Select Page

ارتودنسی شیشه ای

ارتودنسی شیشه ای روشی از ارتودنسی است که در آن بریس‌ها دارای شفافیت بسیار بالایی هستند، بریس‌های بکار رفته در ارتودنسی شفاف به دلیل عبور نور و داشتن خاصیتی شبیه به شیشه به بریس‌های شیشه ای نیز معروف می‌شوند، در ساخت این بریس‌ها از موادی محکم با خاصیت عبور نور مثل بعضی از سرامیک‌ها استفاده شده است. بریس‌های شفاف به بیمار این امکان را می‌دهد وجود ارتودنسی در دهان خود را تقریبا غیر قابل تشخیص کند که این ممکن است احساس خوبی برای فرد به همراه داشته باشد.

ارتودنسی شیشه ای

ارتودنسی شفاف

برای آن دسته از بیمارانی که ترجیح می‌دهند براکت هایشان کمتر دیده شود، ارتودنسی شیشه ای گزینه مناسبی می‌تواند باشد، براکت‌های شفاف با داشتن سطحی صیقلی و صاف باعث کمتر دیده شدن خود می‌شوند. ارتودنسی شیشه ای تقریبا تاثیری برابر ارتودنسی فلزی بر دندان‌ها می‌گذارد، ارتودنسی شفاف بیشتر در دندان‌های فک بالایی قابل استفاده می‌شود، دلیل این کار در معرض دید بودن آن‌ها نسبت به دندان‌های پایینی است.

در ارتودنسی شفاف تنظیم و کشیدن سیم‌ها به دلیل جنس سرامیکی بریس‌ها وقت بیشتری نسبت به ارتودنسی فلزی می‌خواهد. دندانپزشک در هنگام تنظیم سیم‌ها باید مراقب ساییده شدن و فشار وارده بر بریس‌ها باشد، بریس‌های شیشه ای در مقابل ضربات و فشار‌های شدید ممکن است ترک خورده یا بشکنند. خوشبختانه با پیشرفت علم و تکنولژی روز به روز بر استحکام این بریس‌ها افزوده می‌شود. بریس‌های شفاف برای تمامی افراد مناسب نیستند، زیرا الگو و چینش برخی از بیماران به صورتی است که امکان استفاده از این مدل از ارتودنسی را به دندانپزشک نمی دهد.

دندان‌ها در این الگو‌ها به بریس‌ها ساییده شده و باعث ایجاد برخی صدمات به دندان‌ها و بریس‌ها می‌شود، به دلیل قیمت بالای ارتودنسی شفاف معمولا بیماران از این روش استفاده نمی کنند.

ارتودنسی فلزی یا سنتی

در اتودنسی فلزی از بریس ‌های ضد زنگ استفاده می‌شود، این بریس‌ ها مناسب بیماران با نا هنجاری‌های حاد می‌باشد، زیرا اعمال فشار در این روش راحتتر از سایر روش‌ها است. طول درمان در ارتودنسی سنتی یا فلزی نسبتا کمتر بوده، می‌توان گفت ارتودنسی فلزی ارزان ترین روش میان تمامی روش‌های ارتودنسی است. تمامی این مزیت‌ها باعث شده است که ارتودنسی فلزی یکی از پر طرفدار ترین روش‌های ارتودنسی باشد، از طرفی به دلیل عدم زیبایی و معلوم بودن بریس‌های فلزی ممکن است بیماران خواستار استفاده از آن‌ها نباشند. مشکل دیگری که این بریس‌ها دارند وزن آن هاست که نسبتا از سایر بریس‌ها سنگین تر هستند.

بریس‌های رنگی

بریس‌های رنگی با استفاده ار الاستیک ‌هایی روی بریس ‌ها باعث زیبایی بصری آن‌ها می‌شوند. این الاستیک‌ها می‌توانند بعد از گذشت چند روز تعویض شوند و این امکان را به بیمار می‌دهند تا از رنگ‌ های مختلف در طول درمان خود استفاده کند که این یکی از جذابیت های این روش است. ارتودنسی رنگی بیشتر مورد توجه قشر جوان است و افراد مسن تر به دنبال جلب توجه نیستند. افراد بالغ معمولا از رنگ‌ هایی همرنگ دندان‌های خود استفاده میکنند تا ارتودنسی کمتر به چشم بیاید زیرا انان خواهان این گونه جلب توجه نیستند.

 چه رنگ هایی را برای بریس ها می توان انتخاب کرد؟

شما می‌توانید چند رنگ برای بریس‌های خود انتخاب کنید و حتی رنگین کمانی از رنگ‌ها درون دهانتان داشته باشید، رنگ بریس‌ها با لباستان در مهمانی‌ ها می تواند جلوه بسیار زیبایی به شما بدهد؛ علاوه بر بریس‌های رنگی جدیدا بریس‌هایی با قابلیت درخش در شب ساخته شده اند. استفاده از این بریس‌ها معمولا فقط برای یک شب بوده و بعد از آن باید عوض بشوند. جوانان و نوجوانان به دلیل ترس از مسخره شدن در مدرسه توسط دوستان خود از انجام ارتودنسی متنفر اند، ارتودنسی رنگی می‌تواند با تنوع رنگ خود این ترس را کاهش دهد. اگر فرزند شما نیز از ارتودنسی ترس دارد می‌توانید انتخاب رنگ را به او  بسپارید تا انجام ارتودنسی برای او تجربه ای لذت بخش باشد، استفاده از سیم‌های رنگی و بدون رنگ نیز می‌تواند به این افراد کمک کند تا از ارتودنسی خود لذت بیشتری ببرند.

ارتودنسی شیشه ای

تفاوت‌های دیگر بریس‌های سرامیکی و فلزی چیست؟

بریس‌های فلزی به دوام و مقاومت خود معروف هستند. اگرچه مهاربندهای سرامیکی نیز دارای استحکام قابل قبولی هستند، اما از یک ماده شکننده و متفاوت ساخته می‌شوند که شکستن یا ترک آن راحت تر است، بریس‌های سنتی قادر به تحمل فشار بیشتری نسبت به بریس‌ های سرامیکی جدید هستند، اگر دارای فعالیت‌های هستید که ممکن است به بریس‌ها ضربه وارد شود بریس‌های فلزی انتخاب مناسب تری هستند؛ همانگونه که گفته شد به دلیل جنس بریس‌های سرامیکی ممکن است درمان بیشتر از معمول طول بکشد، با این حال در بیشتر مواقع هر دو روش می توانند دندن ‌های شما را مرتب کنند.

برخی از مردم نگران لک شدن بریس‌ های سرامیکی هستند، در جواب باید گفت که بریس‌های جدید و مدرن لک نمی شوند؛ با این حال، چسب استفاده شده برای چسباندن براکت‌ها و سیمی که برای اتصال آن ‌ها استفاده شده است احتمال دارند لکه دار شوند، برخی از بیماران با ترک برخی از عادات غذایی خود به فکر جلوگیری از لک شدن بریس‌ها هستند، این روش تنها بیمار را در شرایط سخت قرار می‌دهد زیرا بریس‌ها پس از گذشت چند هفته توسط دندان پزشک باید تعویض شوند، پس نیازی به محدود کردن نوشیدن برخی نوشیدنی‌ها مثل قهوه و چای نیست.نکاتی برای مراقبت از دندان‌های خود با استفاده از بریس‌های شفاف

مراقبت از بریس‌ها هنگام انتخاب ارتودنسی شیشه ای برای شما بسیار مهم است، پس از دریافت بریس‌های شفاف، متخصص ارتودنسی توصیه می‌کند از برخی غذاها دوری کنید، همچنین در مورد نحوه مسواک زدن صحیح دندان‌ ها و بریس ‌ها به شما آموزش داده می‌شود. براکت‌ها و سیم‌ها باعث می‌شوند غذای زیادی بین دندان‌ها و بریس‌های شما گیر کند، این باعث ایجاد باکتری می‌شود و می‌تواند خیلی زود باعث ایجاد حفره در بین دندان های شما شود.  خوراکی‌هایی همچون آبنبات و آدامس ممکن است به بریس‌ها بچسبندو باعث ایجاد مشکل شوند.

خوردن غذا‌های سفت و محم نیز می‌تواند باعث ترک برداشتن یا حتی شکستن بریس‌ها شود. مسواک زدن در دوران ارتودنسی با قبل از آن فرق دارد و در شرایط خاص باید از خمیر دندان و مسواک مخصوص استفاده شود، دستکاری کردن بریس‌ها و یا محکم تر کردن سیم‌ها بدونه تجویز دندانپزشک ممکن است نتیجه عکس دهد و باعث طولانی تر شدن طول درمان شود.

بیشتر بخوانید :