Select Page

از دیرباز، ارتودنسی دندان ها بهترین و موثرترین روش برای رفع و درمان ناهنجاری های دهان و دندان ها محسوب می شده است. با کمک انجام ارتودنسی روی دندان ها می توان شکل و فرم آن ها را اصلاح کرد و دندان هایی یک دست و زیبا ساخت. داشتن دندان هایی مرتب و زیبا می تواند نقش بزرگی را در زیبایی چهره و لبخند افراد داشته باشد. دندان هایی زیبا و یک دست، لبخند زیبا و جذابی را برای شما به همراه خواهند داشت؛ به همین دلیل، بسیاری از مردم حاضرند هزینه های زیادی را پرداخت کنند تا صاحب یک لبخند زیبا و جذاب هالیوودی شوند.

تاثیرات معجزه آسای انجام ارتودنسی روی دندان ها به ساختن یک لبخند زیبا محدود نمی شود و با کمک ارتودنسی می توان یک سری از ناهماهنگی هایی را که به علت وجود دندان های به هم ریخته و نامرتب در چهره ایجاد شده اند به طور کامل رفع کرد.

برای مثال، گاه ممکن است بی نظمی های دندانی باعث شوند که فرم بینی زیبا به نظر نرسد، لب ها فرورفته شوند و اجزای چهره متقارن به نظر نرسند. مخصوصا دندان های نیش می توانند سهم زیادی در زیبایی و تناسب چهره شما داشته باشند. در این مقاله ما می خواهیم درباره ارتودنسی دندان نیش با شما صحبت کنیم.

ارتودنسی دندان نیش در رفع چه مشکلاتی تاثیر دارد؟

ارتودنسی دندان نیش برای اصلاح شکل دندان های نیشی که خیلی برآمده باشند یا در قوس دندانی منظم و یک دست قرار نگرفته باشند استفاده می شود. در صورتی که دندان نیش شما در ردیف صحیح خود قرار نگرفته باشد و نسبت به سایر دندان ها برآمده تر یا فرورفته تر شده باشد، امکان دارد که این دندان ها در زمان صحبت کردن یا خندیدن، توجه زیادی را به خود جلب کنند. دندان های نیش، دندان هایی هستند که به هنگام خندیدن خیلی جلب توجه می کنند و بیشتر از سایر دندان ها در معرض دید مخاطب قرار دارند؛

به همین دلیل بیمار ممکن است در این باره بسیار حساس شود و به دنبال راه حل مناسبی برای رفع این مشکل باشد. علاوه بر تاثیری که دندان نیش در لبخند بیماران دارد؛ همچنین این دندان ها نقش مهمی را در زیبایی و تناسب چهره بیماران ایفا می کنند.

دندان های نیش با فرم برآمده ای که دارند مانع از فرورفتگی قسمت های کناری لب های بیماران می شوند و باعث می شوند که صورت بیمار پرتر به نظر برسد. فرو رفتن گوشه لب ها ممکن است سن شما را بیشتر نشان بدهد یا باعث شود که خط لبخند شما عمیق تر از حالت نرمال دیده شود. در چنین شرایطی شما می توانید با انجام ارتودنسی دندان نیش این مشکل را برطرف کنید.

ارتودنسی دندان نیش

دلیل ناهماهنگی دندان نیش با سایر دندان ها چیست؟

اصلی ترین و عمده ترین علت ناهماهنگی دندان نیش، کوچک بودن فضای فک است و رشد ناکافی یا نامناسب دندان های نیش به همین دلیل است. این کمبود فضا معمولا از مشکلاتی مانند پوسیدگی زودتر از موعد و افتادن زودرس دندان های شیری است؛ در صورتی که این مشکلات در زمان مناسب درمان نشوند ممکن است فضای موجود در فک برای رشد دندان های دائمی کم شود. گاه امکان دارد که به دلایلی، دندان های عقبی به جلو حرکت کنند و فضای لازم برای رشد دندان های نیش را کاهش دهند. در این حالت، انحراف دندان های نیش رخ می دهد. انحراف دندان های نیش معمولا به سمت خارج انجام می شود. مشکل بیرون زدن دندان نیش را می توان با کمک ارتودنسی، کاملا رفع و درمان کرد.

درمان ارتودنسی دندان های نیش

در یک روش ساده، دندانپزشک تلاش می کند که دندان نیش را با استفاده از براکت های ارتودنسی به محل صحیح هدایت کرده و این مشکل را درمان کند. در این روش با استفاده از براکت ها، دندان های نیش در محل مناسب خود قرار خواهند گرفت. اگر دندان نیش به صورت نهفته و به سمت داخل دهان فرو رفته باشد، ابتدا ارتودنتیست با انجام جراحی، تاج دندان را نمایان می کند. پس از نمایان شدن دندان نیش، ارتودنتیست این دندان ها را براکت گذاری می کند و این براکت ها را با کمک زنجیرهایی به سیم ارتودنسی متصل می کند. در این نوع ارتودنسی ها ممکن است لازم باشد که پس از انجام جراحی، لثه ها بخیه زده شوند.

طول دوره درمان ارتودنسی دندان های نیش چقدر است؟

مدت زمان لازم برای ارتودنسی دندان های نیش به عوامل مختلفی مانند ژنتیک، سن بیمار و جنس دندان های او بستگی دارد. کوتاه ترین زمان لازم برای انجام ارتودنسی دندان های نیش، ده ماه است و این مدت می تواند بسته به شرایطی طولانی تر شود. در طول این دوره درمانی، بیمار موظف است که هر ۶ تا ۸ هفته برای انجام معاینات لازم به کلینیک دندانپزشک ارتودنسی خود مراجعه کند. در این جلسات، دندانپزشک روند جابه‌جایی دندان ها و تاثیرگذاری درمان را بررسی‌ کرده و در صورت لزوم، تغییراتی را در روند درمانی ایجاد می کند.

ارتودنسی دندان نیش

مراقبت های ارتودنسی دندان های نیش

در ابتدای درمان ممکن است این ارتودنسی کمی برای شما آزاردهنده و دردناک باشد که می توانید با مصرف مسکن های بدون نسخه این درد و ناراحتی ها را برطرف کنید؛ همچنین در طول دوره درمانی ارتودنسی دندان های نیش مقداری طول خواهد کشید تا شما کاملا به این ارتودنسی عادت کنید. در طول دوره درمانی، شما برای حفظ بیشتر سلامت و بهداشت دهان و دندان هایتان موظف هستید که دندان ها را مرتبا مسواک بزنید و به خوبی تمیز کنید. در این دوره بهتر است از خوردن خوراکی های سفت و سخت و چسبناک اجتناب کنید؛ زیرا این مواد خوراکی ممکن است به بریس ها و دندان های شما آسیب هایی وارد کنند.

هزینه انجام ارتودنسی دندان نیش چقدر است؟

هزینه های لازم برای انجام این درمان بسته به شرایط بیماران و شدت مشکلات دندانی، در بیماران مختلف متفاوت است و تنها متخصص ارتودنسی می تواند هزینه لازم برای انجام درمان هر بیمار را پس از معاینه دقیق وضعیت دهان و دندان های او تعیین کند.

بیشتر بخوانید :