Select Page

ارتودنسی سبز

امروزه توجه ما به آسیب‌هایی که ارتودنسی به لثه و دهان ما وارد می‌کند بسیار بیشتر از گذشته شده است. ارتودنسی سبز یا ارتودنسی یاقوت کبود از جمله ارتودنسی‌هایی است که از سنگ یاقوت ساخته شده و حساسیت و ناراحتی را برای ما و طبیعت ایجاد نمی کند. علت این که ارتودنسی یاقوت کبود به اسم ارتودنسی سبز شناخته می‌شود، مطابق بودن با طبیعت و بدن انسان است. ارتودنسی سبز را همین طور به ارتودنسی رنگی که از الاستیک‌هایی رنگ سبز استفاده می‌کند نیز نسبت می‌دهند.

ارتودنسی رنگی، همان ارتودنسی فلزی سنتی است با این تفاوت که با پیشرفت تکنولوژی می‌توان از رنگ بندی مخصوص به خود استفاده کرد. ارتودنسی سبز هم از جمله رنگ‌هایی است که بسیار مورد توجه نوجوانان قرار می‌گیرد. در ادامه توضیحات کاملی برای هر دو نوع ارتودنسی سبز گفته خواهد شد.

ارتودنسی سبز

ارتودنسی سبز، ارتونسی یاقوت کبود

جهش بزرگ ارتودنسی در سال 1928 با معرفی شدن نسل جدیدی از ارتودنسی شروع شد. این جهش ارتودنسی به تدریج باعث بهبود طراحی و مواد مورد استفاده در ساخت آن‌ها شده. در حال حاضر، براکت‌ها نه تنها می‌توانند از فولاد ضد زنگ ساخته شوند، بلکه از سرامیک نیز ساخته می‌شوند که به نوعی می‌توان گفت این ارتودنسی نامرئی است. از نظر کاربرد راحت تر و از زیبایی بیشتری برخوردار است.

یکی از جدیدترین موارد براکت یاقوت کبود است که سه برابر بیشتر مقاومت است و میزان شفافیت آن از ارتودنسی سرامیکی نیز بیشتر است. براکت‌های یاقوت کبود بهتر از براکت‌های پلاستیکی یا سرامیکی هستند، زیرا با گذشت زمان تغییررنگ نمی دهند. این در حالی است که دیگر ارتودنسی‌ها به مرور زمان زرد رنگ می‌شوند و کیفیت زیبایی خود را از دست می‌دهند. علاوه بر این، براکت‌های یاقوت کبود از یک سنگ قیمتی شفاف و با سختی بالا با خصوصیات فیزیکی عالی برای ارتودنسی ساخته شده اند.

به این ارتودنسی به خاطر نوع سنگ مورد استفاده و غیر قابل مشاهده بودن ارتودنسی سبز می گویند. براکت‌های یاقوت کبود دارای ویژگی‌های فنی مختلفی است که برای ارتودنسی موثرتر لازم هستند؛ مانند مقاومت بالا در برابر تغییر شکل، مقاومت بالا در برابر شکستگی و چسبندگی. این نوع براکت‌ها دارای روکش الماس هستند و دارای قلاب‌های بسیار نرم برای حرکت دندان ‌ها که باعث حداکثر راحتی در دهان بیمار می‌شوند.

یکی از معدود معایب این نوع ارتودنسی طولانی شدن زمان درمان نسبت به بریس‌های فلزی است. یاقوت کبود اصطکاک با کمان را افزایش می‌دهد و باعث کند شدن حرکت دندان‌ها می‌شود. بنابر این بیمار باید تصمیم بگیرد که او زیبایی یاقوت کبود یا سرعت درمان براکت‌های فلزی را می‌خواهد.

مزایای براکت‌های یاقوت کبود

 • ارتودنسی یاقوت کلبود دارای سطحی صاف و نرم است، به این دلیل این ارتودنسی کمترین آسیب را به دهان وارد می‌کند. همچنین ساخت این ارتودنسی با سنگ یاقوت باعث شده به اسم ارتودنسی سبز شناخته بشود.
 • آن‌ها کاملا رنگ دندان‌ها را به خود می‌گیرند، از آنجا که شیشه ای هستند، حتی در صورت سیگار کشیدن یا مصرف غذاهای رنگی یا نوشیدنی، مانند قهوه یا شراب، لکه نمی گیرند. ارتودنسی یاقوت کبود برخلاف براکت‌های دیگر مانند سرامیک یا فلزی که در ابتدا سفید هستند و با گذشت زمان لکه دار می‌شوند، به مرور زمان لکه نمی گیرد. هنگام صحبت در مورد بریس‌های یاقوت کبود، بیماران اغلب آنها را با بریس‌های سرامیکی اشتباه می‌گیرند، اما بریس‌های یاقوت کبود مانند شیشه شفاف هستند و بریس‌های سرامیکی سفید هستند.
 • این ارتودنسی با سطح مسطح نرم و لبه‌های گرد حداکثر راحتی را برای بیمار فراهم می‌کنند.
 • بیماران به دلیل اندازه و طراحی این ارتودنسی در دهان احساس مانع و احساس ناراحتی نمی کنند.
 • هنگام برداشتن این ارتودنسی به راحتی قابل جدا شدن هستند و این یعنی مراقبت از مینای دندان است.
 • از نظر کیفیت و قیمت بهترین روش ارتودنسی زیبایی است.

 

معایب براکت‌های یاقوت کبود

همانند سایر انواع بریس‌ها، برخی از مواد غذایی می‌توانند به این ارتودنسی آسیب برسانند و شما باید رژیم غذایی مخصوصی را رعایت کنید. شما باید از غذاهایی مانند غذاهای بسیار سفت، چسبنده یا ترد که می‌توانند به دستگاه آسیب برسانند یا باعث جدا شدن آن شوند خودداری کنید.

قیمت این ارتودنسی را می‌توان یک نقطه ضعف” دانست. با این وجود گرچه نسبت به انواع دیگر کمی گران است اما تفاوت آن ها بسیار کم است. قیمت این ارتودنسی به عوامل مختلفی بستگی دارد. این عوامل عبارت اند از:

 • مدت زمان درمان.
 • مشکل در درمان.
 • جایی که کلینیک است (محلی که قرار است آنجا درمان را انجام دهید).
 • متخصص ارتودنسی که انتخاب می‌کنید.
 • برنامه‌های مالی (قرار است به صورت وام یا نقدی پرداخت کنید).
 • بیمه که از آن استفاده می‌کنید.

ارتودنسی سبز

ارتودنسی رنگی

شما می‌توانید رنگ بریس‌های خود را متناسب با رنگ پوست خود انتخاب کنید. اگر پوستی تیره یا آرام دارید، به دنبال رنگ‌هایی مانند طلایی، فیروزه ای، بنفش یا آبی تیره باشید. اگر پوستی روشن دارید، رنگ‌های سرد مناسب شما هستند، بنابراین رنگ‌های نقره ای، آبی آسمانی، صورتی روشن یا یاسی را امتحان کنید. هنگام استفاده از ارتودنسی فلزی، ظاهر دندان ‌ها برای ما کمی ناخوشایند می‌شوند؛ بنابراین می‌توانید از لثه‌ها برای رنگ آمیزی رنگ مینای دندان استفاده کنید. اگر احساس می‌کنید که دندان‌های شما زرد هستند از رنگ‌های تیره استفاده کنید. این رنگ‌ها باعث سفید به نظر رسیدن دندان‌های شما می‌شود.

شما باید از الاستیک‌های زرد و نارنجی در این شرایط استفاده نکنید. این رنگ‌ها باعث زرد به نظر رسیدن دندان‌های شما می‌شوند. شما اگر دارای دندان با رنگ‌هایی هستید که کمتر شفاف باشند و جلب توجه کنند بهتر است از رنگ‌های شفاف استفاده کنید و از رنگ‌های سیاه و قهوه ای خودداری کنید. الاستیک‌های سیاه و قهوه باعث خطای دید در دیگر افراد دیگر می‌شود و بقیه احساس می‌کنند که غذایی بین دندان‌های شما باقی مانده است.

رنگ‌های مورد توجه برای خانم ها

 • آبی روشن و صورتی: طبیعی است که خانم‌ها دوست دارند از رنگ‌های روشن تری استفاده کنند. دو رنگ مانند آبی و صورتی بیشتر از همه توجهات را جلب می‌کند.
 • صورتی و یاس بنفش: رنگی که کمتر جلب توجه می کند، اما در عین حال زیبا است، صورتی و یاسی ترکیبی زوجی را تشکیل می‌دهند که این دو جنبه را رعایت می‌کنند.

رنگ‌های مورد توجه برای آقایان

 • خاکستری یا نقره ای: اگر مردی هستید که به تشریفات توجه می‌کند، این رنگ‌ها نشان دهنده تشریفات است.
 • آبی و سیاه: از یک طرف، رنگ آبی برای زنان مانند صورتی است، یعنی رنگی است که بیشتر با مردانگی مرتبط است و در ترکیب با خاکستری، ظاهر بهتری خواهد داشت.
 • رنگ‌های تیم فوتبال: مردها برای بیرون آمدن از شرایط مرسوم، از رنگ‌های تیم‌های مورد علاقه خود استفاده می‌کنند.

 

بیشتر بخوانید: