Select Page

ارتودنسی فوری برای درمان موارد اعوجاج، ظهور و کراس بایت در طی یک هفته با استفاده از فن‌آوری‌ها و ابزارهای مدرن استفاده می‌شود. این گزینه جایگزین روش‌های معمول ارتودنسی است که دستیابی به نتایج و درمان مدت‌زمان زیادی طول می‌کشد. شکی نیست که تمام متخصصین ارتودنسی به دنبال تسریع درمان ارتودنسی هستند، چراکه طول درمان کوتاه‌تر به نفع بیماران و متخصصین ارتودنسی است.

همه متخصصان ارتودنسی دندان  دوست دارند سرعت درمان ارتودنسی را تسریع کنند، زیرا زمان کوتاه‌تر درمان به‌وضوح به نفع بیماران و ارتودنسی است. هیچ روش ارتودنسی مانند استفاده از بریس یا نگهدارنده در کمتر از چند ماه قابل اتمام نیست، اما طی پنج سال گذشته چندین روش برای سرعت بخشیدن به درمان مانند کورتیکوتومی و ارتعاش ایجادشده است که توسط برخی از ارتودنسی استفاده می‌شود. همچنین روش دیگری به نام ارتودنسی فوری وجود دارد که لبخند شمارا حداکثر در طی یک تا 3 جلسه زیبا و براق می‌کند اما این روش دندان‌های کج یا هر نوع انسداد شما را ترمیم نمی‌کند. این فقط یک روش زیبایی است و برای برخی از بیماران که نمی‌توانند از بریس یا سایر اعمال ارتودنسی قابل‌مشاهده یا طولانی‌مدت یا مانند بازیگران جراحی دندان استفاده کنند، استفاده می‌شود.

ارتودنسی فوری لبخند شما را به‌سرعت جوان و کامل می‌کند و می‌تواند به شما کمک کند سال‌ها از درمان با بریس یا سایر دستگاه‌های ارتودنسی قابل‌مشاهده جلوگیری کنید. این‌یک گروه از روش‌ها است که از روکش‌های بریس و تاج‌های دندانی برای از بین بردن شکاف‌ها، اصلاح هم‌پوشانی‌ها استفاده می‌کند. قبل از اقدام در مورداستفاده از ارتودنسی فوری، به متخصص ارتودنسی مراجعه کرده و معاینات فکی مناسب را انجام دهید، همچنین با یک متخصص مشورت کرده و توصیه‌های لازم را رعایت کنید.

ارتودنسی فوری چیست

ارتودنسی فوری به گروهی از روش‌ها گفته می‌شود که از روکش‌های چینی و تاج‌های دندانی برای از بین بردن شکاف‌ها، اصلاح همپوشانی‌ها و بهبود ظاهر زیبایی لبخند شما استفاده می‌شود. هنگامی‌که بیمار گزینه سریع‌تری را با توانایی تقویت رنگ و شکل دندان بخواهد، جایگزین ارتودنسی سنتی می‌شود.

 

ارتودنسی فوری-2

ارتودنسی فوری

مزایا

مزیت این روش این است که بیماران نتایج فوری را به دست می‌آورند و همچنین این روش طولانی‌مدت طراحی‌شده است.

مزایای دیگر عبارت‌اند از:

 • ظاهر واقع بینانه.
 • قابلیت تطبیق رنگ.
 • مقاومت در برابر لکه.

 

ارتودنسی فوری گزینه بسیار مناسبی برای رفع مشکلات دندانپزشکی زیر است

 • دندان‌های شکسته.
 • دندان‌های ترک‌خورده.
 • دندان‌های لکه‌دار و بدرنگ.
 • مشکلات فاصله بین دندان‌ها.
 • دندان‌های کج و ناهموار به شرطی که همراه موارد بالا باشد.

 

معایب ارتودنسی فوری

ارتودنسی سریع به فرایندهای جزئی جراحی نیاز دارد که معمولا توسط پریود نتی است (متخصص لثه)، حدود یک هفته پس از قرارگیری بریس ها روی دندان‌ها، انجام می‌شود.

این فرایند جراحی جزئی و سرپایی که تحت بی‌حسی موضعی انجام می‌شود، در استخوان‌ها و لثه‌هایی که دندان‌ها را در جای خود نگه می‌دارند تغییر ایجاد می‌کند که اجازه می‌دهد دندان‌ها سریع‌تر به محل درست خود هدایت شوند. جراحی عموم همان‌قدر درد و ناراحتی به وجود می‌آورد که پاک‌سازی دندان‌ها ناراحت‌کننده است. بااین‌حال، کاملا عادی است که برخی بیماران با ارتودنسی سریع درد خفیفی را تجربه کنند که علت آن‌هم حرکت دندان‌ها سریع‌تر از زمانی است که از بریس های سنتی استفاده می‌شود.

 

انواع ارتودنسی فوری

درروش ارتودنسی فوری سه فن رایج استفاده می‌شود ازجمله:

 • ونیر پرسلینی.
 • روکش پرسلینی و زیرکونیا.
 • باندینگ دندان.

 

ونیرهای پرسلینی

ونیرهای پرسلینی لایه‌های نازک ساخته‌شده از سرامیک مخصوص دندان هستند. این لایه‌های نازک درست روی قسمت‌های جلویی دندان قرار می‌گیرد و ظاهر بسیار زیبایی را در این فرآیند ایجاد می‌کنند. متخصص از آن‌ها برای رفع انواع مختلف مشکلات زیبایی دندان و نتایج عالی اصلاح طرح لبخند استفاده می‌کند.

روش ونیرهای پرسلینی

در طی این روش برای قرار دادن ونیر پرسلینی، مقدار کمی از ساختار دندان باید برداشته شود تا ونیر بتواند با آن تطبیق داده شود. پس از آماده شدن، مدلی از شکل دندان گرفته می‌شود تا ونیر پرسلینی نهایی بتواند به‌صورت سفارشی برای دندان ساخته شود. دندان‌پزشک شما قبل از چسباندن آن، باید از اندازه مناسب ونیر پرسلینی اطمینان حاصل کند.

مراقبت‌های بعدی مناسب برای ونیرهای پرسلینی

بهترین قسمت درمان با ونیرهای پرسلینی این است که مراقبت‌های بعدی آن به‌طورکلی آسان هستند. بیماران تنها باید به‌طور مداوم مسواک بزنند، نخ دندان بکشند و به‌صورت منظم به دندان‌پزشک خود مراجعه کنند. همچنین به بیماران توصیه می‌شود از هر چیزی که موجب تغییر رنگ دندان می‌شود اجتناب کنند. اگرچه ونیرهای پرسلینی به‌خودی‌خود مقاوم به لکه هستند، ساختار دندان اطراف آن‌ها می‌تواند تغییر رنگ دهد.

روکش دندانی زیرکونیا

برای قوی‌ترین گزینه تاج دندان رنگ دندان، دندان‌پزشکان تاج دندان زیرکونیا را انتخاب می‌کنند. هنگامی‌که برای دندان‌های جلویی استفاده می‌شود، می‌توان آن‌ها را با چینی شفاف‌تر لایه‌لایه کرد تا باعث شود زیبایی ترکیب شود و بسیار طبیعی به نظر برسد. در پشت دهان زیرکونیا لایه‌ای نیست تا حداکثر قدرت خود را حفظ کند. این بهترین گزینه برای فضاهای تنگ، بیمارانی که ساییده می‌شوند یا نیروهای گزش زیادی دارند یا برای پل‌های دندانی که جای دندان‌های ازدست‌رفته را می‌گیرند.

 

تاج زیرکونیا چگونه نصب می‌شود؟

آماده‌سازی (مرحله اول) به شرح زیر است:

دندان‌ها برای یک تاج ارزیابی و اندازه‌گیری می‌شوند.

تمیز کردن دندان قبل از تغییر شکل.

قالبی با بتونه دندانی ساخته می‌شود که از شما خواسته می‌شود آن را گاز بگیرید. این به‌عنوان راهنمای تولید تاج جدید شما در یک آزمایشگاه دندانپزشکی استفاده می‌شود.

مقاوم‌سازی دندان با اسید دندانی مخصوص که باعث خراش سطح و افزایش پیوند بین تاج و دندان می‌شود.

تاج بر روی دندان شما قرار می‌گیرد.

باندینگ

اتصال دندان، فرآیند استفاده از ماده رزینی متناسب بارنگ طبیعی دندان‌های شما برای بازگرداندن لبخند است. اتصال دندان در دسترس بیماران است تا هم قدرت را به دندان‌های آسیب‌دیده برگرداند و هم لوازم‌آرایشی مختلف را ارائه دهد. هنگامی‌که دندان‌ها می‌شکنند، خراب می‌شوند یا به‌طور غیرقابل‌برگشت لک می‌شوند، رزین کامپوزیت پیوند خورده اغلب بیشترین نتایج زیبایی را به دست می‌دهد. طول عمر اتصال دندان برای هر فرد متفاوت است و طول عمر لوازم‌آرایشی شما به عادت‌های دندانپزشکی و محل قرارگیری مواد دردهان بستگی خواهد داشت. عمر پرشدگی کامپوزیت به‌طور متوسط پنج سال است. بسیاری از بیماران احساس می‌کنند که طول عمر کمتری از پرکننده‌های کامپوزیت هزینه کمی برای پرداخت لبخند سفید و سالم است.

 

باندینگ چگونه روی دندان قرار می‌گیرد

دندان‌ها با تراشیدن روی سطح آماده می‌شوند:

 1. اتصال به شکل و اندازه موردنیاز اعمال‌شده و قالب‌گیری می‌شود.
 2. سپس توسط لیزر سخت می‌شود.
 3. به‌این‌ترتیب می‌توان شکاف‌ها را پر کرد، تراشه‌ها و ترک‌ها را اصلاح کرد و اشکال ناهموار را یکدست کرد.

ارتودنسی سریع ممکن است برای برخی افراد معایبی داشته باشد که بعضی‌اوقات از مزایای آن بیشتر است. درنتیجه، بیشتر بیماران استفاده از بریس ارتودنسی معمولی را ترجیح می‌دهند. به‌طور خلاصه می‌توان گفت ارتودنسی سریع به‌اندازه ارتودنسی معمولی دوام ندارد و پس از مدتی نیاز به مراجعه مکرر به متخصصان و تعمیرکاران دارد. بعلاوه، ممکن است به دلیل مشکلات دندانی و رویشی، مشکل بی‌ربطی به دندان وجود داشته باشد، بنابراین ممکن است راه‌حل‌های غیر ارتودنسی مورداستفاده در ارتودنسی سریع نباشد.

هزینه

قیمت می‌تواند بسته به نوع ارتودنسی فوری که استفاده می‌کنید متفاوت باشد.باندینگ‌های دندانی در میان سایر روش‌ها کمترین قیمت را دارند و روکش‌های زیرکونیا گران‌ترین نوع ارتودنسی فوری هستند. شما می‌توانید با متخصص ارتودنسی خود صحبت کنید تا متوجه شوید که کدام روش ارتودنسی فوری ارزان‌تر و همچنین برای شما مناسب است.