Select Page

بریس ها دستگاه های ارتودنسی و دندانپزشکی هستند که در بیشتر موارد به صاف کردن دندان های کج کمک می کنند. آنها می توانند دندان های شما را تراز کنند. بنابراین شما اگر مشکل اوربایت و یا کجی دندان دارید، می توانید با استفاده از درمان ارتودنسی این مشکلات را برطرف کنید. ارتودنسی انواع مختلفی دارد. برخی از آنها که به نوع سنتی هم معروف هستند وقتی روی دندان نصب می‌شوند، کاملا مشخص هستند و بیشتر برای برطرف کردن مشکلات دندانی بسیار شدید مورد استفاده قرار می گیرند. این مشکلات می توانند شلوغی بیش از حد دندان ها، دندان های نامناسب و کج و یا فاصله داشتن بیش از حد باشند.البته باید در نظر داشته باشید که ارتودنسی دندان قیمت نسبتا بالایی دارد و باید بودجه خاصی را کارهای دندانپزشکی و مخصوصا ارتودنسی اختصاص دهید.

چگونه ارتودنسی باعث تغییر شکل دندان ها می شود؟

بریسها با بهره گیری از توانایی دندان‌ها برای جابجایی و حرکت مورد استفاده قرار می‌گیرند. برای اینکه بتوان دندان ها را جا به جا کرد و حرکت داد، باید از طریق آنها به دندان فشار وارد شود. هنگامی که دندان ها به مرور زمان حرکت می کنند هنگام اعمال فشار، استخوان هم تغییر شکل می دهد و به شکل مورد نظر و درست خودش در می آید.

ارتودنسی برای چه افرادی مناسب است؟

مهاربندها یا بریس ها به دور دندانها پیچیده می‌شوند تا نگهدارنده براکت هایی باشند که به نوبه خودشان شکل جدیدی را در دندان شما ایجاد می کنند. این دستگاه باید برای افرادی که شرایط و مشکلات گفته شده در ادامه را دارند استفاده شود. این مشکلات عبارتند از:

 • مشکل اوربایت
 • مشکل نیش دندان
 • نیش باز
 • مشکل زیر بایت
 • مشکل نیش عمیق
 • مشکل نیش معکوس
 • مشکل دندان های کج
 • مشکلات فک
 • مشکل دندان های شلوغ
 • مشکل دندانهای نامرتب یا نامتقارن

علاوه بر این بیمارانی که نیاز به درمان ارتودنسی دارند می توانند گزینه ها و انواع مختلفی از بریس ها را برای درمان خودشان انتخاب کنند. البته موضوع انتخاب فقط مختص خواسته فرد بیمار نیست و ابتدا باید مشکل فرد مشخص شود و نسبت به شدید بودن ناهنجاری در دندان و فکش، نوع مورد نظر انتخاب شود. یعنی اگر فرد مشکل دندانی بسیار شدید داشته باشد نمی تواند از هر نوع ارتودنسی که خودش دلش می خواهد برای درمان استفاده کند.

ارتودنسی دندان قیمت

همانطور که در مطلب قبل گفته شد، ارتودنسی دارای انواع مختلفی است که در زیر به قیمت آنها اشاره می‌کنیم.

 1. قیمت ارتودنسی های فلزی که به نوع سنتی معروف هستند از ۳۰۰۰ تا ۷۰۰۰ دلار یا ۵۰ هزار تا ۸۰ هزار پوند می باشند
 2. قیمت ارتودنسی های سرامیکی از ۴۰۰۰ تا ۸۰۰۰ دلار یا ۸۰ هزار تا ۱۲۰ هزار پوند می باشند
 3. ارتودنسی های متحرک از ۴۰۰۰ تا ۹۰۰۰ دلار یا 100 هزار تا ۲۵۰ هزار پوند می باشد

بریس های فلزی

براکت های فلزی، سنتی و قدیمی ترین نوع ارتودنسی می باشد که روی دندان ها نصب می شود و اکثراً برای مواردی که مشکلات شدیدی دارند استفاده می شود. بریس های فلزی کاملاً موقع صحبت کردن و خندیدن مشخص هستند. آنها طی سالهای اخیر پیشرفت‌های قابل توجهی داشتند. آنها می‌توانند دندان های شما را از ۶ ماه تا ۲ سال طول درمان، صاف کنند. با این حال از دهه ۱۹۷۰ تا ۱۹۹۰ ارتودنسی های فلزی بسیار دست و پا گیر تر و از نظر زیبایی ناخوشایند تر بودند؛ اما با انواع مختلفی از ارتودنسی های سنتی که در سال های اخیر ساخته و استفاده شده است، شما می توانید ارتودنسی سنتی روی دندان های خود قرار دهید که مشخص نباشند مانند ارتودنسی های ثابت سرامیکی که سیم هایش همرنگ دندان می باشد.

جوانب مثبت و منفی بریس های فلزی

باید گفت حتی جدیدترین نوع ارتودنسی فلزی و سنتی همچنان جزو مشهور ترین و در عین حال کم هزینه ترین نوع بریس ها هستند. کودکانی که دارای مهاربندهای فلزی می باشند، می توانند نوارهای رنگی که به سلیقه خودشان برای دندانشان انتخاب کنند. با این حال آنها قابل توجه هستند. همچنین تا زمانی که درمان شما کامل شود، نمی‌توانید آنها را از روی دندانتان جدا کنید. بنابراین وقتی که ارتودنسی فلزی و سنتی روی دندانتان نصب می شود باید تا تمام شدن درمان تان آنها را تحمل کنید.

بریس های سرامیکی چیست

ارتودنسی های سرامیکی از جمله انواع بریس هایی هستند که سعی در برطرف کردن اختلاف زیبایی ناشی از بریس های فلزی دارند. حتی اگر اندازه و شکل بریس های فلزی را نداشته باشند. در بریس های سرامیکی از براکت های همرنگ دندان یا شفاف استفاده می‌کنند که در مقایسه با بریس های فلزی ظاهر واضحی ندارند. علاوه بر این در ارتودنسی سرامیکی می توان از سیم های همرنگ دندان استفاده کرد تا آنها را کاملاً از تشخیص فوری پنهان کند.

طول درمان ارتودنسی سرامیکی از ۱۸ ماه تا ۳۶ ماه است. بنابراین نسبت به بریس های فلزی ،طول ‌درمان شما بیشتر می شود. در مورد قیمت ارتودنسی دندان باید گفت که این قیمت در تمام مطب ها و شهر های مختلف ثابت نیست؛ اما کشور ایران تنها کشوری است که در آن علاوه بر درمان ارتودنسی، تمام درمان های تحت پوشش دندانپزشکی ارزان تر از جاهای دیگر است. به طور کلی قیمت ارتودنسی دندان نسبت به مسائل زیر ممکن است متغیر باشد.

 • محل زندگی فرد
 • محل قرار گیری دندانپزشکی
 • شدت مشکل دندان
 • طول درمان
 • انجام مراقبت ها
 • پزشک ارتودنتیست
 • نوع براکت انتخابی

در ادامه به انواع براکت های مختلف می پردازیم که شما متوجه میشوید قیمت کدام یک از براکت ها برایتان مناسب تر است.

انواع براکت

انواع مختلفی از براکت های ارتودنسی وجود دارد که در نوع و قیمت با هم تفاوت هایی هم دارند. رایج ترین آنها عبارتند از:

 • براکت های فلزی ارتودنسی
 • براکت های سرامیکی ارتودنسی
 • براکت های لینگوال یا مخفی ارتودنسی

براکت های فلزی ارتودنسی

این براکت ها همانطور که از نامشان پیداست از جنس استیل ضد زنگ هستند و طرفداران بیشتری دارند. به این دلیل که این نوع ارتودنسی جزو ارزان ترین و بادوام ترین نوع براکت های ارتودنسی محسوب می شوند. در فرایند نصب براکت های فلزی بر روی دندان ابتدا دندانپزشک با استفاده از ارتودنسی فلزی براکت ها را به دندان وصل می کند و نکته ای که باید بدانید این است که تا زمانی که درمان کامل شود، به هیچ عنوان نمی توانید آن را از روی دندان تان بردارید.

براکت های سرامیکی

شکل براکت سرامیکی مطابق با وضعیت فک و دندان های شما ساخته می شود. معمولاً برای این که افراد می خواهند این براکت‌ها روی دهانشان مشخص نباشد، از رنگ های همرنگ دندان یا بی رنگ استفاده می کنند که این موارد می‌تواند قیمت ارتودنسی دندان را تغییر دهد. احتمال شکستن براکت های سرامیکی وجود دارد و در قیمت  ارتودنسی دندان سرامیکی با این براکت ها، بیشتر از براکت های فلزی هستند.

براکت های لینگوال یا مخفی

این نوع ارتودنسی شامل نامرئی ترین و مخفی ترین براکت ها می شوند و بیشتر برای افرادی مناسب است که مشکلات دندانی شان شدید نیست و جزئی تر است. ممکن است در ارتودنسی دندان براکت های لینگوال قیمت پایین تری داشته باشند. به این دلیل که برخی از بیمه ها بخشی از هزینه آن ها را تقبل میکنند. یک نکته مهم که باید در مورد براکته ای لینگوال بدانید این است که این براکت ها داخل دندان نصب می شود و به هیچ عنوان قابل دید نیستند.