Select Page

آشنایی با ارتودسی بدون کشیدن دندان

گفته اند که زیباترین آرایش برای چهره شما، لبخند شماست. این گفته کاملا حقیقت دارد. اما این سوال را پیش می آورد که یک لبخند زیبا و ایده آل چه ویژگی هایی دارد؟ بدون شک رکن اساسی برای داشتن یک لبخند زیبا و جذاب، داشتن دندان هایی زیبا و مناسب است. متاسفانه بسیاری از افراد از داشتن چنین دندان هایی محروم هستند، اما خوشبختانه راه حل های زیادی در دندانپزشکی جهت رفع این مشکلات وجود دارد. یکی از بهترین راه ها برای حل مشکلات دندان ها که بسیاری از افراد نیز با آن آشنایی دارند، روش ارتودنسی بدون کشیدن دندان است.

آیا برای انجام ارتودنسی لازم است برخی از دندان ها را کشید؟

گاهی دیده می شود که برخی افراد فک بسیار کوچکی دارند، و یا ممکن است اندازه دندان های آنها از حد عادی بزرگتر باشد. همین امر خودش یکی از مهم ترین دلایل بهم ریختگی دندان ها است، در بعضی از بیماران حجم این بهم ریختگی در دندان ها به اندازه ای است که گاهی دندانپزشک مجبور می شود برای مرتب کردن دندان ها، یک یا دو عدد از آنها را بکشد.

ارتودنسی بدون کشیدن دندان

معایب کشیدن دندان چیست؟

نیازی به ذکر این نکته نیست که دندان پزشک ها همیشه تلاش خود را برای حفظ دندان های بیمار می کنند، حتی اگر دندان بیماری پوسیده شده باشد، دندان پزشک نهایت سعی خود را برای ترمیم دندان بیمار خواهد کرد؛ زیرا تا کنون هیچ درمان جایگزینی برای دندان های طبیعی فرد پیدا نشده است. به علاوه هنگامی که دندانی کشیده می شود، به مرور زمان فک بیمار در آن محل تحلیل می رود. پس بهتر است که در وهله اول، دندان ها برای انجام ارتودنسی کشیده نشوند، اما گاهی وضعیت دندان های بیمار به نحوی است که نیاز به کشیدن دندان ها خواهد بود.

دلیل های کشیدن دندان قبل از انجام ارتودنسی

به طور کلی دو دلیل عمده برای کشیدن دندان ها جهت مرتب کردن آنها از طریق ارتودنسی وجود دارد؛ اول از همه ممکن است بیمار با مشکل کمبود فضا مواجه باشد و تنها راه افزایش این فضا، کشیدن دندان باشد؛ البته باید بدانید که لوازم و روش هایی برای افزایش فضای لازم جهت ارتودنسی وجود دارد، اما گاهی فک فرد به این درمان ها جواب نمی دهدو دندان پزشک مجبور است اقدام به کشیدن دندان کند.

دلیل دومی که دندانپزشکان اقدام به کشیدن دندان ها می کنند؛ رفع مشکلات و ناهنجاری های فک افراد است، البته گاهی برای رفع مشکلات دندان ها، در کنار ارتودنسی، باید از جراحی فک هم استفاده شود.

ارتودنسی بدون کشیدن دندان

این دندانپزشک است که تصمیم می گیرد آیا برای مرتب کردن دندان هایتان نیاز به کشیدن دندانی هست یا خیر. اصولا معیار مناسب برای تشخیص این موضوع اندازه فک پایین بیمار است، اگر در نهایت دندانپزشک برای مرتب کردن دندان ها مجبور به کشیدن دندان شود، به طول مدت درمان بیمار هم افزوده خواهد شد.

از این رو دندانپزشک با روش های زیر و با استفاده کردن از ابزارهای خاصی، سعی می کند بدون کشیدن دندان، ارتودنسی را انجام داده و دندان ها را مرتب و ردیف کند.

روش های ارتودنسی بدون کشیدن دندان ها

در ادامه به برخی از ابزار و روش ها که به کمک آنها، امکان انجام ارتودنسی بدون کشیدن دندان ها فراهم می شود، اشاره خواهیم کرد:

قالب بین کامی

این ابزار بیشتر برای کودکان کم سن و سالی که هنوز تمامی دندان های دائمی آنها رشد نکرده است، کاربرد دارد. هدف دندانپزشک از به کار بردن این وسیله برای بیمار، حفظ فضای فک بالا و پایین است، و بیشتر جنبه پیشگیری دارد تا درمان.

بسط دهنده پروانه ای

اکسپاندر یا بسط دهنده پروانه ای، وسیله ای از جنس فلز است که بر روی دندان های مولر(آسیاب) دوم نصب می شود. این وسیله بیشتر به منظور افزایش دادن فضا در قسمت جلویی فک بالای بیماران به کار برده می شود. برای اینکه این وسیله عملکرد خود را به خوبی انجام دهد، باید حدود 2 یا 3 هفته به آن زمان داد؛ البته بعد از این مدت هم لازم است که اکسپاندر حدود 6 ماه در دهان بیمار باقی بماند تا از بازگشت دندان ها به محل قبلی جلوگیری کند.

ارتودنسی بدون کشیدن دندان

هدگیر

اگر در بیماری، سرعت رشد فک بالا از فک پایین بیشتر باشد، فک بالا و دندان های این فک، نسبت به فک پایین جلوتر قرار خواهند گرفت، که این امر خودش باعث به وجود آمدن وضعیت دیپ بایت در بیمار می شود.

نکته مهم در استفاده از هدگیر، استفاده مداوم از آن در طول شبانه روز است تا بهترین نتیجه برای بیمار حاصل شود. حتی گاهی توصیه می شود که بیمار روزی 14 ساعت از هدگیر استفاده نماید. همچنین در هر مراجعه به دندانپزشک، لازم است که هدگیر خود را برای انجام تنظیمات به همراه داشته باشد.

اکسپاندر کام

اکسپاندر کام، یکی از موثرترین لوازم برای افزایش دادن فضا در قوس فک بالا محسوب می شود، با استفاده کردن از این وسیله می توان ضمن به وجود آوردن فضای کافی برای رفع شلوغی دندان ها، یعنی انجام ارتودنسی بدون کشیدن دندان، مشکلات مربوط به کراس بایت را هم رفع کرد. مدت زمان استفاده کردن از اکسپاندر کام نیز مانند اکسپاندر پروانه ای خواهد بود.

نکته مهم و قابل توجه در استفاده از لوازم گفته شده این است که، لوازمی که بررسی کردیم، فقط برای فک بالا کاربرد دارند؛ زیرا گزینه های درمانی زیادی برای ارتودنسی بدون کشیدن دندان فک پایین وجود ندارد. دلیل این امر آن است که هیچ صفحه رشدی برای فک پایین وجود ندارد.

پس به نظر می رسد که اگر بهم ریختگی های فک پایین بیش از حد باشد، یا به عبارتی با کمبود فضا در فک پایین مواجه باشیم، بهترین راه کار کشیدن دندان ها است.

ارتودنسی بدون کشیدن دندان با سیستم دیمون

امروزه سیستم ها و دستگاه های جدید، روند درمان و بهبودی در بیماران را راحت تر و سریع تر می کنند، یکی از این سیستم ها که در درمان ارتودنسی بدون کشیدن دندان ها بسیار کمک کننده است، سیستم دیمون است، که در این روش از براکت هایی با قابلیت باز و بسته شدن کشویی استفاده می شود. به علاوه چون در این روش نیازی به استفاده از لیگاتور نیست، نیاز به تنظیمات هم کاهش می یابد.

بیشتر بخوانید :