Select Page

ارتودنسی پیشگیرانه

مراحل نصب ارتودنسی

در ابتدا بیمار به کلینیک ارتودنسی مراجعه می کند و متخصص ارتودنسی در کلینیک معاینه بیمار را شروع می کند و بعد از معاینه می تواند انواع ارتودنسی پیشگیرانه متناسب با شرایط دندان او را تعیین کند.

پس از آن او  قبل از نصب بریس ها، با استفاده از ابزار پزشکی و تجهیزات مناسب برای تمیز کردن کردن دندانها شروع به  تمیز کردن دندان ها و دهان می کند، پس از آن  پزشک شروع به پاک کردن براکت ها می کند که قطعات کوچک ارتودنسی هستند. پس از آن، یک متخصص ارتودنسی شروع به قرار دادن یک قطعه در داخل دهان شما میگذارد.

رنگ های ارتودنسی … و چگونه رنگ مناسب را انتخاب کنیم؟

بریس های آبی

انتخاب رنگ ارتودنسی مشابه رنگ چشم، مثلاً آبی یا ارتودنسی فیروزه ای یا ارتودنسی خاکستر ، که یکی از بهترین پیشنهادات در نظر گرفته می شود زیرا یک قوام مطلوبی در ظاهر عمومی شما ایجاد می کند یا انتخاب رنگ های ارتودنسی به رنگی که متناسب با رنگ پوست شما باشد.

ارتودنسی پیشگیرانه

مدت زمان استفاده از بریس های دندانی بر روی دهان چقدر است؟

مدت زمان ارتودنسی نسبی است و بستگی به زمان دوره درمانی شما دارد که ارتودنتیست با توجه به مشکلی که برای شما تعیین می کند، باید آنها رو بپوشید. در بیشتر موارد، متوسط ​​طول دوره ارتودنسی حدود 12 تا 24 ماه طول می کشدسپس بیمار برای مدت زمان کوتاه تری از نگهدارنده ارتودنسی برای تنظیم و ترازبندی بافتهای اطراف دندانهایی که باید صاف شوند استفاده می کند.

سطح درد ارتودنسی

درد ارتودنسی آنقدر زیاد نخواهد بود که برخی مدام به آن فکر کنند، اما ایده این است که هر جلسه ای که برای تنظیک کردن دندان خود به سراغ پزشک می روید سیم های بین ارتودنسی را بکشد که فشار کوچکی روی دندان ها ایجاد می کند تا بریس های بتوانند دندانها رو به موقعیت مناسب ببرند، بنابراین بعد از هر جلسه احساس درد در فک یا دندان ها و طبیعی است که دوره درد ارتودنسی بعد از هر جلسه زیاد نیست و شما بتوانید آن را تحمل کنید و به آن عادت کنید و گاهی اوقات پزشک ممکن است برای شما مسکن بنویسد در صورتی که تحمل درد ارتودنسی را ندارید.

چگونه می توان دندان ها را بعد از بریس تمیز کرد و از آنها مراقبت کرد و از چه نوع غذایی باید خارج کرد؟

از آجیل های سخت دور شوید

شما باید از خوردن آجیل های سفت و سختی که می توانند باعث شکستن بریس ها شوند و شیرینی هایی که به آنها بچسبند و مسواک زدن را بسیار دشوار میکند خودداری کنید. مهمترین نیاز برای جلوگیری از سهل انگاری و تمیز نکردن دندانها پس از بریس یا در طول دوره نصب ارتودنسی، به طوری که شما باید روزانه دندانها را با برس معمولی و برس ارتودنسی تمیز کنید تا فضاهای بین تسمه ها و زیر سیم در مهاربندها را از باقی مانده مواد غذایی تمیز کنید و می توانید از دهان شویه دهان استفاده کنید.

رژیم غذایی سالم داشته باشید

در طول دوره نصب ارتودنسی، بسیار مهم است که شما یک رژیم غذایی سالم و متعادل داشته باشید و مصرف قندهایی را که باعث ایجاد لایه سیاه اطراف بریس می شوند و مشکلات مختلف دندانپزشکی مانند پوسیدگی، عفونت لثه و تغییر رنگ دندان را ایجاد می کنند، کاهش دهید. البته از مصرف غذاهایی مانند پاپ کورن و غذاهای چسبناک خودداری کنید.

معایب ارتودنسی کدامند؟

یکی از مشهورترین معایب ارتودنسی این است که بیمار به طور مداوم در معرض عفونت های لثه قرار دارد و با درمان طولانی مدت و بی نظمی در تمیز کردن دندان ها و بریس ها، در برابر تجمع باقیمانده مواد غذایی و باکتری ها، منجر به پوسیدگی یا زردی دندان ها می شوند. یکی دیگر از معایب ارتودنسی که اکثر بیماران از آن شکایت دارند این است که گاهی اوقات با طولانی شدن دوره درمان و بهبود آهسته ظاهر دندان که می خواهید به آن برسید، خسته خواهید شد، بنابراین شما باید به یک متخصص ارتودنسی مراجعه کنید. اما اگر حفظ روش تمیز کردن دندان ها با استفاده از بریس ها را طبق دستور پزشک انجام دهید، همه اینها وجود نخواهد داشت.

مشکلات دندانپزشکی بسیار زیاد است و از جمله “زردی و بی نظمی دندان ها، آبسه، پوسیدگی دندان و غیره …”  که از همدیگر متفاوت هستند. اما اجازه دهید توافق کنیم که سخت ترین و شایع ترین مشکلات دندان درد دندان است که به دلایل مختلف بسته به جایی که درد وجود دارد و با توجه به وضعیتی که دندان به آن رسیده است، متفاوت است.

 

ارتودنسی پیشگیرانه

پوسیدگی دندان

پوسیدگی دندان شایعترین علت در بین افراد و بیشتر آنها محسوب می شود و به راحتی به دلیل تغذیه نامناسب و تمیز نکردن دندانها به طور کامل و مستمر اتفاق می افتد، همه اینها منجر به تجمع یک لایه پلاک روی دندان می شود و پلاک یک لایه چسبنده است که از بقایای مواد غذایی و بزاق در سطح خارجی دندان تشکیل می شود و محلی را برای گسترش آن آماده می کند. باکتری ها در این منطقه هستند و بنابراین فرسایش دندان یا آنچه همه ما می گوییم – پوسیدگی دندان – آغاز می شود.

پوسیدگی دندان نه تنها تضمین می کند که باعث ایجاد درد دندان می شود که فقط آنها را تحت تأثیر قرار می دهد، بلکه درد گسترش می یابد و اطراف دندان را تحت تأثیر قرار می دهد و باعث ایجاد التهاب لثه و درد واضح در آنها می شود و ممکن است فرسایش دندان یا پوسیدگی دندان به لایه داخلی دندان متصل شود که به آن عاج دندان گفته می شود. فرسایش لایه، این دندان حساس تر می ماند و در نتیجه فرسایش حفره بزرگی در آن ظاهر می شود و از اینجا حفره های پوسیدگی دندان ظاهر می شود.

اما اگر این درد به حدی شدید شود که به آن درد حاد دندان می گویند، در این صورت ممکن است به این معنی باشد که پوسیدگی دندان به مرکز دندان رسیده است. این امر منجر به درد بسیار شدید در دندان می شود و ادامه زندگی عادی روزمره برای فرد بسیار دشوار خواهد بود.

بیشتر بخوانید :