Select Page

ارتودنسی جدید

ارتودنسی جدید چیست ؟ ارتودنسی جدید برای چه کسانی مناسب است؟ ارتودنسی جدید چه ویژگی هایی دارند؟ همان طور که به دهه جدیدی می رویم، ارتودنسی جهشی را برای تجهیز درمان، به آخرین پیشرفت های فن آوری انجام داده است. ارتودنسی جدید، از روز هایی که به سادگی سیم ها را دور دندان های خود می پیچیدید تا آن ها را در موقعیت جدیدی قرار دهد، مسیری طولانی طی کرده است. امروزه از انواع بریس ها گرفته تا نوع تصویربرداری، گزینه های بیشتری برای مراقبت های ارتودنسی وجود دارد و انجام آن ها بسیار موثرتر و راحت تر است.

ارتودنسی جدید

در این جا 7 پیشرفت برتر در فن آوری ارتودنسی آورده شده است

 اشعه ایکس دیجیتال و تصویر برداری سه بعدی دندان

هم چنین سیستم تصویر برداری دندان پزشکی i-Cat Cone Beam 3D وجود دارد که می تواند مجموعه ای کامل از اشعه ایکس را در یک اسکن 360 درجه فراهم کند و تصاویر سه بعدی از دندان ها را ایجاد کند. نکته مثبت دیگر این است که این نوع اشعه ایکس، کمتر تابش می شود.

 اسکنر ایترو برای نمایش های دیجیتال

ایجاد بریس نیز بسیار ساده تر شده است. اسکنر iTero به متخصصان ارتودنسی اجازه می دهد که به جای برداشت دندان با دست، برداشت های دندان را از طریق دیجیتال ایجاد کنند. آن ها به راحتی دهان بیمار را اسکن می کنند و سپس می توانند برداشت ها را فقط چند دقیقه بعد در رایانه مشاهده کنند. علاوه بر این، برداشت های دیجیتال دقیق تر هستند و باعث کاهش تعداد تناسبات بریس ها می شوند.

 سیم های نیکل و مس-تیتانیوم

در حال حاضر بیشتر متخصصان ارتودنسی به جای سیم های فولاد ضد زنگ، از سیم های نیکل یا مسی – تیتانیوم استفاده می کنند؛ زیرا آن ها به گرمای دهان پاسخ می دهند و با جا به جایی دندان ها به طور طبیعی خم و محکم می شوند. با این کار نیاز به قرار های مضاعف، کاهش می یابد.

 دستگاه های لنگر موقت

دستگاه های لنگر موقت مینی پیچ یا مینی ایمپلنت هستند که می توانند برای جا به جایی دندان های لجباز تر هنگامی که بریس ها به تنهایی قادر به انجام آن نیستند، استفاده شوند.

 CAD / CAM و فناوری خمش سیم رباتیک

در حالی که بریس های لینگوال برای مدتی وجود داشته است، اما با CAD / CAM و فناوری خمش سیم رباتیک که در ترکیب با اسکنر دیجیتال استفاده می شود، بسیار کارآمدتر شده اند. قرار دادن براکت ها و سیم ها در پشت دندان ها می تواند چالش برانگیز باشد و قبلا فقط مورد استفاده متخصص ارتودنسی بوده است. اکنون با کمک خمش سیم رباتیک، کامل کردن آن بسیار آسان تر است.

 Inignalign Aligners

بریس های اینویزالاین، هم چنین باعث تغییر درمان ارتودنسی شده است. هنگامی که بریس های فلزی تنها گزینه شما بودند، مجبور می شدید برای مدت طولانی با دهانی پر از سیم مقابله کنید که می تواند واقعا سخت باشد، به خصوص برای نوجوانانی که بسیار متمرکز به ظاهر هستند. نگرانی در مورد چگونگی ایجاد بریس در حال حاضر وجود دارد، اما به دلیل وجود فناوری های نو آورانه ای نظیر Invisalign ، مسئله چندان مهمی نیست. بریس های شفاف Invisalign برخلاف بریس های فلزی تقریبا در دهان شما دیده نمی شوند. افراد باید به طور مستقیم در داخل دهان شما نگاه کنند کخ در مقایسه با تابش خیره کننده فلز که دارای بریس های معمولی تر است، متوجه آن ها شوند.

بریس های Invisalign با توجه به راحتی طراحی شده اند و انعطاف پذیرتر هستند. با استفاده از این بریس ها، می توانید آن ها را به مدت کوتاهی از دهان خود خارج کنید؛ برای مثال وقتی می خواهید چیزی بخورید یا بنوشید یا وقتی دندان های خود را تمیز می کنید و نخ دندان می کشید. با Invisalign هیچ مانعی برای تمیز کردن مناسب وجود ندارد.

به یاد داشته باشید که هر چه مدت طولانی تری بدون پوشیدن آن ها بگذرانید، روند صاف شدن دندان ها بیشتر طول می کشد؛ بنابراین فقط در صورت لزوم آن ها را بردارید. توصیه می شود آن ها را حداقل 20 تا 22 ساعت در روز استفاده کنید.

 مزایای لبخند های شش ماهه

  • لبخند های شش ماهه یک درمان ارتودنسی است که شامل بریس های بزرگسالان واضح است که فقط برای زیبایی مجدد دندان هایی هستند که هنگام لبخند زدن نشان می دهند. منظور از این بریس ها این است که فقط ظاهر آرایشی لبخند شما را بهبود می بخشند، نه این که کجی دندان ها را اصلاح کنند.
  • بزرگ ترین مزیت این است که شما با دهان پر از بریس شکنجه نخواهید شد و این درمان به جای استفاده از بریس های 2-3 ساله معمولاً 6 ماه طول می کشد.
  • اکثر بزرگسالانی که دندان های شان کج یا جمع شده است، کاندیدا های خوبی برای لبخند های شش ماهه هستند. شایع ترین مسائل دندانی که با شش ماه لبخند قابل درمان است، دندان های جلوی کج، اکستروژن، چرخش و نفوذ است. همچنین برای دیاستما و مسائل مربوط به فاصله و همچنین اوربایت، اپن بایت، شلوغی و هم پوشانی دندان ها کار می کند. با این وجود اگر دچار سو انطباق جدی یا گزش هستید، بریس های منظم یا Invisalign بهتر خواهد بود؛ زیرا علاوه بر تمرکز روی ظاهر، در واقع مشکلات دندان را نیز اصلاح می کنند.
  • یکی دیگر از مزایای بزرگ انتخاب لبخند های شش ماهه این است که حفظ بهداشت مناسب با آن ها آسان تر است. از آن جا که این بریس ها فقط روی چند دندان هستند، ورود به آن جا، مسواک زدن و نخ دندان کشیدن راحت تر خواهد بود و مطمئن می شوید که از شر تمام پلاک ها و باکتری ها خلاص می شوید. از آن جا که فقط شش ماه باید آن ها را استفاده کنید، احتمال ایجاد حفره یا التهاب لثه که گاهی اوقات با بریس های معمولی اتفاق می افتد، کمتر است