Select Page

ارتودنسی بی رنگ چگونه است؟ برای پاسخ به این پرسش، با ما همراه باشید.

ارتودنسی بی رنگ

ارتودنسی یک روش پیشرفته دندانپزشکی است که می‌تواند مشکلات مربوط به فک و دندان را در مدت زمان ۶ ماه تا ۲ سال حل کند. مشکلاتی که توسط ارتودنسی برطرف می‌شوند از عمده مشکلاتی هستند که افراد با آنها دست و پنجه نرم می کند و عبارتند از:

 1. روی هم قرار گرفتن دندان ها
 2. شلوغ بودن دندان ها داخل دهان
 3. فاصله بیش از حد دندان ها
 4. کج بودن دندان ها
 5. جلو بودن دندان فک بالا
 6. جلو بودن دندان فک پایین
 7. تراز نبودن دندان ها وقتی که روی هم قرار می گیرند

ارتودنسی دارای دو نوع مختلف می باشد که هر کدام زیر مجموعه های مربوط به خودشان را دارند.

 1. ارتودنسی ثابت
 2. ارتودنسی متحرک

در درمان نوع ارتودنسی ثابت همیشه از سیم ها و براکت ها و گیره های فلزی و پلاستیکی استفاده می‌کنند که دارای جنس های مختلفی می باشد. مانند: فلزی، سرامیکی، چینی و … که روی دندان ها نصب می‌شود و از جایش تکان نمی خورد و فقط پزشک متخصص ارتودنسی شما می تواند آن را از دهانتان خارج کند.

ارتودنسی های ثابت نسبت به جنسشان قیمت های مختلفی هم دارند.

ما در این مقاله در مورد ارتودنسی بی رنگ صحبت می کنیم. ارتودنسی بی رنگ یا ارتودنسی نامرئی زیر مجموعه ارتودنسی های متحرک می باشد.

همانطور که گفتیم ارتودنسی ها به دو دسته متحرک و ثابت تقسیم می شوند که نوع ثابت را به شما توضیح دادیم. حال نوبت به توضیح ارتودنسی متحرک می رسد.

ارتودنسی نوع متحرک

ارتودنسی متحرک به گونه‌ای می باشد که شما می توانید هنگام غذا خوردن آن را از دهان خود خارج کرده و پس از خوردن غذا و تمیز کردن، مسواک کشیدن و نخ دندان کشیدن دوباره آن را سرجای خودش بگذارید.

ارتودنسی های متحرک دارای دو نوع سیمی و بیرنگ می باشند. ارتودنسی متحرک سیمی، مانند ارتودنسی ثابت توسط قلاب و سیم به هرکدام از دندان ها به صورت تک تک وصل نمی شود و فقط یک سیم روی دندان ها قرار میگیرد که هنگام تمیز کردن یا غذا خوردن می‌توانید آن را از دندان خود جدا کنید.

 • نکته

ارتودنسی متحرک را باید در طول شبانه روز به مدت ۲۲ ساعت در دهان خود نگه دارید. یعنی مدت زمانی که شما می توانید ارتودنسی را در بیاورید و دوباره سر جایش بگذارید مجموعاً نباید بیشتر از دو ساعت شود.

ارتودنسی بی رنگ چیست و از چه موادی تشکیل شده؟

ارتودنسی بی رنگ در واقع یک روکش شفاف پلاستیکی با جنس بسیار مقاوم می باشد که پس از قالب گیری روی دندان شما قرار می گیرد. این ارتودنسی همانند ارتودنسی های دیگر کاردرمانی خودش را به خوبی انجام می‌دهد ولی این بستگی به شدت مشکل دندان شما دارد؛ که توسط متخصص ارتودنسی شما تصمیم گرفته می شود که آیا می توانید از این ارتودنسی استفاده کنید یا خیر.

به ارتودنسی بی رنگ، ارتودنسی اینویزالاین invisaline هم گفته می‌شود. این ارتودنسی نسبت به سایر ارتودنسی ها هزینه بالاتری دارد و همچنین طرفدارهای زیادی هم دارد. در واقع این ارتودنسی به این دلیل که براکت، سیم و گیره خاصی ندارد و فقط یک ارتودنسی بی رنگ شفاف روی دندان قرار می گیرد، باعث می‌شود که شما لبخند زیبا تری هم داشته باشید.

مراحل درمان ارتودنسی بی رنگ

همانطور که گفته شد ارتودنسی های بی رنگ از پلاستیک های شفاف با کیفیت بسیار بالا ساخته شده و روی دندان قرار می گیرد.

قبل از اینکه ارتودنسی بی رنگ تولید شود پزشک متخصص ارتودنسی باید یک عکس سه بعدی با اشعه ایکس از دندان‌ها و فک شما بگیرد و پس از اینکه تصمیم گرفته شد می توانید از ارتودنسی نامرئی یا ارتودنسی بی رنگ استفاده کنید، عکس به آزمایشگاه فرستاده و برایتان تولید می شود.

مراقبت های حین استفاده از ارتودنسی بی رنگ

ارتودنسی بی رنگ هم مانند باقی ارتودنسی ها به مراقبت زیادی نیاز دارد همچنین می‌توان گفت که مراقبتی که باید از ارتودنسی نامرئی بکنید، بیشتر از ارتودنسی های ثابت یا فلزی هستند.

مراقبت های استفاده از ارتودنسی بی رنگ عبارتند از:

 1. ۱ رعایت بهداشت دندان و دهان
 2. به طور مرتب مسواک زدن و کشیدن نخ دندان در طول روز
 3. اجتناب کردن از خوردن خوراکی ها و نوشیدنی های رنگی
 4. اجتناب از خوردن خوراکی و نوشیدنی های خیلی سرد و یا خیلی داغ
 5. روی دندان قرار دادن به مدت ۲۲ ساعت در طول روز
 6. شست و شوی دندان و ارتودنسی بی رنگ پس از هر بار غذا خوردن

 

دو مزیت اصلی ارتودنسی بی رنگ

ارتودنسی شفاف دارای مزیت های مختلفی است؛ اما دو مزیت در آن وجود دارد که بسیار چشمگیر است و همین دو مزیت است که بیشتر افراد را راغب به استفاده از این نوع ارتودنسی می کند.

اول اینکه ارتودنسی بی رنگ کاملا نامرئی است و همچنین قابل جابجایی؛ بنابراین شما تاثیری روی لبخند زیبایتان نخواهید دید. به این دلیل که وقتی می خندید یا صحبت می کنید هیچ کس متوجه نمی‌شود که چیز اضافه ای روی دندان تان قرار گرفته.

مزیت اصلی دیگر آن این است که بسیار راحت تر از ارتودنسی های فلزی و سنتی می باشد. به این دلیل که براکت های فلزی اغلب گونه‌ها و لثه‌ها را زخمی می کنند و غذا به آنها گیر می کند؛ ولی ارتودنسی نامرئی به این گونه نیست. همچنین روشی کارآمد برای ترمیم دندان هایی است که مشکلات پیچیده‌ای ندارند.

طول درمان ارتودنسی شفاف

از آنجا که اینویزالاین، برای صاف کردن دندان ها یک روش کارآمد تر و همچنین سختی و خشونت کمتری نسبت به روش سنتی دارد، نمی توان گفت که بیمار دقیقاً چه مدت نیاز دارد که طول درمانش کامل شود؛ اما به طور متوسط حدود ۶ الی ۱۸ ماه زمان می‌برد تا درمان کامل شود.

البته پس از اینکه درمان هم کامل شد بیمار باید از نگهدارنده های مخصوص پس از درمان هم استفاده کند.

معمولاً هفته ای سه یا چهار روز این نگهدارنده ها به توصیه پزشک استفاده می شود و دلیلش این است که دندان ممکن است پس از درمان کامل، دوباره به حالت قبلی خود باز گردد. بنابراین باید از بازگشتن دندان ها به حالت قبلی خود با استفاده از نگهدارنده ها جلوگیری کرد.