Select Page

ارتودنسی خانگی دندان روشی است برای افرادی که تمایلی به ارتودنسی هایی که توسط پزشکان انجام می شود، ندارند. اگر شما هم از آن دسته افرادی هستید که تمایل دارید تمامی کارهایتان را خودتان در خانه ی خودتان انجام بدهید، این امر پزشکی و ارتودنسی را هم خودتان می توانید انجام دهید.
فقط کافیست کمی دقت خود را بیشتر کرده و در این زمینه نیز مطالعاتی را انجام بدهید.
مطالعه ی همین مقاله نیز می تواند به شما کمک شایانی نماید تا از روش های ارتودنسی خانگی آگاه شوید.

روش ارتودنسی خانگی چگونه است؟

شاید اکنون این سوال به ذهنتان بیاید که مگر می شود در خانه، آن هم خودمان دندان هایمان را ارتودنسی نماییم؟
ما که پزشک نیستیم و تخصص این کار را نداریم.
باید بگوییم بله درست است که شما پزشک نیستید اما به راحتی خواهید توانست این کار را انجام دهید.
برای انجام ارتودنسی خانگی لازم است تا موارد زیر را رعایت فرمایید:

  • از خوابیدن بر روی شکم خودتان خودداری فرمایید

جالب است بدانید که خوابیدن بر روی شکم سبب می شود که دندان های شما نامرتب شوند و این فشار بر روی صورت آن هم به شکل مستمر و کاملا ملایم موجب می گردد تا دندان ها طی مرور زمان نامرتب و به هم ریخته شوند.

ارتودنسی خانگی

اگر در این حالت دست و یا چیز دیگری را زیر صورت خود قرار بدهید، این فشار چند برابر می شود و اگر به این نوع از خوابیدن عادت کرده اید، سعی کنید آن را ترک کرده و روی کمر یا پهلو بخوابید تا از جابجا شدن تدریجی دندان هایتان جلوگیری شود.

  • از قرار دادن دست هایتان زیر چانه در طول روز خودداری نمایید

شایان ذکر است که بدانید شاید به نظرتان این امر غیر ممکن باشد اما واقعیت امر این است که اتفاق می افتد و زمانی که شما دست خود را بر روی چانه تان فشار می دهید در واقع در حال وارد کردن فشار بر روی دندان هایتان هستید که به مرور سبب می گردد دندان ها در یک طرف فک به هم ریخته و نامرتب شوند.
لازم است از انجام این کار خودداری کرده  و بدانید به مرور زمان این اتفاق، ترتیب دندان هایتان به هم می زند.

  • عملیات مکیدن شصت دست و همچنین تثبیت های دهانی دیگر را متوقف نمایید.

این کار سبب ایجاد فشار مستمر بر دندان ها می شود و نتیجه ی آن این می باشد که دندان ها نامرتب می گردند.
این کار در کودکان بسیار شایع است و آن ها شصت دست خود را می مکند که سبب ایجاد تغییرات در دندان ها می شود.
شاید باور نکنید اما استفاده از نی، جویدن نوک مداد، آدامس جویدن و حباب درست کردن با آن دقیقا فشاری مانند مکیدن انگشت در دندان ها به وجود می آورد و سبب نامرتب شدن آنها می شود.

  • فاصله های بین دندانی و فواصلی که در اثر افتادن دندان در دهان شما پیش آمده است را ترمیم نمایید.
  • کشیدن دندان عقل در زمان درست آن سبب می گردد مشکلات دندانی برایتان پیش نیاید.

 

روش های صاف کردن دندان های کج بدون ارتودنسی

روش هایی در این میان وجود دارد که می توان بدون انجام عملیات ارتودنسی، دندان ها را صاف و یکدست نمود:

  • استفاده از کامپوزیت برای صاف کردن دندان های مج
  • ردیف کردن و صاف کردن دندان ها با استفاده از لیزر
  • جابجایی دندان ها بدون استفاده از روش ارتودنسی مانند کشیدن دندان عقل
  • لمینت دندان در دندان هایی که زیاد هم نامرتب نیستند و جهت اصلاح لبخند کاربرد دارند.
  • استفاده از ارتودنسی نامرئی که اگر بیمار تعهدات لازم را انجام دهد و طبق دستور پزشک از آن استفاده نماید، بسیار کارآمد است و دندان های کج را صاف می کند.

این روش هایی که نام بردیم، بسیار کاربردی می باشند و می توانید با استفاده از این روش ها، دندان های خود را مرتب نمایید و نیازی به ارتودنسی های پزشکی دیگر نداشته باشید.

مشورت با پزشک و متخصص

برای کسب اطلاعات لازم می توانید در تمامی زمینه های دندانی با پزشک و متخصص در این زمینه نیز مشورت نمایید تا به شما بگوید چه کاری درست است. دندانپزشک با معاینه ی دندان های شما این موضوع را به شما اعلام می نماید که لازم است چه کاری بر روی دندان های شما انجام شود تا نتیجه ی خوبی دریافت کنید.
اگر پزشک پس از بررسی اعلام کند که دندان هایتان نیاز به ارتودنسی دارند از وی بپرسید راه دیگری به جز ارتودنسی وجود دارد یا خیر.

در صورت وجود راهی دیگر به شما اطلاع خواهد داد و مثلا می گوید اگر کامپوزیت کنید هم مشکلتان رفع می شود و شما می توانید بین آن راه ها، یکی را انتخاب نمایید.
شما همچنین می توانید از پزشک و متخصص درباره ی ارتودنسی خانگی بپرسید و بدانید که چه نکاتی را باید رعایت فرمایید تا نیازی به ارتودنسی های بیرون نداشته باشید.

هزینه های ارتودنسی در مقایسه با هزینه های پیشگیری

چیزی که باید کاملا بر آن واقف باشید این است که ارتودنسی هزینه های زیادی برای افراد دارد از قبیل ساخت و نصب آن و همچنین مراقبت هایی که در حین درمان وجود دارد و در ادامه ی آن مراقبت هایی که برای بعد از درمان مورد نیاز است هم هزینه های زیادی برای فرد دارا می باشد.

تمام این ها به این مورد بستگی دارد که پزشک به شما چه چیزی را گفته است و این که آیا واقعا لازم و ضروری می باشد که حتما ارتودنسی نمایید یا خیر.
مورد دیگر این است که پیشتر در همین مقاله توضیح دادیم که می توانید مواردی را رعایت فرمایید تا نیازی به ارتودنسی نداشته باشید که گاهی آن راه ها بدون هیچ هزینه ای می باشد.
در این مورد حتی اگر هزینه ای هم داشته باشد به نظر می آید که برای فرد از نظر داشتن ظاهری زیبا و طبیعی بدون هیچ گونه درمان و هزینه ای بیشتر بصرفد.
ارتودنسی خانگی در واقع روشی می باشد برای افرادی که به دنبال بهبود وضعیت دندان هایشان هستند و می خواهند دندان هایی زیبا و صاف داشته باشند اما بر این عقیده هستند که نیازی به ارتودنسی های تخصصی بیرون ندارند.