Select Page

همان طور که می دانید، همه افراد با دندان های ردیف شده و یک دست و یک لبخند بی نقص و زیبا متولد نمی شوند. بسیاری از سلبریتی های معروف، داشتن لبخند مرواریدی و هالیوودی جذاب خود را مدیون روش های دندانپزشکی هستند که ارتودنسی نام دارند. ارتودنسی دندان ها عملی است که بسیاری از افراد برای درمان مشکلات دندانی خود و ساختن یک لبخند زیبا و بی نقص از آن استفاده می کنند.

با انجام این عمل می توان حتی بدترین و شدیدترین مشکلات، به هم ریختگی ها و ناهنجاری های دندانی را به خوبی درمان و رفع کرد. در مواردی که مشکلات و ناهنجاری های دندانی آن قدر شدید نیستند که ظاهر بیماران و دندان های آن ها را به میزان قابل توجهی تحت تاثیر قرار بدهند، ممکن است بیماران تصور کنند که درمان این مشکلات و ناهنجاری ها هیچ ضرورتی ندارد و آن ها می توانند بدون رفع مشکلات دندانی خود به زندگی عادی اشان ادامه بدهند.

مسئله ای که وجود دارد این است که این ناهنجاری ها حتی اگر بسیار خفیف باشند و به چشم نیایند نیز به انجام ارتودنسی و درمان نیاز دارند. در این مقاله ما شما را با ضرورت های انجام ارتودنسی خفیف روی دندان ها و روش های موجود برای این کار آشنا می کنیم.

ارتودنسی خفیف

چرا انجام ارتودنسی خفیف برای مشکلاتی که خیلی حاد نیستند، ضرورت دارد؟

همان طور که گفتیم، مشکلات دندانی حتی اگر خیلی خفیف باشند به درمان نیاز دارند و لازم است که بیماران برای رفع این مشکلات از طریق انجام ارتودنسی اقدام کنند. در این قسمت ما یک سری از دلایل ضرورت درمان ارتودنسی خفیف را به شما معرفی می کنیم:

  • مشکلات و ناهنجاری های خفیف دندانی اگر با کمک ارتودنسی درمان نشوند می توانند در آینده به مشکلات شدیدتری تبدیل شوند و بسبار پیش روی کنند.
  • ناهنجاری ها و به هم ریختگی های دندانی، حتی در مواردی که خفیف هستند، با کاهش سطح بهداشت دهان و دندان ها از طریق ایجاد محدودیت در دسترسی بیمار به نقاط مختلف موحود در دهان و دندان ها می توانند باعث ایجاد مشکلات ثانویه ای مانند پوسیدگی و خرابی دندان ها شوند.
  • ناهنجاری های دندانی به میزان مختلف، ظاهر بیماران را تحت تاثیر قرار می دهند و ممکن است زیبایی چهره و لبخند بیماران را به خطر بیندازند.
  • به هم ریختگی ها و ناهنجاری های مربوط به فک ها و دندان ها می توانند درجات مختلفی از اشکال در تکلم و تلفظ کلمات و حروف را به همراه داشته باشند.
  • دندان های به هم ریخته و نامرتب، ممکن است با ایجاد اشکال در جویدن و هضم مواد غذایی همراه باشند و موجب ابتلا به بیماری های گوارشی شوند.

 

روش هایی برای درمان مشکلات خفیف دندانی

برای مشکلات خفیف دندانی شما می توانید از انواع بریس های ارتودنسی با توجه به توقعتان از درمان و میزان هزینه ای که می خواهید صرف کنید استفاده کنید. در درمان مشکلات و ناهنجاری های خفیف دندانی می توان از بریس های ارتودنسی فلزی، بریس های سرامیکی، دستگاه های ارتودنسی لینگوال و پلاک های اینویزیلاین استفاده کرد. در این مقاله ما شما را با انجام درمان مشکلات خفیف دندانی از طریق ارتودنسی اینویزیلاین آشنا می کنیم.

 

ارتودنسی اینویزیلاین چیست؟

ارتودنسی اینویزیلاین یا نامرئی، یک روش درمانی ارتودنسی است که با استفاده از پلاک های ارتودنسی پلاستیکی و بی رنگ انجام می شود و به همین دلیل به این نوع از ارتودنسی ها، ارتودنسی نامرئی یا شفاف گفته می شود. برای انجام این درمان، دندانپزشک تعدادی پلاک نامرئی برای شما می سازد و یک سیر درمانی کامل برای شما تعیین می کند. سیر درمانی ارتودنسی شما به گونه ای خواهد بود که شما می توانید نتیجه درمان را پیش از شروع آن مشاهده کنید. ارتودنسی نامرئی یا اینویزیلاین، یک روش درمانی ارتودنسی است که تنها برای درمان مشکلات و ناهنجاری های خفیف دندانی استفاده می شود و قادر به درمان مشکلات و به هم ریختگی های شدید دندانی نیست.

 

طول دوره درمان با ارتودنسی اینویزیلاین چقدر است؟

مدت زمانی که لازم است شما برای درمان با بریس های نامرئی و شفاف اینویزلاین صرف کنید، نسبت به سایر انواع ارتودنسی ها کوتاه تر است. طول دوره درمانی با این پلاک ها بسته به نوع و شدت ناهنجاری های دندانی، سن و میزان مراقبت از بریس ها و دندان هایتان ممکن است از ۶ تا ۱۸ ماه طول بکشد. بریس های ارتودنسی اینویزیلاین متحرک هستند؛ یعنی این بریس ها به دندان های بیمار نمی چسبند و بیمار می تواند در صورت لزوم به طور موقتی آن ها را از دهان خود خارج کند.

بیمار موظف است که این بریس های ارتودنسی را به مدت بیست و دو ساعت در طول روز روی دندان های خود قرار دهد. اگر به هر دلیلی بیمار فراموش کند که این بریس ها را پس از خارج کردن از دهان خود مجددا روی دندان ها قرار دهد، طول دوره درمانی طولانی تر می شود و درمان موثر نخواهد بود.

ارتودنسی خفیف

هزینه لازم برای انجام درمان ارتودنسی با بریس های اینویزیلاین

ارتودنسی اینویزیلاین یکی از انواع ارتودنسی ها است که نیاز به صرف هزینه بیشتری نسبت به انواع دیگر دارد. هزینه های لازم برای انجام این ارتودنسی نسبتا گران قیمت، به نوع مواد استفاده شده در انجام ارتودنسی، کیفیت مواد به کار رفته در ساخت بریس ها، طول دوره درمانی، تعداد بریس ها، دستمزد دندانپزشک، میزان مراقبت بیمار از دندان ها و بریس ها و… بستگی دارد و تنها توسط دندانپزشک تعیین می شود.

 

مراقبت های لازم در درمان با بریس های اینویزیلاین یا نامرئی

اگر می خواهید درمان ارتودنسی شما موثر واقع شود، باید به خوبی از دندان ها و بریس های ارتودنسی نامرئی خود مراقبت کنید. برخی از مراقبت ها و نگهداری های لازم از بریس های ارتودنسی و دندان ها در طول دوره درمانی عبارتند از:

  • پیش از خوردن هر وعده غذایی، بریس ها را از دهان خود خارج کنید.
  • بعد از خوردن هر وعده، ابتدا دندان های خود را به خوبی مسواک بزنید و تمیز کنید. بعد از آن بریس ها را مجددا به دهان خود بازگردانید.
  • پیش از قرار دادن مجدد بریس ها در دهان خود، آن ها را به خوبی بشویید و تمیز کنید.