می شود.
 • جابه‌‎جایی خط میانی، که خط وسط در دندان‌های فک بالا از جلو، با خط وسط در دندان های فک پایین از جلو در یک راستا نمی باشد.
 • زیاد بودن فاصله بین دندان ها، بین دندان ها فاصله ها بسیار زیادی وجود دارد.
 • شلوغی دندان ها، به معنی بی نظمی و بالا بودن تعدادی از دندان ها و کج شدن اغلب آن ها که با ارتودنسی دندان درمان می گردد.
ارتودنسی چیست

ارتودنسی چیست

مدت زمان درمان ارتودنسی

بیشتر بیماران معمولا نگران این موضوع می باشند که چه زمانی باید ارتودنسی را در دهان خود برای درمان داشته باشند. به طور معمول، ارتودنسی دندان حدود بیست و چهار ماه جهت تکمیل درمان در دهان بیمار وجود دارد.

برخی از بیماران تحت تاثیر عواملی به زمان کمتر از دوازده ماه نیاز دارند، اما بیمارانی هم وجود دارند که مدت درمان آن ها سه سال به طول می انجامد تا دندان‌های آن ها به شکل صحیحی جابه جا شود.

عوامل تاثیر گذار در طول درمان ارتودنسی

ارتودنسی برای همه‌ی مشکلات دندانی افراد مناسب نمی باشد و جایگاه فک و دندان های هر بیمار ویژگی اساسی دارد. به همین جهت نمی‌توان زمان معینی برای مدت زمان درمان مشخص نمود. در اینجا قصد داریم به بررسی مواردی که در روند درمان تاثیرگذار است بپردازیم:

 • شیوه درمان دندان

امروزه بیشتر بیماران با در نظر به این که نوع و شدت درمان می تواند از گزینه های متفاوت ارتودنسی، از جمله بیماری می‌توانند از گزینه‌های مختلف ارتودنسی استفاده نمود.

سیم‌های فلزی از فلز‌های ضد زنگ ایجاد می شود، که موجب می گردد که این شیوه نسبت به شیوه های دیگر در درمان محکم تر عمل کند.

از سوی دیگر ارتودنسی های سرامیکی و نامرئی زیبایی بیشتری در دندان ها دارند اما اثرگذاری آن ها کم می باشد. به همین جهت انتخاب شیوه ارتودنسی اثر زیادی در میزان درمان و طول آن دارد.

 • سن

خردسالان و نوجوانان در درمان ارتودنسی دندان نسبت به بزرگسالان زودتر به نتیجه می رسند دلیل این امر نیز این می باشد که به دلیل عدم رشد کامل دندان های دائمی در لثه و دهان کودکان زودتر از بزرگسالان به نتیجه مطلوب می رسند، زیرا فک آن ها در حال رشد می باشد که موجب می گردد دندان‌ها آسان تر و سریع تر حرکت کنند و در جای مناسب خود قرار گیرند.

 • میزان ناهنجاری دندان‌ها

عامل تعیین کننده دیگری که در مدت زمان درمان ارتودنسی اثرگذار است، میزان ناهنجاری دندان‌های بیمار که به میزان ناهنجاری فک و دندان نیز موثر است. در مواردی که فاصله و شلوغی زیادی بین دندان‌ها وجود داشته باشد، درمان در کمتر از یک سال انجام می پذیرد.

 • همکاری و نگهداری بیمار

فردی که دارای ارتودنسی دندان است باید تمام موارد را رعایت کند و در درمان به متخصص کمک نماید تا اطمینان حاصل کند که درمان به بهترین شکل انجام پذیرفته است.
این شامل رعایت بهداشت دهان و دندان به شکل صحیح، به طور منظم به کلینیک برای چکاب و معاینه مراجعه نماید و به خوبی از سیم ها و ابزار ارتودنسی استفاده کنید.