Select Page

 ارتودنسی ساده

ارتودنسی دیگر فقط درمانی برای کودکان و نوجوانان نیست. بیشتر افراد می‌توانند با ارتودنسی راه حل‌هایی برای مشکلات دندان، فک یا صورت خود پیدا کنند. انواع مختلفی از ارتودنسی در حال حاضر وجود دارد. اگر برای شما اصلاح دندان و فک مد نظر باشد بهترین گزینه ارتودنسی ساده است. ارتودنسی ساده یا ارتودنسی فلزی با هزینه پایینی که برای شما به همراه دارد می‌تواند به صورت موثر ناهنجاری و نامرتبی دندان و فک شما را اصلاح کند.

ارتودنسی ساده فقط صاف کردن دندان نیست زیرا آن‌ها علاوه بر نامرتب بودن، کج هم هستند و ظاهری زشت دارند. ارتودنسی فراتر رفته و به دنبال اصلاح مشکلات در گزش، فک یا صورت است. اگرچه به نظر می‌رسد وسواس امروزی نسبت مرتب بودن دندان مرز باریکی بین اهمیت به سلامت و زیبایی است و این مرز به حد تار مویی رسیده است. امروز به دلایل مختلفی از جمله پیشرفت در تشخیص و تکنیک‌های جدید درمانی باعث شده است که افراد زیادی از جمله بزرگسالان از این روش استفاده کنند.

 ارتودنسی ساده

ارتودنسی چیست؟

هیچ فردی دهغن شبیه به فرد دیگری ندارد و شبیه هم نیستند. هر فرد ویژگی‌ها و مشکلات مختلفی در راستای چیدمان و گزش دارد. به همین دلیل، قبل از شروع درمان، متخصص ارتودنسی شما باید یک سری مطالعات ارتودنسی انجام می‌دهد تا به بهترین شکل بتواند تشخیص را انجام دهد. متخصص ارتودنسی شما با آزمایش‌هایی که انجام می‌دهد یک برنامه درمانی مخصوص شما نوشته و به شما ارائه می‌دهد. یک مطالعه ارتودنسی شامل یک سری آزمایشات و تجزیه و تحلیل ها، نه تنها از دندان‌های شما، بلکه از فک نیز هست. فک ساختارهای استخوانی است که دندان‌های شما را پشتیبانی می‌کند. این مطالعه استخوان ‌ها برای تجزیه و تحلیل گزش شما و تشخیص علت مشکلات احتمالی ناهنجاری ضروری است.

آزمایشات و تحقیقاتی که متخصص انجام می‌دهند عبارت اند از:

 • اشعه ایکس جانبی جمجمه
 • اشعه ایکس پانورامیک یا ارتوپنتوموگرافی
 • عکس برداری از لبخند و دندان‌ها در مراحل مختلف درمان
 • مدل یا ماکت سازی

متخصص ارتودنسی پس از انجام تحقیقات و آزمایشات لازم پیشنهاد خود را برای نحوه درمان می‌دهد. اول پیشنهاد متخصصان ارتودنسی، ارتودنسی ساده است. ارتودنسی ساده یا فلزی، همان ارتودنسی‌های سنتی هستند که با فلز ساخته می‌شدند و بر روی دندان‌ها قرار گرفته اند. پیشرفت تکنولوژی اما به شما این امکان را می‌دهد که از گزینه‌های دیگری نیز استفاده کنید. ارتودنسی‌های زیبایی که دارند جانشین ارتودنسی‌های ساده می‌شوند، گزینه ای است که شما می‌توانید انتخاب کنید. به طور کلی، در درمان ارتودنسی از دستگاه‌های مختلفی برای اصلاح ناهنجاری دندان‌ها و استخوان‌های فک بالا استفاده می‌شود. این تفاوت می‌تواند به دلیل بهبودهایی در درجه کم یا زیاد که حاصل می‌شود یا بسته به مشکل و ویژگی‌های بیمار، همچنین وضعیت لثه‌ها ‌ هم در عملکرد دندان‌ها و هم در ظاهر زیبایی صورت می‌تواند باشد.

به عنوان یک اقدام پیشگیرانه از هر گونه تغییر، توصیه می‌شود در 6 سالگی هنگامی که اولین دندان‌ های دائمی شروع به رویش می‌کنند به متخصص ارتودنسی مراجعه کنید. متخصص ارتودنسی با تجزیه و تحلیل که انجام می‌دهد، می‌تواند متوجه شود که آیا در 12 سالگی وقتی که دندان‌های آسیاب دوم دائمی رشد می‌کنند، دندان‌ها در جای درست قرار گرفته اند یا خیر. متخصصان ارتودنسی با بررسی کلی که انجام می‌دهند می‌توانند با درد کمتری اصلاحات را انجام دهند و همچنین وضعیت فک را به صورت افقی و عمودی را بررسی می‌کنند.

ارتودنسی ساده

ارتودنسی ساده یا فلزی شناخته شده ترین و پرکاربردترین ارتودنسی در جامعه است. به طور معمول ارتودنسی ساده، براکت نامیده می‌شود. این اصطلاح به قطعات فلزی کوچکی گفته می‌شود که در دندان قرار می‌گیرند. ارتودنسی سنتی متشکل از براکت‌های فلزی کوچک است؛ یعنی قطعات کوچک فلزی هستند که به صورت جداگانه روی هر دندان قرار می‌گیرند. آن‌ها از طریق یک سیم فلزی بسیار ظریف به نام کمان به هم متصل می‌شوند.

ارتودنسی سنتی نه تنها باعث زیبایی دندان‌های ما می‌شود بلکه قادر به تغییر شکل، موقعیت و تحرک دندان‌ها و همچنین کل ناحیه دهان است. براکت‌ها و قوس (بالا و پایین) ارتودنسی را تشکیل می‌دهند که به ما امکان می‌دهد انواع مختلفی از مشکلات دندان را حل کنیم. علاوه بر این، لیگاتور امکان اتصال قوس و براکت را فراهم می‌کند، به طوری که قوس نیروی لازم را اعمال می‌کند و می‌تواند عملکرد خود را انجام دهد. هر کسی که نیاز به اصلاح دندان‌های خود دارد، یا برای زیبایی، یا برای مشکلات نامرتبی دندان و غیره می‌توانید از این نوع ارتودنسی استفاده کنید و اگرچه با توجه به بیمار متفاوت است، ارتودنسی فلز سریعترین روش برای درمان و اصلاح مشکلات دندان است. عناصر تشکیل دهنده ارتودنسی ساده عبارت اند از:

 • براکت، قطعه فلزی که امکان هدایت حرکت دندان را فراهم می‌کند.
 • در قوس دار، اعمال فشار به دندان
 • لیگلاتور، به کمان اجازه می‌دهد تا نیروی لازم را اعمال کند. آنها می‌توانند فلزی یا لاستیکی باشند.

 ارتودنسی ساده

ارتودنسی سنتی

ارتودنسی سنتی نیز تکامل یافته است. دیگر آن ارتودنسی ناراحت کننده و ناخوشایند که می‌شناختیم از بین رفته است. اکنون ارتودنسی های ساده بسیار راحت تر و کم آسیب تر هستند. علاوه بر این این واقعیت که امروزه همه از این ارتودنسی در جامعه استفاده می‌کنند غیر قابل انکار است. این مسئله این مزیت را برای ما فراهم می‌کند که هیچ کس به شخصی که از این نوع ارتودنسی استفاده می‌کند، توجه نمی کند.

دیدن افراد در خیابان با ارتودنسی فلزی بسیار معمول است، زیرا استفاده از آن بسیار گسترده شده است. قوس و مهاربندها بسیار نازک تر، کوچکتر، محتاط و راحت تر از قبل هستند. دستگاه‌های جدید به ما این امکان را می‌دهد تا در زمان صرفه جویی کنیم. همچنین بتوانیم ارتودنسی رنگی داشته باشیم که رنگ آن را با توجه به سلیقه خود انتخاب کنید. با دستگاه‌های ارتودنسی ساده جدید سرعت درمان بسیار کاهش پیدا کرده است. از مزایای ارتودنسی فلزی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • در موارد ناهنجاری و انحراف شدید، ارتودنسی فلزی بیشترین تأثیر را در مقایسه با انواع دیگر ارتودنسی مانند ارتودنسی نامرئی دارد.
 • ارتودنسی فلزی از انواع دیگر ارتودنسی ارزان تر است. قیمت پایین و ظاهر زیبای آن باعث شده است که مردم زیادی از این ارتودنسی استفاده کنند.
 • ارتودنسی فلزی مقاوم از از بریس‌های سرامیکی یا یاقوت کبود است.
 • این ارتودنسی می‌تواند همه مشکلات دهان و دندان را اصلاح کند؛ مانند مال اکلوژن، حالت غیر طبیعی دندان، ازدحام و غیره.