Select Page

آیا انجام ارتودنسی بنفش مناسب من می باشد؟

بدون شک یکی از زیباترین کارهای دنیا، لبخند زدن است؛ اثبات شده است هنگامی که لبخند می زنید چند برابر در نظر دیگران جذاب تر به نظر می رسید و افراد بیشتر تمایل دارند که با شما ارتباط برقرار کنند. اما آیا می دانید شرایط داشتن لبخند زیبا و ایده آل چیست؟

حتما شما هم قبول دارید که مهم ترین جز در هنگام لبخند زدن، دندان های شماست. لبخندی ایده آل است که در آن دندان های شما مرتب و بی نقص به نظر برسند. حتما به لبخند افراد مشهور و بازیگران هالیوودی دقت کرده اید. شاید به ندرت بتوان شخصی را یافت که دندان هایی کاملا ایده آل داشته باشد، اما حتی در صورتی که دندان های شما کاملا بهم ریخته و نامرتب باشند، باز هم راه حلی برای اصلاح آنها در دسترس شما خواهد بود. یکی از بهترین و شناخته شده ترین راه حل برای اصلاح عیب های دندان ها و مرتب نمودن آنها ارتودنسی کردن است.

مزایای ارتودنسی کردن

شاید بسیاری از مردم تصور کنند که ارتودنسی فقط جنبه زیبایی دارد، درست است که بعد از انجام ارتودنسی صاحب دندان های مرتب و زیبایی می شوید؛ اما این نتیجه ارتودنسی نیست. باید بدانید که دندان های نامرتب، کارایی لازم برای خرد کردن و جویدن غذا را ندارند، در نتیجه ممکن است که افراد دچار مشکلات گوارشی شوند. همچنین در برخی از موارد چنین دندان هایی باعث ایجاد سردرد، درد در فک و شانه ها می شوند. همان طور که می بینید، انجام ارتودنسی مزایای بسیار زیادی دارد.

ارتودنسی بنفش

ارتودنسی رنگی

شاید یکی از مواردی که بیماران در رابطه با ارتودنسی نمی پسندند، ظاهر بریس های فلزی و سیم های ارتودنسی باشد؛ از آنجایی که براکت های ارتودنسی باید دو یا سه سال همراه فرد باشد، نمی توان چنین موضوعی را نادیده گرفت.

اما جای نگرانی نیست؛ زیرا با روی کار آمدن بریس های رنگی و جذاب، تا حد زیادی مشکل ظاهری ارتودنسی رفع شده است. این امر بخصوص در مورد کودکان و نوجوانان اهمیت پیدا می کند. ممکن است کودکان کم سن، تمایلی برای استفاده از درمان ارتودنسی از خود نشان ندهند؛ اما با به کار بردن بریس های رنگارنگ، با رنگ های متنوع و شاد، می توان کودکان کم سن و سال را به استفاده از ارتودنسی تشویق کرد. استفاده از ارتودنسی در سنین کودکی اهمیت زیادی دارد، جرا که اگر به مشکلات بهم ریختگی دندان ها در سنین کودکی توجه شود، نتایج کار بسیار بهتر و موثرتر خواهد بود.

آیا ارتودنسی بنفش مناسب است؟

خوشبختانه این بریس های رنگی، در طیف رنگی وسیع و متنوعی وجود دارند و افراد می توانند به دلخواه خود هر رنگی که دوست دارند را انتخاب کنند و حتی می توانند از چند رنگ مختلف به صورت همزمان استفاده نمایند. همچنین در هر ملاقات با متخصص ارتودنسی خود می توانند رنگ بریس های ارتودنسی را تغییر دهند. ممکن است افرادی نیز وجود داشته باشند که ارتودنسی بنفش را برای خود انتخاب کنند.

نکاتی که باید در انتخاب رنگ بریس ها به آن توجه کنیم

شما در انتخاب رنگ برای بریس های ارتودنسی خود، با هیچ گونه محدودیتی مواجه نخواهید بود و دست شما در انتخاب رنگ کاملا باز است، اما با این حال ما برای اینکه بتوانید راحت تر رنگ بریس ها را انتخاب کنید، برای شما توصیه هایی داریم:

تاثیر رنگ ارتودنسی در نحوه دیده شدن آن

در وهله اول توجه کنید که رنگ بریس ها می تواند روی چگونه به نظر رسیدن دندان های شما اثر داشته باشد، مثلا اگرچه رنگ های تیره ای مانند مشکی و سورمه ای می توانند برای انتخاب رنگ لباس، زیبا و جذاب به نظر برسند، اما اگر از ارتودنسی بنفش و تیره برای دندان های خوداستفاده کنید؛ ممکن است که دندان های شما پوسیده به نظر برسند.

رنگ ارتودنسی، متناسب با رنگ پوست

همچنین انتخاب رنگ بریس ارتودنسی، به رنگ پوست شما هم بستگی دارد، بهتر است که رنگ بریس ها را متناسب با تناژ رنگ پوست خود انتخاب کنید. به عنوان مثال افرادی که پوست روشنی دارند، می توانند از رنگ های روشن و ملایم استفاده کنند و یا افراد با پوست تیره و یا سبزه، بهتر است از رنگ های درخشان و شاد استفاده نمایند؛ زیرا چنین رنگ هایی جلوه بهتری به پوست شما خواهد داد.

رنگ سفید نیز برای کسانی که دوست ندارند ارتودنسی آنها مشخص باشد و جلب توجه کند، گزینه مناسبی به نظر می رسد. اما نکته مهم در مورد آنها رعایت بهداشت است؛ زیرا همانطور که می دانید رنگ های روشن به ویژه رنگ سفید، زودتر تغییر رنگ می دهند و زرد می شوند. پس اگر شما از آن دسته از افرادی هستید که از خوراکی های رنگارنگ به ویژه با رنگ مصنوعی استفاده می کنید، بهتر است که به رنگ سفید فکر نکنید.

از چه رنگ هایی برای ارتودنسی استفاده نکنیم؟

همان طور که قبل تر هم اشاره کردیم، بهتر است که از بریس های به رنگ مشکی و ارتودنسی بنفش برای دندان های خود استفاده نکنید؛ زیرا چنین رنگی ظاهر دندان های شما را ناسالم نشان خواهد داد.

  • رنگ قهوه ای و رنگ سبز هم در انتخاب بریس دندان مناسب نیستند؛ زیرا ممکن است که مثلا این گونه تصور شود که شکلات و یا سبزی لابه لای دندان های شما گیر کرده است.
  • اگر قصد دارید که از بریس های سفید رنگ استفاده کنید، حتما باید به بهداشت دهان و دندان خود دقت و توجه بیشتری کنید.
  • بریس های زرد رنگ هم گزینه خوبی برای دندان های شما به نظر نمی رسند، چون امکان دارد که باعث زردتر دیده شدن دندان های شما شوند.

ارتودنسی بنفش

نکات بهداشتی که به هنگام استفاده از بریس های رنگی باید رعایت کنید

در حقیقت نکته بهداشتی مخصوصی برای نگهداری از بریس های رنگی وجود ندارد، در اصل همان نکاتی که شما لازم است هنگام ارتودنسی کردن به آنها توجه کنید، برای بریس های رنگی هم کفایت می کند. به عنوان مثال:

  • مسواک روزانه

به طور مرتب و روزانه دو مرتبه دندان های خود را بامسواک های نرم که مخصوص ارتودنسی هستند، مسواک بزنید.

  • نخ دندان و دهانشویه

استفاده از نخ دندان و دهان شویه های حاوی فلوراید را فراموش نکنید.

سعی کنید در این ایام از غذاهای سخت و زبر کمتر استفاده کرده و به دندان های خود فشار زیادی وارد نکنید.

  • مراقبت بیشتر از بریس های روشن

اگر از رنگ های روشن در انتخاب کش و بریس های ارتودنسی خود استفاده می کنید، بهتر است بیشتر از دندان های خود مراقبت کنید.

بیشتر بخوانید :