Select Page

 ارتودنسی سفید

ارتودنسی سفید به نوعی از ارتودنسی گفته می‌شود که در آن از بریس‌های سفید رنگ استفاده می‌شود. استفاده از ارتودنسی سفید باعث می‌شود ارتودنسی کمتر جلب توجه کند. این مدل از ارتودنسی بیشتر برای بزرگسالان استفاده می‌شود و دلیل آن این است که جنس بریس‌ها در این روش بسیار شکننده است. ارتودنسی سفید به ارتودنسی نامریی یا شفاف نیز گفته می‌شود.

 ارتودنسی سفید

چه کسانی ازارتودنسی سفید استفاده می‌کنند؟

همان گونه که گفته شد بیشتر بزرگسالان از این روش استفاده می‌کنند. بزرگسالان و افراد بالغ به دلیل شغل و یا جایگاه اجتماعی خود ممکن است راضی به نمایان بود ارتودنسی خود نباشند. این ارتودنسی‌ها به دلیل خاصیت غیر قابل تشخیص بودن نسبی اعتماد به نفس شخص را بالا می‌برند. استفاده از ارتودنسی نامریی یا شفاف در مهمانی ها، جلسات و ملاقات‌ها بسیار مناسب بوده و احتمال مشخص شدنشان بسیار پایین است.

نوجوانان و کودکان به دلیل داشتن فعالیت‌هایی از جمله فوتبال بازی کردن، حضور در کلاس‌های رزمی و امثال آن مناسب ارتودنسی شفاف نیستند. جنس این ارتودنسی‌ها بیشتر از سرامک است و با وارد شدن ضربه یا فشار قوی به راحتی می‌شکنند. شکستن بریس‌ها می‌تواند خطرات جبران ناپذیری را برای فرد بوجود بیاورد.

مزایا و معایب ارتودنسی شفاف یا نامریی

  • بالا بردن اعتماد به نفس شخص هنگام حضور در جمع.
  • زیبایی بیشتری نسبت به سایر روش‌های ارتودنسی دارد.
  • مقاومت در مقابل لک شدن توسط قهوه و چایی.
  • احساس راحتی بیشتر.
  • اثر گذاری مشابه با ارتودنسی فلزی.

از معایب ارتودنسی شفاف می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • سخت تمیز شدن آن‌ها در صورت لک شدن.
  • بالا بودن قیمت آن ها.
  • نمایان بودن سیم ها.
  • تفاوت رنگ دندان با بریس ها.
  • شکنندگی آن‌ها در مقابل ضربات و فشارهای سنگین.

بریس‌های سنتی

بریس‌های فلزی امروزی بندرت و کمتر از گذشته استفاده می‌شوند. در دنیای مدرن طیف گسترده ای از براکت و رنگ‌های الاستیک وجود دارد، بنابراین شما می‌توانید به راحتی رنگ بریس‌ها و سیم‌های خود را انتخاب کنید.

بریس‌های فلزی سنتی بر روی دندان‌های شما ثابت می‌شوند، بنابراین لازم نیست نگران کنده شدن و یا جا به جایی آن‌ها باشید. مدت زمان درمان بسته به آنچه دندانپزشک صلاح می‌داند ممکن است یک تا دو سال طول بکشد و برای تنظیمات هر چهار تا شش هفته باید به مطب دندانپزشک یا متخصص ارتودنسی خود مراجعه کنید.

شما باید از غذاهای چسبناک و سفت اجتناب کنید به این دلیل که این غذاها می‌توانند به بریس‌های شما آسیب برسانند، غذاهای حاوی قند یا اسید نیز می‌توانند از مواد غذایی آسیب رسان باشند. مسواک زدن بعد از هر وعده غذایی و استفاده از واترپیک برای تمیز کردن زیر سیم‌ها به شما کمک می‌کند تا بهداشت دهان و دندان خود را حفظ کنید.

رنگ‌های ارتودنسی

ارتودنسی سفید تنها یک رنگ از چندین رنگ قابل ارایه است. شما می‌توانید قبل از انجام ارتودنسی سایر رنگ‌ها را مشاهده کرده و در صورت علاقه داشتن از رنگ‌های دیگر استفاده کنید. امروزه استفاده از رنگ‌های مختلف در بریس‌ها بسیار رواج پیدا کرده است و شما می‌توانید رنگ تک تک بریس‌های خود را انتخاب کنید. استفاده از بریس‌هایی با چند رنگ مختلف بیشتر در نوجوانان و جوانان دیده می‌شود و افراد مسن تر به دنبال جلب کردن توجه کمتر هستند.

اگر رنگ دندان‌های شما کاملا سفید نیست نباید نگران اختلاف رنگ بین بریس و دندان‌های خود باشید زیرا رنگ شیری و رنگ‌های مثل آن برای شما استفاده می‌شود. این رنگ‌ها با دندان‌های شما تطابق بیشتری دارند و از اختلاف رنگ بین بریس و دندان‌های شما می‌کاهند. اگر شما مایل به استفاده از رنگ‌های سفید هستید بهتر است تا انتخاب را به دست دندانپزشک بسپارید.

 ارتودنسی سفید

اطلاعاتی درمورد ارتودنسی شفاف

همانند بریس‌های فلزی معمولی، بریس‌های سرامیکی شفاف نیز به هر دندان متصل می‌شوند و سپس با سیم وصل می‌شوند. این سیستم در معالجه انواع ناهنجاری‌های دندان موثر است. از طریق قرارگیری دقیق براکت‌ها، متخصص ارتودنسی می‌تواند دندان‌های شما را از همه جهات دستکاری کرده و آنها را در یک راستای مناسب قرار دهد. درمان معمولا 12-24 ماه طول می‌کشد، اگرچه برخی از ارتودنتیست‌ها به لطف فناوری که استفاده می‌کنند، درمان سریع تری را ارائه می‌دهند ولی به طور متوسط طول درمان معمولا همان یک تا دو سال است.

سیستم‌های سنتی برای محکم و تنظیم سیم به طور مرتب به یک متخصص ارتودنسی احتیاج دارند. بیماران اغلب پس از هر بار سفت کردن سیم ها، درد دندان را به مدت یک یا دو روز احساس می‌کنند. از طرف دیگر، سیستم‌های جدید متصل به خود مانند Damon Clear از سیستم فناوری پیشرفته ای استفاده می‌کنند که به طور خودکار در طول دوره درمان به تدریج تنظیم می‌شود.

ارتودنسی شفاف

این امر منجر به تجربه آرامش بخشی برای بیمار می‌شود و تعداد معاینه‌های مورد نیاز را کاهش می‌دهد. براکت‌های شفاف یا از مواد سرامیکی شفاف و یا از پلی کربنات پلاستیکی ساخته می‌شوند. اکثر سیستم‌ها از سیم فلزی برای اتصال براکت‌های شفاف استفاده می‌کنند، اما ممکن است بیماران از سیم سفید قوس دار استفاده کنند. این سیم‌ها عموما گران قیمت ترند اما این مزیت را دارند که بریس‌ها را خصوصا از راه دور بسیار کمتر قابل تشخیص می‌کنند. زمانی که از بریس‌های سرامیکی شفاف استفاده می‌کنید، باید بیشتر در تمیز نگه داشتن آن‌ها کوشا باشید، مخصوصاً مکان‌هایی که با مسواک زدن طبیعی دستیابی به آنها دشوار است.

اگرچه در ابتدا می‌توانند کمی ناراحت کننده باشند، اما بیشتر بیماران خیلی زود به بریس‌های خود عادت می‌کنند و هیچ ناراحتی طولانی مدتی را تجربه نمی کنند. امکان ایجاد زخم در دهان در حالی که گونه‌ها و لثه‌ها با اتصالات جدید سازگار هستند وجود دارد اما استفاده از موم ارتودنسی به کاهش ساییدگی کمک می‌کند.

مهار بندهای شفاف

این مدل از مهار بندها برای متصل شدن به دندان‌ ها نیاز به چسب و سیم ندارند و به پشت دندان‌ها قفل می‌شوند. مزیت دیگری که این مهار بندها دارند آن است که برای صرف غذا می‌توانند برداشته شوند. تمیز کردن این مهار بندها نیز سختی چندانی ندارد و شخص مصرف کننده می‌تواند آن‌ها را تمیز کند. این مهاربندها همانند ارتودنسی سفید تقریبا غیر قابل تشخیص هستند، اگرچه این مهار بندها بی رنگ بوده و مانند یک شیشه هستند. قیمت این مهاربندها کمتر از ارتودنسی شفاف است و آن‌ها را به یک انتخاب مناسب برای افراد با توانایی مالی کمتر تبدیل می‌کند.

بیشتر بخوانید :