Select Page

برای اکثر مشکلات دندانی معمولا یک راه حل وجود دارد و در بعضی موارد دو مورد وجود دارد، اگر به دنبال راهی برای صاف کردن دندان های خود هستید، احتمالا تحقیقات خود را انجام داده اید و متوجه شده اید که می توانید از ارتودنسی یا کمپوزیت برای دستیابی به لبخندی به زیبایی تراز شده استفاده کنید؛ با این حال، هر دو این کار را به روش های بسیار متفاوتی انجام می دهند. اگر دندان های کوچک یا بد شل دارید، این لزوما به این معنی نیست که روکش تنها گزینه شما هستند. پس از انجام درمان ارتودنسی، با استفاده از تکنیک های کانتورینگ و باندینگ می توان دندان های شما را تغییر داد. با استفاده از کامپوزیت به رنگ دندان، دندانپزشک شما قادر خواهد بود بی نظمی های جزئی را برای یک نتیجه طبیعی و زیبا با دقت تغییر شکل دهد.

 

آیا درمان ونیر یا کامپوزیت باید قبل از درمان ارتودنسی باشد

برای انجام ارتودنسی بعد از کامپوزیت دندان، ایده آل این است که کامپوزیت از روی دندان برداشته شود؛ البته در موارد خاص می توان براکت های ارتودنسی را روی کامپوزیت چسباند.

داشتن لبخند زیبا به سه عامل مهم بستگی

این عوامل عبارت اند از:

  • رنگ دندان

اگر رنگ دندان های شما مثل گذشته نیست و تیره شده اند می توانید با کامپوزیت دندان آنها را سفید کنید. اگر یکی از دندان ها نیز به دلیل ترمیم کانال ریشه بسیار تیره شده است می توانید رنگ آن را با سفید کردن داخلی تغییر دهید.

  • موقعیت دندان ها

اگر موقعیت دندان ها در مورد جابجایی آن هاست و همینطور اگر فک دچار ناهنجاری است بهتر است که از ارتودنسی برای اصلاح لبخند خود استفاده نمایید. ارتودنسی یک روش درمانی غیر تهاجمی است و برای اصلاح موقعیت و ناهنجاری فک و دندان ها یک روش عالی محسوب می شود، اما اگر موقعیت دندان وخیم نباشد می توان از کامپوزیت بجای ارتودنسی استفاده کرد.

  • شکل دندان

اگر دندان های شما بسیار بلند یا بسیار کوتاه باشند یا دچار شکستگی و ساییدگی شده باشند بهترین روش اصلاح استفاده از کامپوزیت بجای ارتودنسی است.

کامپوزیت چه تغییراتی را ایجاد می کند

با کامپوزیت ونیر به راحتی می توانید این عیوب ظاهری را برطرف نمایید. به جز این دندان نیز در کامپوزیت ونیر تراش نمی خورد، همچنین از کامپوزیت برای ضخامت و پهنا دادن به دندان های سالم نیز استفاده می شود. صیقل دادن تنها کاری است که برای نصب کامپوزیت ونیر در دندانپزشکی زیبایی استفاده می کنند و از این رو یک روش غیر تهاجمی محسوب می شود.

 

ارتودنسی یا کمپوزیت-2

ارتودنسی یا کمپوزیت

 

مزایای ارتودنسی

برای بسیاری از بیماران ارتودنسی نیز می تواند به عنوان یک درمان زیبایی دندان شناخته شود ، اما توانایی انجام کارهای بیشتری را دارد، بریس ها نه تنها می توانند ظاهر لبخند شما را دگرگون کنند بلکه می توانند مزایای دیگری را نیز به همراه داشته باشند.

  • سفید شدن دندان بعد از ارتودنسی

بسیاری از بیمارانی که می خواهند دندان های صاف تری داشته باشند، دندان های سفیدتر را نیز دوست دارند. کامپوزیت می توانند شکل و رنگ دندان های شما را همزمان تغییر دهند. اگر بریس را انتخاب می کنید می توانید در پایان درمان دندان های خود را سفید کنید به شرط مناسب بودن.

راه های متفاوت سفید کردن دندان ها

برای سفید کردن دندان ها به صورت حرفه ای دو راه وجود داردکه عبارت اند از:

·         شما می توانید برای سفید شدن در کلینیک به دندانپزشک خود مراجعه کنید، این در حالی است که شما در حالت نشسته و آرام هستید ژل سفید کننده را روی دندان های خود قرار دهید، گاهی اوقات از یک چراغ LED برای سرعت بخشیدن به روند استفاده می شود.

·         روش دیگر ، شما می توانید یک کیت سفید کننده در خانه انتخاب کنید، این شامل سینی های سفارشی سفارشی و ژل سفید کننده خواهد بود. به شما دستورالعمل های کاملی داده می شود، اما شما به سادگی ژل را در سینی ها پاپ می کنید و آنها را شب می پوشید تا به سایه مورد نظر خود برسید.

پرکننده آمالگان

حفره ها و شکستگی های کوچک در صورت عدم درمان می توانند مسائل بسیار بزرگتری ایجاد کنند. در گذشته، ترمیم های فلزی به نام پر کننده آمالگام (یا پر کننده نقره) یک نیاز را برآورده می کردند اما باعث می شد بسیاری از دندان ها از اثر فلز تغییر رنگ داده و از بین بروند. امروزه، رزین های کامپوزیت به رنگ دندان در ساختار دندان قرار می گیرند و از نظر شیمیایی با دندان پیوند می خورند و یک ترمیم دائمی قوی و قوی ایجاد می کنند.

 کامپوزیت باعث رفع کدام ناهنجاری ها می شود

کامپوزیت ها هر دو نقش عملکردی و زیبایی شناختی را بازی می کنند، که اغلب همزمان هستند؛ به عنوان مثال، حفره ای که در امتداد خط لثه به جلوی دندان حمله می کند، ممکن است در خط لبخند شما دیده شود، با تمیز کردن ناحیه نرم و بی رنگ و جایگزینی آن با پرکننده ای به رنگ دندان، دندان ترمیم می شود و از همیشه بهتر به نظر می رسد.

کامپوزیت حاوی چه ترکیباتی است

کامپوزیت ها حاوی ترکیبی از رزین مایع است که با ذرات شیشه ریز آسیاب شده جاسازی شده است، پس از قالب گیری بر روی ساختار دندان آماده شده، نور آبی که مستقیما به کامپوزیت اعمال می شود، در عرض چند ثانیه ماده پر کننده را سخت می کند. پس از شکل گرفتن و درخشش زیاد، ترمیم کامل می شود.

کامپوزیت ارزان تر است یا ارتودنسی

کامپوزیت ونیر معمولا ارزان تر از ارتودنسی است؛ البته قیمت کامپوزیت دندان به جنس مصرفی و تعداد دندان هایی که باید کامپوزیت شوند نیز بستگی دارد، اما قیمت لمینت نیز حدودا دو برابر قیمت کامپوزیت ونیز است. هزینه های ارتودنسی می توانند در طول کل دوره درمان به دلیل اینکه مراجعات بیمار زیاد است پخش شود و از این رو فشار مالی روی آن کاهش می یابد، اما در کل هزینه ارتودنسی یا کمپوزیت ونیر به این بستگی دارند که میزان مشکل بیمار تا چه حد است.

مزیت کاپوزیت نسبت به ارتودنسی

اما این مزیت بزرگ را هم باید در نظر داشته باشید که در انتخاب کامپوزیت بجای ارتودنسی بیمار در هر مرحله از درمان می تواند نظر دهد مثلا در مورد کوتاهی، بلندی یا گردی و تیزی ونیر دندان، همچنین به دلیل مشغله های امروزی و فرصت زمانی کم، لازم نیست که برای کامپوزیت ونیر مانند ارتودنسی مراجعات زیادی به مطب داشته باشید.