Select Page

برخی از افراد، هدف از انجام  ارتودنسی زیبایی دندان را تغییر فرم صورت می دانند. در حالی که تغییرات عمده به جابجایی دندان ها و تغییر فرم فک و صورت کمک می کند. به طور کلی ارتودنسی از دو طریق باعث زیبایی دندان در صورت می شود. اول ایجاد تقارن و زیبایی صورت در حد فاصله بینی و چانه و دوم اصلاح لبخند است؛ زیرا به دلیل داشتن لبخند اعتماد به نفس افراد افزایش پیدا می کند و جذابیت آن ها بیشتر می‌شود.

ارتودنسی زیبایی

ارتودنسی و زیبایی

ارتودنسی با ایجاد رابطه بین بینی، چانه، لب و دندان ها چهره زیبایی با ارزشی به آن ها می‌دهد. اگر مشکلات فرد مربوط به موقعیت فک ها است، از طریق جراحی و ارتودنسی می توان انجام شود. اگر مشکلات فرد به سنین کودکی سپرده شود، می‌توان با درمان آن را همزمان با رشد کودک اصلاح کرد و اگر زمان طلایی کودکی از دست برود با عمل جراحی مشکلات فردی باید برطرف شود و سپس بعد از یک سال نیم پس از عمل جراحی به مدت شش الی نه ماه صورت گیرد.

هدف از ارتودنسی و زیبایی چهره

  • به وجود آوردن فضای کافی برای دندان‌ها و فک بالا، تا دندان‌ها در دهان جابه جا شود.
  • به وجود آوردن فضای مناسب بر روی چانه
  • مرتب و منظم کردن دندان ها برای تاثیر آن در زیبایی صورت

معایب ارتودنسی زیبایی

یکی از نگرانی های بیشتر در افرادی که به خصوص خانم ها، بازیگران و سلبریتی ها جابه جایی و تغییر فرم لب در ارتودنسی است. زمانی که دندان های جلو به سمت عقب و درون دهان جابه جا شود، به خاطر وجود شیار بین دندان ها و لثه، لب ها نیز به سمت عقب جابجا می شوند. در بعضی از افراد لب ها نیز بزرگتر از حالت اولیه است و دندان‌ها نیز بزرگ تر نمایان می شود. معمولا در درمان ارتودنسی لب ها و دندان ها به جلو یا عقب حرکت می‌کند و دکتر ارتودنسی با کشیدن دندان ها از برجستگی لب می کاهد یا طراحی درمانی مناسب، برجستگی لب را افزایش می دهد.

همانطور که بیان شد ارتودنسی برای اصلاح فک ها و نحوه چیدن دندان ها در دهان استفاده می شود. یکی از عواملی که باعث ناهنجاری دندان و فک می شود، انحراف بینی و اختلالات تنفسی است؛ زیرا در این شرایط فرد با دهان نفس می‌ کشد که باعث تنگی فک بالا و به‌هم‌ریختگی دندان‌ها می‌شود و از آنجایی که هدف ارتودنسی علاوه بر درمان دندان‌ها افزایش زیبایی است، عمل زیبایی بینی متناسب با دندان انجام می شود و در نتیجه این دو عمل بینی و ارتودنسی با یکدیگر ارتباط مستقیم دارد. از آنجایی که عمل بینی در بزرگسالی انجام می‌شود، ولی تغییرات و رفع ناهنجاری های دهانی و دندانی در سنین کودکی نتیجه بهتری دارد، در نتیجه اندازه فک و فرم لب ها می تواند برای ایجاد تغییر بهتر در عمل بینی مدنظر قرار گیرد.

ناهنجاری های فک های

یکی از ناهنجاری های جدی است؛ ولی می‌توان آن را به طور دائم در‌مان کرد. در ارتودنسی می توان انحرافات فکی را اصلاح کرد. براکت های ارتودنسی به مدت یک تا دو سال بر روی دندان ها قرار می گیرد. فشار وارد شده ناشی از نصب براکت ها بر روی دندان ها را به حرکت در می آید و اثر درمان ارتودنسی خود را نشان می‌دهد. در ابتدای درمان ارتودنسی رعایت رژیم غذایی ضروری است که بیماران کاهش مصرف غذا و کاهش وزن را تجربه کنند. اما پس از مدتی که بیمار به غذا خوردن با مواد غذایی جدید عادت کرد. بیمار به حالت ایده‌آل قبلی باز می گردد.

تاثیر ارتودنسی بر فرم لب

در صورت عدم وجود دندان های مرتب، امکان دارد در اثر مشکلات، لب‌ ها به آسانی بر روی هم قرار نگیرند که با ارتودنسی این معضل قابل درمان است. متخصصین ارتودنسی این توانایی را دارند لب های جلو آمده را خوش فرم و آن ها را به طرف داخل ببرند و می تواند لب را از حالت ابتدایی بیمار بهتر کنند. به طوری که تغییر لب در ارتودنسی به عنوان یکی از مسائل بیماران با ارتودنسی شناخته می شود.

تاثیر ارتودنسی بر بینی

ارتودنسی با جابه جایی دندان ها و فک ها می تواند جایگاه لب ها را تغییر دهد و به زیبایی چهره افراد کمک کند. این درمان می تواند بر روی اندازه بینی هم تاثیرگذار باشد و به تناسب صورت بهتر و زیباتر شود. ولی به صورت مستقیم بر زیبایی بینی موثر نیست. نکته که باید مدنظر داشت این است که اگر قصد جراحی بینی دارید، لازم است قبل از آن به ارتودنسی دندان ها بپردازید. زیرا جابه جایی در قرارگیری لب ها بعد از ارتودنسی می تواند بر بینی شما برای عمل جراحی تاثیرگذار باشد یا اگر که فرصت کافی ندارید، بهتر است که این موضوع را با جراح بینی خود در میان بگذارید که در هنگام عمل به این موضوع دقت کند.

ارتودنسی زیبایی

تاثیر ارتودنسی در لاغری صورت:

در جلسه مشاوره، تمامی راهکارها و مسائلی که در حین ارتودنسی باید به آن ها توجه کرد، توسط متخصص ارتودنسی توضیح داده می شود. در جلسات اول ارتودنسی، مصرف موادغذایی امری مهم است که بیمار به برنامه غذایی جدید در طول دوره درمان ارتودنسی عادت کند. بیمار زمان کوتاهی را همراه با مصرف کم غذا و کاهش وزن نیز تجربه می کند. اما بعد از مدت زمانی، فرد علاوه بر برنامه غذایی خود به وجود بریس ها در دهان عادت می کند و وزن به حالت ایده آل بر می گردد. برخی از افراد به دلیل لاغری صورت نگران ارتودنسی دندان هستند؛ اما باید توجه داشت که لاغری صورت و کاهش وزن در زمان درمان ارتودنسی، دائمی نیست و به حالت اولیه بر نمی گردد. در زمان درمان ارتودنسی، باید دندان های فرد جابه جا شود؛ در این صورت امکان تغییر در لب و گونه وجود دارد.

شیوه انتخاب متخصص ارتودنسی زیبایی

اگر زیبایی دندان برای شما اهمیت دارد، بهتر است که در انتخاب ارتودنسی دقت داشته باشید؛ زیرا اگر متخصص ارتودنسی مهارت لازم را داشته باشد، بهتر می تواند زیبایی دندان های شما را بهبود ببخشد و نتیجه مطلوبی را کسب خواهید کرد.

بیشتر بخوانید :

ارتودنسی پلاستیکی چیست و چگونه استفاده می شود؟ 

ارتودنسی طرح لبخند به چه معناست ؟