Select Page

بریس­ها برای مرتب کردن و صاف کردن دندان­ها بر روی آنها کار گذاشته می­شوند. این تجهیزات موقعیت دندان­‌ها را تصحیح می­‌کنند، ظاهر لبخند شما را زیباتر می­‌سازند و دهان شما را سالم‌­تر نگه می‌­دارد و نحوه صحبت کردن شما را نیز ارتقا می­‌دهد، بنابراین استفاده از آنها کاملاً مفید و ارزشمند است. هرچند، اگر تکنیک­‌های مسواک زدن به درستی رعایت نشوند، شما ممکن است با لک دندان، پوسیدگی یا عفونت لثه روبرو شوید. پلاک و غذاها می­توانند بر روی بریس‌­ها تجمع کنند و باید مرتباً پاک شوند. اگر از بریس استفاده می‌­کنید، در این مطلب به تکنیک­های صحیح مسواک زدن برای حفظ دندان­‌ها و سالم نگه داشتن دهان می­‌پردازیم.

چگونه مسواک بزنیم؟

انتخاب مسواک

علی رغم اینکه مسواک­‌های معمولی نیز پاسخگوی نیازهای شما هستند، ممکن است شما مسواک برقی یا سونیک را انتخاب کنید که برای تمیز کردن اطراف بریس‌­ ها طراحی شده­‌اند، و باید توجه کنید که از میزان مناسبی فشار استفاده کنید و اجازه دهید که سر مسواک کاملاً بچرخد. این کار باعث می­‌شود تمیز کردن دندان­‌ها موثرتر باشد و در زمان نیز صرفه جویی شود.

برای طرز صحیح مسواک زدن بهتر است به نکات زیر توجه کنید:

  1. از یک مسواک بین دندانی با سر زاویه­‌دار استفاده کنید و به گونه‌­ای مسواک بزنید که مسواک با اطراف بریس‌­ها انطباق پیدا کند.
  2. اگر از یک مسواک معمولی برقی یا سونیک استفاده می‌­کنید، این را بدانید که حرکت مسواک در دهان شما، هنگامی که از بریس استفاده می کنید، به اندازه کافی صورت نمی­گیرد. همچنین احتمالاً موهای مسواک بسیار زود ساییده شده و از بین می­روند چرا که موها به بریس گیر می­کنند.
  3. اگر از مسواک معمولی استفاده می‌­کنید، شما باید دندان­‌های خود را به گونه­ ای مسواک کنید که موهای مسواک هم با زاویه به سمت بالا و هم به سمت پایین با دندان­‌هایتان تماس پیدا کنند تا بتوانید دندان­‌ها را با وجود بریس به خوبی تمیز کنید
  4. به یاد داشته باشید که دندان­‌های شما چند وجه دارند- وجه بالایی (نزدیک به گونه ها یا لب­‌های شما)، وجه داخلی (رو به زبان)، تاج دندان (در پایین دندان، این بخش از دندان رو به بالای دهان قرار دارد و در پایین دندان این بخش رو به زبان قرار دارد). همه این بخش­‌ها باید تمیز شوند، بنابراین یک مسواک کوچک و انعطاف پذیر تهیه کنید تا به سادگی در دهان شما حرکت کند.

مسواک زدن سطح خارجی دندان

بخش خارجی، همان بخش جلویی دندان است که هنگام لبخند زدن آشکار می شود. فراموش نکنید که پلاک ها را در امتداد بخشی از دندان که به خط لثه نزدیک­تر است، پاک کنید.

برای تمیز کردن سطح خارجی دندان ها باید به صورت زیر عمل کنید:

از سطح خارجی دندان­های پایینی خود آغاز کنید. دندا‌‌‌‌‌‌‌ن­هایتان را بر روی یکدیگر بگذارید. در حالی که مسواک را به آرامی بر روی دندان­ های پایین خود حرکت می­دهید، آن را به آرامی به عقب و جلو بکشید. اطمینان حاصل کنید که مسواک به همه دندان­‌های آسیایی عقبی دسترسی پیدا می­کند. در صورت نیاز دهان خود را تخلیه کنید.

اکنون بخش خارجی دندان­‌های بالایی خود را مسواک کنید. همانطور که دندان­‌هایتان هنوز بر روی یکدیگر قرار دارند، به آرامی و با حرکت دایره­ ای، دندان‌­ها را مسواک کنید. توجه داشته باشید که مسواک را در راستای تمام دندان­‌های جلویی خود حرکت دهید و همچنین سعی کنید مسواک به اندازه کافی به عقب و به سطح خارجی دندان­‌های آسیا دسترسی داشته باشد. اگر دهان خود را قدری بیشتر باز کنید دسترسی به دندان­‌های عقب آسان­تر خواهد بود.

اگر از مسواک معمولی استفاده می­کنید، شما می­توانید مسواک را هم به سمت خط لثه و هم به سمت بالای دندان­‌ها کج کنید. این کار به کنده شدن هرگونه ذرات غذایی که مستقیماً بر روی براکت­‌های پایینی یا بالایی شما قرار گرفته‌­اند، کمک می­کند.

از مسواک­‌های کوچک گرد برای مسواک زدن بریس­‌ها استفاده کنید. حداقل 25 تا 30 ثانیه بر روی هر براکت وقت بگذارید. شما می­ توانید از مسواک بین دندانی برای مسواک زدن بالای براکت ­‌ها استفاده کنید. بیشتر براکت­ها حفراتی بر روی خودشان دارند (که به سختی دیده می­شوند)، بنابراین سعی کنید مسواک بین دندانی را بر روی هر براکت به خوبی حرکت دهید.

مسواک کردن بخش داخلی دندان­‌ها

مسواک کردن داخل دندان­‌ها

مسواک را به عقب و جلو، بالا و پایین و سپس با حرکت چرخشی بر روی سطح داخلی دندان­‌های بالا و پایین حرکت دهید. هنگامی که از بریس استفاده می‌­کنید بخش داخلی دندان­های شما معمولاً راحت­‌تر تمیز می­شود، چرا که این بخش با براکت­ پوشیده نشده است.

مسواک زدن تاج دندان­ها

مسواک خود را به صورت عمودی بر روی فضای بین دندان­‌های خود قرار دهید. مسواک را به جلو و عقب حرکت دهید و در عین حال از حرکات چرخشی هم استفاده کنید. این کار باعث می­شود مناطقی که دسترسی به آنها سخت است و پلاک و ذرات غذایی می­توانند در آنجا تجمع کنند، تمیز شوند.

به نواحی دیگر دهان هم توجه کنید

دهان شما پر از جرم و پلاک است که باعث ژینژیویت می­شوند. شما باید لثه­‌ها، و همچنین زبان خود را مسواک کرده و ماساژ بدهید. می­توانید قبل از شروع دهان خود را تخلیه کنید.

برای  انجام این کار شما باید به صورت زیر عمل کنید:

با استفاده از مسواک، به آرامی مسواک زدن لثه‌­های بالای دندان­ها (یا پایین دندان­ها) را آغاز کنید. مسواک زدن را به آرامی و به صورت عمودی در جهت براکت­هایتان انجام دهید.

پس از این کار، مسواک را 180 درجه به سمت گونه‌­ها و صورتتان بچرخانید. مسواک کردن گونه دشوارتر است. اگر این کار برایتان سخت بود، با دست دیگر خود، گونه را محکم نگه دارید. دهان را تخلیه کنید.

مسواک را به سمت پایین بچرخانید و بخش نرم پایینی و لثه‌­ها در جایی که زبان قرار گرفته است را مسواک کنید. بخش زیر زبان خود را مسواک کنید و سپس سقف دهان را نیز مسواک کنید.

نهایتاً زبان خود را بیرون بیاورید و آن را مسواک کنید. مراقب باشید که از طریق دهان عمل بازدم را انجام دهید، در غیر این صورت شما شروع به سرفه کردن و عق زدن خواهید کرد. دهان را تخلیه کرده و مسواک و دهان را آبکشی نمایید.

مسواک خود را قبل و بعد از مسواک زدن آبکشی نمایید

آخرین کاری که شما باید انجام دهید، ایجاد ژینژیویت با باکتری­ها و ذرات غذایی است که بر روی مسواکتان باقی مانده است. همواره مسواک خود را با آب دقیق آبکشی نمایید و انگشت خود را بر روی موهای مسواک گذاشته و به بالا و پایین حرکت دهید تا هرگونه ذرات غذایی که از آخرین بار مسواک زدن به جا مانده است، پاک شود. مسواک خود را به صورت مستقیم در جایی قرار دهید که موهای آن امکان خشک شدن داشته باشند. مسواک را در  دهانشویه کلرهگزیدین شناور کنید تا جرم ها از بین بروند.

مسواک خود را مرتباً تمیز کنید

توصیه می­‌شود که مسواک خود را هر 3 ماه یا بیشتر در مواقعی که موهای مسواک ساییده شدند، عوض کنید. هنگامی که موهای مسواک ساییده شوند، مسواک نمی­‌تواند به خوبی دندان­‌ها را تمیز کند. اگر شما مسواک بین دندانی دارید، شما می­توانید سر مسواک را عوض کنید. اگر متخصص ارتودنسی شما یک سر جدید در اختیار شما نگذاشت، آنها را می­‌توانید در برخی فروشگا­ه‌­ها پیدا کنید.