Select Page

پوسیدگی دندان مسلماً تنها محدود به افرادی که دارای بریس می‌باشند، نیست و استفاده از تجهیزات ارتودنسی نیز می‌تواند خطر ابتلا به پوسیدگی را افزایش دهد. پوسیدگی دندان به علت تجمع ذرات غذا و باکتری‌هایی که به طور مناسب پاک نمی‌شوند، رخ می‌دهد. پلاک، یک مادهٔ شفاف و چسبنده است که از قند غذاها تغذیه می‌کند و زمانی که به درستی مسواک زدن دندان‌ها انجام نشوند، شکل می‌گیرد. به ویژه پلاک می‌تواند در پشت براکت‌ها و سیم بریس‌ها تشکیل شود و اسیدهایی را ایجاد کند که مینای دندان شما را از بین می‌برند.

جلوگیری از پوسیدگی دندان

هنگامی که بریس‌های خود را بر می‌دارید، متوجه می‌شوید که طرح لبخند شما اصلاح شده است، اما اگر مراقبت‌های لازم برای جلوگیری از پوسیدگی دندان را نادیده گرفته باشید، ممکن است دندان‌های شما دچار پوسیدگی شده باشند یا لکه‌هایی رنگ روی آن‌ها دیده شود. برای جلوگیری از پوسیدگی دندان و اطمینان از داشتن یک لبخند زیبا، رعایت موارد زیر بعد از درمان ارتودنسی توصیه می‌شوند:

پرهیز از غذاهایی که به بریس آسیب می‌زنند

بهتر است برای رعایت بهداشت دهان از مصرف مواد غذایی شیرین و چسبنده در هنگام استفاده از بریس خودداری کنید. غذاهای چسبنده حاوی قند هستند و مدت زمان طولانی‌تری بین و پشت شکاف‌های بریس‌ها باقی می‌مانند. قندها پلاک را تغذیه و به رشد آن کمک می‌کنند. تمیز کردن مناسب بریس‌ها عملی چالش برانگیز است و متخصصین ارتودنسی معمولاً برای پاک کردن آسان‌تر تجهیزات و بریس‌های ارتودنسی توصیه می‌کنند که فرد از خوردن غذاهای چسبنده و شیرین پرهیز نماید.

به حداقل رساندن مصرف نوشیدنی‌های حاوی قند و اسید

مقادیر بالای قند و یا اسید در یک نوشیدنی می‌تواند بقایایی را به جا بگذارد تا پلاک در آن رشد کند. سودا (نوشیدنی‌های گازدار)، آب میوه، نوشیدنی‌های انرژی‌زا، قهوه شیرین و نوشیدنی‌های ورزشی، نمونه‌هایی از نوشیدنی‌هایی هستند که باید از مصرف آن‌ها اجتناب شود. بهتر است این گونه از نوشیدنی‌ها را با نی مصرف کنید تا تماس با دندان‌ها به حداقل برسد و پس از استفاده نیز دهان خود را با آب بشویید. به خصوص بعد از مسواک زدن دندان‌ها قبل از خواب، از مصرف این نوع نوشیدنی‌ها اجتناب کنید. باقی ماندن طولانی مدت مواد قندی در دهان در طول یک شب می‌تواند بر سلامت و بهداشت دهان و دندان در هر حالتی (همراه بریس یا بدون آن) تأثیر منفی داشته باشد.

دندان‌های خود را پس از هر وعده غذایی (یا حداقل دو بار در روز) مسواک بزنید

شما ممکن است فراموش کنید که مسواک خود را همراه ببرید یا در بین وعده‌های غذایی قادر به مسواک زدن دندان‌های خود نباشید، اما سعی کنید تا حداقل دو بار در روز دندان‌های خود را مسواک بزنید و از نخ دندان و دهانشویه استفاده کنید. هر چه بیشتر بهداشت دهان و دندان خود را رعایت کنید و مسواک بزنید، باکتری‌های کمتری نیز در دهان شما تجمع خواهند یافت. لکه‌های سفید اغلب روی دندان‌ها پس از برداشتن بریس‌ها ظاهر می‌شوند، زیرا اسیدهای تولید شده توسط باکتری‌ها فرصت از بین بردن و تغییر رنگ مینای دندان را دارند. دندان‌های خود را مرتب مسواک بزنید و چنانچه در خصوص روش‌های مناسب تمیز کردن دندان‌های خود مشکل دارید، با متخصص ارتودنسی تماس بگیرید.