Select Page

ارتودنسی دندان از قدیمی ترین زیرشاخه های دندانپزشکی است. این واژه از دو بخش اصلی تشکیل شده که مجموع هر دو بخش آن در زبان یونانی به معنی صاف کردن یا ردیف دندان ها است. به عبارتی ما با کمک این رشته دندانپرشکی  دندان های ناصاف را اصلاح و درمان میکنیم. و طبق یک تعریف مدرن تر ارتودنسی شاخه ای از دندانپزشکی است که دندان های نامرتب را ردیف می کند و ناهنجاری  فک ها را جراحی و اصلاح میکند.

متخصص ارتودنسی کیست؟

به کسی که با کمک ابزارهای مختلف و دانش خود اقدام به ارتودنسی دندان میکند و دندان های ما را صاف و مرتب میکند در اصطلاح پزشکی متخصص ارتودنسی گفته میشود.

چرا انجام ارتودنسی مهم و ضروری است؟ دلیل اهمیت آن چیست؟

اگر دندان ها به هر دلیلی (کوچک بودن فک یا کجی دندان) روی هم افتاده باشند و یا هم تراز نباشند، جویدن یا گاز گرفتن با دشواری صورت می گیرد .همچنین مسواک زدن دندان های روی هم قرار گرفته با دشواری زیادی همراه است.

دندان های با فاصله و غیر هم تراز نیز از نظر زیبایی و عملکرد هم مشکلات خاص خود را دارند. برای رفع این مشکلات و داشتن دندان های ردیف و مرتب باید حتما اقدام به درمان ارتودنسی کرد. زیرا در غیر این صورت نه تنها زیبایی لبخند، بلکه توانایی تکلم و جویدن نیز به خطر خواهد افتاد.

 چگونه می توانم بفهمم که من به ارتودنسی دندان نیاز دارم؟

اگر شما هر کدام  از موارد زیر را در دندان ها و فکین خود مشاهده کردید بهتر است با یک ارتودنتیست درمورد دندان های خود مشورت کنید. البته متخصص ارتودنسی دندان از عبارات زیادی استفاده می کند که ممکن است برای شما نا آشنا باشد. در ادامه برخی از اصطلاحات و معنای آنها ذکر شده است.

مشکلاتی که نیازمند درمان ارتودانتیکس هستند

خط میانی نابجا : هنگامی که دندان های فک بالا با دندان های فک پایین در خط وسط نامتقارن باشند

فاصله : باز بودن بین دندان ها به دلیل کوچکی دندان یا بزرگی فک

ازدحام : شلوغی و روی هم افتادگی دندان ها

اوربایت یا دیپ بایت : دندان های فک بالا بیش از حد معمول جلو باشد

کراس بایت: در هنگام بسته شدن دهان یک یا چند دندان پایینی در سطح داخلی دندان های فک بالا قرار می گیرد.

اپن بایت : همپوشانی عمودی ناکافی در دندان های جلویی و فضای ایجاد شده بین دندان ها ی فک بالا و پایین در حالت بسته

آندر بایت : جلوتر بودن دندان های فک پایین از دندان های فک بالا در حالت جویدن

یک ارتودنتیست طرح درمان مرا بر چه اساسی در نظر می گیرد؟

متخصص ارتودنسی به وسیله معاینه دندان های شما تشخیص می دهد که آیا شما می توانید از ارتودنسی استفاده کنید و یا نیازی به درمان ندارید و مدت زمان ارتودنسی  دندان چقدر است. تشخیص یک ارتودنتیست بر اساس ابزارهای تشخیصی که شامل موارد زیر است می باشد:

  • تاریخچه کامل پزشکی و دندانپزشکی
  • معاینه بالینی
  • قالب گیری از دندان
  • عکس های رادیو گرافی

هزینه ارتودنسی دندان چقدر است؟

هزینه این درمان به عوامل مختلفی بستگی دارد و نمیتوان قیمت خاصی برای خدمات و دستگاهای ارتودنسی عنوان کرد. اگر میخواهید با قیمت تمام روش های ارتودنسی آشنا شوید میتوانید به صفحه هزینه ارتودنسی دندان در سال 99 مراجعه کنید. ما در مقاله نامبرده 0 تا 100 هزینه های درمان را برای شما به صورت حدودی تخمین زده ایم.

انواع روش های درمان در ارتودنسی چیست؟

ارتودنتیست شما برای درمان از بسیاری از لوازم ثابت و متحرک ارتودانتیکس کمک می گیرد. این دستگاه ها به منظور حرکت دادن دندان ها ، باز سازی ماهیچه ها و رشد فک ها استفاده می شوند. این وسایل با وارد آوردن فشار محاسبه شده ای بر روی دندان ها کار می کنند . متخصص ارتودنسی شما تشخیص می دهد که از کدام روش ارتودنسی دندان برای بر طرف کردن مشکل شما استفاده کند.

انواع روش های ارتودنسی

ارتودنسی ثابت رایج ترین نوع درمان در صاف کردن دندان ها است و شامل نوارها، سیم ها و براکت ها است. به مجموع این سه بخش هم یک بریس ارتودنسی گفته میشود.

آشنایی مختصر با اجزای مختلف بریس

باند ها: یا نوارها در اطراف دندان ها ثابت می شوند و به عنوان تکیه گاهی برای دستگاه استفاده می شوند.

براکت ها: نیز اغلب بر روی دندان قرار می گیرند.

سیم قوس دار :از شیار های براکت ها عبور کرده و به باند متصل می شود.

یک متخصص ارتودنسی دندان از طریق سفت کردن سیم قوس دار در دندان ها تنش ایجاد می کند. او به تدریج دندان ها را به سمت هدف از پیش تعیین شده هدایت می کند. دستکاری و تنظیم بریس به طور معمول ماهانه انجام می شود و نتایج مورد نظر اغلب در ظرف چند ماه تا چند سال به دست می آید.

امروزه وسایل کوچکتر و سبک تر از گذشته هستند. زیرا فلزات کمتر و سبک تری در ساختمان آن ها بکار رفته همچنین برای خوشایند بچه ها از رنگ های شاد و روشن استفاده می شود.

ارتودنسی متحرک

منظور از ارتودنسی دندان متحرک این است که بیمار می تواند آنرا به حرکت در آورد. زیرا این دستگاه قابل جابه جایی است. بنابراین می تواند موقع غذا خوردن دستگاه را از دهان خارج کرده و دوباره آنرا سر جای خود بگذارد.

ارتودنسی دیمون

در این نوع درمان از براکت های دیمون که دارای یک مکانیزم کشویی هستند استفاده می شود. این مکانیزیم می تواند همانطور که دندان ها در حال مرتب شدن هستند با آنها به حرکت در آید. این قابلیت ارتودنسی دیمون باعث شده است که بیمار احساس درد کمتر و راحتی بیشتری داشته باشد. علاوه بر آن براکت های دیمون ظاهر بهتری دارند و نتایج درمان را در مدت زمان کوتاه تری به بیمار عرضه می کنند.

ارتودنسی نامرئی

در ارتودنسی نامرئی از یک سری قالب های پلاستیکی شفاف استفاده می شود که به وسیله این قالب ها نیروی ثابتی به دندان ها وارد می شود، این قالب ها از دندان بیمار گرفته می شود و هر دو هفته یکبار باید تعویض شود.

 ارتودنسی لینگوال

ارتودنسی لینگوال ، روشی است که در آن دستگاه مورد استفاده که شامل براکت ها و سیم قوس دار و الاستیک می باشد در پشت دندان و به سمت زبان قرار می گیرد.

ارتودنسی فانکشنال

کاربرد ارتودنسی فانکشنال به طور معمول برای بیمارانی است که فک بالای آنها جلو آمده و فک پایین آنها عقب رفته است. این روش از ارتودانتیکس هم توسط پلاک های متحرک فانکشنال انجام می شود و هم توسط دستگاه های ثابت .

ارتودنسی دندان چه مشکلاتی را حل میکند؟

به وسیله درمان ارتودانتیکس و با بهره گیری از انواع روشهای نوین در حیطه این درمان می توان نحوه قرار گیری دندان ها را در دهان به صورت درست و مناسب انجام داد. انواع مشکلات مربوط به دندان که در این رشته دندانپزشکی برطرف میشوند عبارتند از:

رفع نا هنجاری های فک

متخصصان ارتودنسی قادرند با انواع دستگاه های ارتودنسی دندان مشکلات مربوط به فک را اصلاح کنند. مهمترین ناهنجاری های فکی  که این متخصصان درمان میکنند عبارتند از:

  • ناهنجاری فکی و دندانی کلاس 2 : این ناهنجاری ها اشاره به جلو بودن فک بالا یا دندان های فک بالا در مقایسه با فک پایین دارد. یعنی فک بالا خیلی جلوتر از فک پایین است. درمان این وضعیت به این شکل است که فک ها را با هم هماهنگ میکنند تا در وضعیت مناسبی نسبت به هم قرار بگیرند.
  • ناهنجاری فکی دندانی کلاس 3: این ناهنجاری برعکس ناهنجاری فک بالا است. یعنی در این ناهنجاری فک پایین خیلی جلوتر از فک بالا است. نحوه درمان این مشکل هم مشابه مورد بالا است.

مزایا و فواید ارتودنسی دندان چیست ؟

اگر بخواهیم در مورد مزیت های ارتودنسی دندان صحبت کنیم؛ باید مزایای فراوانی را برای آن برشماریم. ارتودنسی دندان هم تاثیر مثبتی بر ظاهر افراد دارد و هم با سلامتی افراد ارتباط تنگاتنگی دارد. در زیر به بررسی برخی از مزیت های ارتودنسی دندان می پردازیم:

  • بهبود ظاهر افراد که باعث می شود اعتماد به نفس آنها افزایش پیدا کند؛ زیرا دندان ها نقش مهمی در زیبایی چهره ما دارند.
  • ارتودنسی دندان با مرتب کردن دندان ها کمک می کند عمل جویدن مواد غذایی راحت تر و بهتر صورت بگیرد؛ در نتیجه غذاها بهتر هضم می شوند.
  • دندان های نامرتب می توانند روی تکلم افراد نیز تاثیر بگذارند؛ پس ارتودنسی دندان تکلم بیماران را نیز بهبود می بخشد.
  • اگر دندان ها نامرتب باشند، مواد غذایی لابه لای آنها تجمع پیدا کرده و زمینه را برای پوسیدگی دندان فراهم می کنند؛ پس می توانیم بگوییم که ارتودنسی دندان از بروز پوسیدگی دندان ها جلوگیری می کند.