Select Page

ارتودنسی دندان رنگی

 ارتودنسی دندان رنگی چیست؟ در طول درمان ارتودنسی، ممکن است رنگ دندان ها به رنگ خاکستری یا قهوه ای تیره شود، تغییر رنگ دندان یک پدیده نادر است، اما ممکن است به عنوان اختلالی در بیماران ایجاد شود که ممکن است رابطه پزشک و بیمار را مختل کند.

 

چند بار می توانم  رنگ براکت ها  را تغییر دهیم؟

 اینکه ارتودنتیست شما چند بار بریس شما را تنظیم می کند بسته به سرعت حرکت دندان های شما متفاوت خواهد بود، اما برای بیشتر افراد، این تنظیمات هر شش تا هشت هفته یک بار اتفاق می افتد. هر بار که متخصص ارتودنسی شما بندهایتان را محکم می کند، فرصتی برای انتخاب نوارهای رنگی جدید خواهید داشت، شما می توانید مجددا رنگ سابق را انتخاب کنید و یا متناسب با استایل جدید خود رنگ آنها را تغییر دهید.

 

چگونه انتخاب براکت های خود را انتخاب کنیم؟

در اینجا چند نکته وجود دارد که باید بخاطر بسپارید؛ زیرا در نظر می گیرید که در تنظیم بعدی ارتودنسی چه رنگ هایی را می خواهید امتحان کنید، که این نکات عبارت اند از:

 ارتودنسی دندان رنگی

رنگ پوست خود را تکمیل کنید

رنگ های نگین پررنگ اغلب انتخاب خوبی برای افرادی هستند که رنگ پوست آنها به نسبت تره تر است اما این به آن معنا نیست که افراد با رنگ پوست روشن نتوانند از این طیف رنگی استفاده کنند. پوست روشن ممکن است نیاز به رنگ های سردتری داشته باشد، رنگ مو و چشم شما هم می تواند یک مولفه ی مهم برای انتخاب رنگ باشد، اگر چشمان شما سایه چشمگیری دارد، با رنگ بریس های متناسب روی آنها تأکید کنید. به عنوان پشنهاد می توان گفت که مهم نیست چه می پوشید، رنگ پوست و چشم شما ثابت خواهد ماند؛ بنابراین بهتر است که رنگ انتخابی تکمیل کننده ی رنگ چشم و مو های شما باشد.

 

ارتودنسی دندان رنگی

 قابل توجه است که برخی از رنگ ها باعث می شود که رنگ دندان های شما روشن تر به نظر برسد، همانطور که در موارد فوق بیان کردیم این رنگ ها شامل طیف رنگی تیره تر هستند، اما بهتر است که از دو رنگ سبز و سیاه برای انتخاب رنگ بریس های خود استفاده نکنیم؛ چراکه چنین رنگ باعث می شود که در نگاه افراد دیگر، مانند گیر کردن غذا در لابه لای ارتودنسی هایتان به نظر برسد، این امر سبب می شود که از زیبایی لبخند شما بکاهد.

 

همه چیز درباره کش ارتودنسی دندان

کش ارتودنسی که به آن اصطلاحا الاستیک ارتودنسی دندان نیز گفته می‌شود، یک نوار لاستیکی کوچک است که برای اصطلاح روابط بین دو فک در اتودنسی دندان کاربرد دارد، کش ارتودنسی بین براکت‌های بالا و پایین و یا قسمت های جلو یا عقبی دندان‌ها قرار گرفته و به قرار گرفتن دندان در جای تعیین شده کمک می‌کند.کش ارتودنسی یا به عبارتی عامیانه تر کش دندان در ارتودنسی در رنگ‌های مختلف برای نشان دادن ظاهری زیبا تر تولید و در طول درمان ارتودنسی دندان مورد استفاده قرار می‌گیرد

 

کش ارتودنسی چیست؟

کش‌های ارتودنسی با هدف ایجاد شرایط بهتر در طول و دوره درمان ارتودنسی طراحی و بر بین براکت و دندان‌های مختلف نصب می‌شوند، کش ارتودنسی ابزاری در هنگام انجام عمل ارتودنسی بر روی دندان است که وظیفه اعمال فشار به دندان‌های برای قرارگیری در جای مناسب در طول زمان‌های مختلف را بر عهده دارد.کش ارتودنسی در انواع و مدل‌های گوناگون متناسب با تشخیص پزشک تهیه و نصب می‌شوند.

 

نگهداری از ارتودنسی رنگی دشوار است

ارتودنسی رنگی مانند ارتودنسی ساده نیاز به مراقبت و نگهداری دارد. اما لازم نیست نگران باشید، این مراقب ها روش های ساده و روتین استفاده از ارتودنسی است، طبیعتا پزشک متخصص شما در طول درمان این اقدامات را به شما آموزش خواهد داد اما بد نیست اکنون نیز نگاهی مختصر به آن ها داشته باشیم؛ به عنوان مثال یکی از مهم ترین اقدامات مراقبتی از ارتودنسی های رنگی، رعایت بهداشت و تمیزی دندان ها است. استفاده از نخ دندان مخصوص ارتودنسی نیز در این پروسه ضروری است. همچنین باید از خوردن برخی از غذاهای سخت و چسبناک پرهیز نمایید. نگهدارنده مخصوص بریس ها را بعد از جدا کردن فراموش نکنید و مهم تر اینکه در حین انجام ورزش های خطرناک، از حفاظ دهان استفاده کنید. در نهایت مراجعه مداوم به متخصص ارتودنسی و معاینه مرتب را پشت گوش نیندازید.

 

آیا در انتخاب رنگ ارتودنسی رنگی آزاد هستم؟

ارتودنسی رنگی چنانچه قبلا هم گفتیم تنوع رنگی بسیاری در بریس ها به شما داده است که می توانید هر کدام را که می پسندید انتخاب کنید. اما پیشنهاد می کنیم تا قبل از هر اقدامی برای اینکار به موارد زیر توجه نمایید، برای اینکه دندان های خود را سفید تر نشان دهید می توانید از کش های سفید رنگ برای اینکار استفاده کنید اما به یاد داشته باشید که کش ارتودنسی سفید میزان توجه بیشتری را برای حفظ تمیزی و سفید نگهداشتن آنها را می طلبدرنگ زرد دندان های شما را زردتر نشان خواهد داد.

اگر از افراد خاص پسند هستید و انتخاب شما همیشه مشکی است باید بگوییم اینبار در اشتباه هستید؛ چرا که با انتخاب کش های سیاه رنگ دندان های سالم خود را پوسیده نشان خواهید داد؛ بنابراین با اینکه این شمایید که رنگ بریس های خود را انتخاب می کنید اما برای داشتن بهترین انتخاب بایستی کمی انتخاب های خود را محدود کرده و عوامل بسیاری را در نظر بگیرید.

 

بندهای رنگی ارتودنسی

به طور کلی دستگاه ارتودنسی ثابت از اجزای متفاوتی تشکیل شده است که می توان به بریس ها و براکت ها همراه با کش ارتودنسی اشاره کرد، براکت ارتودنسی عموما به صورت فلزی می باشد و در صورت نیاز از روش های درمانی متفاوت می توان استفاده کرد که شامل براکت های سرامیکی و یا ارتودنسی ضفاف و … می شود .اما بندها و کش ارتودنسی رنگبندی های متفاوتی را شامل می شود که در جلسات مراجعه می توانید این رنگ ها را انتخاب کرده و امتحان کنیدلازم به ذکر است که بدانید ارتودنسی رنگی در روش درمان ارتودنسی ثابت قابل استفاده می باشد؛ زیرا در ارتودنسی متحرک، از براکت های فلزی ارتودنسی استفاده نمی شود و تنها می توان از پلاک های متحرک استفاده کرد.

 

انواع رنگ های ارتودنسی را می توان در موارد زیر بیان داشت:

رنگ های سفید و شفاف، کش های سفید و شفاف برای افرادی که نمی خواهند ارتودنسی آنها جلب توجه کند مناسب می باشد؛ زیرا سبب جلب توجه کمتر می شود، رنگ های نقره ای و خاکستری، کش های خاکستری به جهت هماهنگی رنگی با براکت های ارتودنسی بسیار مناسب می باشد و ظاهر یکنواختی خواهد داشت، رنگ های نئونی روشن، رنگ های متالیک تیره، رنگ های شب رنگ، برای انتخاب هر یک از انواع رنگ کش ارتودنسی با پزشک خود مشورت کنیذ؛ زیرا برخی از رنگ ها در ارتودنسی رنگی سبب نازیبایی در دندان و لبخند می شود.

 ارتودنسی دندان رنگی

آیا کش ارتودنسی روشن، کثیف و لک می شود؟

ارتودنسی های رنگ سفید و روشن از نظر ظاهری کمتر جلب توجه می کنند و در معرض دید نیستند؛ اما مسئله ای که وجود دارد تغییر رنگ آنها است، که پس از مدتی ممکن است زرد و کدر شوند؛ در این صورت برای بیمارانی که از غذاهای رنگی و خوراکی های رنگارنگ استفاده می کنند، بهتر است تا رنگ های تیره را برای ارتودنسی رنگی خود انتخاب نمایند. پیشنهاد می شود کش های خاکستری رنگ انتخاب کنید تا از هرگونه لک و تغییر رنگ به دور باشید.

 

علت کش انداختن در ارتودنسی

مهمترین دلیل استفاده از کش ارتودنسی در هنگام درمان کمک به قرار گرفتن دندان‌ها در جای مشخص؛ همین طور برطرف کردن ناهنجاری های مشاهده شده در فک‌های بالا و پایین به مرور زمان است. کش‌های ارتودنسی به منظور اصلاح بایت یا نحوه هم پوشانی دندان‌ها به کار می‌روندهنگامی که فرد بیمار با مشکل آندربایت یا اوربایت مواجه باشد، سیم و براکت های ارتودنسی به تنهایی نمی‌توانند مشکل دندان‌ها را بر طرف نمایند؛ در این موارد متخصص ارتودنسی تصمیم می‌گیرد از نوعی کش مخصوص به نام کش ارتودنسی استفاده کند، در واقع برهم ریختگی بیش از حد دندان‌ ها و ناهماهنگی فک‌های بالا و پایین افراد نیاز استفاده از انواع کش ارتودنسی برای ایجاد حرکت در جهت‌های تعیین شده را پس از نصب براکت و سیم روی دندان‌ها بوجود می‌آورد.