Select Page

ما در این مقاله سعی داریم تا شما را با ارتودنسی دندان سرامیکی آشنا کنیم. پس با ما همراه باشید.

ارتودنسی دندان سرامیکی

 بریس های سرامیکی شبیه بریس های فلزی هستند اما در آنها از براکت های شفاف یا به رنگ دندان استفاده می شود تا براکت ها و سیم های نقره ای یا متالیک.

بسیاری از افراد برای درست کردن دندانهای نامرتب خود بریس های سرامیکی را انتخاب می کنند زیرا در دندان های آنها کمتر از بریس های فلزی قابل توجه است. اما بریس های سرامیکی دارای نقاط ضعفی نیز هستند.

جوانب مثبت و منفی بریس های سرامیکی

ارتودنسی دندان سرامیکی

ارتودنسی دندان سرامیکی

در اینجا خلاصه ای از مزایا و معایب بریس های سرامیکی به ویژه در مقایسه با بریس های فلزی سنتی برای شما آورده شده است.

مزایا

 1. بریس های سرامیکی نسبت به بریس های فلزیکمتر قابل مشاهده هستند

مواد سرامیکی به کار رفته در این بریس ها می تواند شفاف یا دندان رنگ باشد.

 1. آنها دندان ها را سریعتر از تراز کننده های واضح حرکت می دهند:

 شما با نصب این نوع بریس های سرامیکی حدود 18 تا 36 ماه طول می کشد تا دندان های شما صاف شود. سایر روش های دیگر ارتودنسی مانند بریس های اینویزیلاین ممکن است یک سال یا بیشتر طول بکشد  تا دندانهای نامرتب شما رو صاف کند. حتی اگر دندان های شما نیاز به اصلاح زیادی نداشته باشند. همچنین ارتودنسی واضح در موارد شدید عدم انطباق یا سو انسداد موثر نیست.

 1. شما می توانید رنگ دلخواه خود را انتخاب کنیدب

ریس های فلزی فقط در یک رنگ وجود دارند: خاکستری (یا در صورت موجود بودن نقره ای براق فلزی). بریس های سرامیکی تقریباً در هر رنگ قابل تصور برای شما موجود است.

 1. این نوع بریس ها در آزمایشات تصویربرداری تداخلی ندارند

بریس های فلزی می توانند سیگنال ها را در آزمایشات تصویربرداری مختل کنند. بریس های سرامیکی تداخل سیگنالی بسیار کمتری تولید می کند.

معایب

 1. بریس های سرامیکی گرانتر از بریس های فلزی هستند

هزینه بریس های سرامیکی حداقل 1000 تا 2000 دلار بیشتر از بریس های فلزی است.

 1. بریس های سرامیکی ممکن است باعث حساسیت لثه شوند

براکت های سرامیکی بزرگتر از براکت های فلزی هستند. این می تواند تمیز کردن اطراف براکت ها را دشوارتر کند، برخی مواقع منجر به تورم لثه یا عقب رفتن لثه می شود .

 1. دوام آنها نسبت به بریس های فلزی کمی کمتر است

احتمال خراب شدن و شکستگی بریس های سرامیکی نسبت به بریس های فلزی دو برابر بیشتر است .در فرآیند از بین بردن چسب در هنگام برداشتن  بریس های سرامیکی نیز باعث آسیب به سطح دندان شما (مینا) شده است.

 1. بریس های سرامیکی دندانها را کندتر از فلز حرکت می دهند

 از آنجا که شکننده تر هستند، مجبور به تعمیر براکت های شکسته یا انجام تعغویض آنها در هر قرار ملاقات میشودید که این روند صاف کردن را به تأخیر میاندازد.

 1. احتمال لکه دار شدنبریس های سرامیکی نیز زیاد است

 اتصالات الاستیکی که سیم را به براکت ها نگه داشته اند می توانند به راحتی لکه دار شوند و تا جایگزینی لک شوند.

چه کسانی کاندیدای مناسبی برای بریس های سرامیکی هستند؟

ارتودنسی دندان سرامیکی

ارتودنسی دندان سرامیکی

برای نصب بریس های سرامیکی به شما توصیه می شود اگر تمام دندانهای بزرگسالی شما رشد کرده و رشد آنها متوقف شده باشد این کار را انجام بدهید. این کار اصلاح سریع و احتمال شکستن براکت ها را به دلیل فشار حرکت دندان تضمین می کند.

اگر می خواهید بریس های شما ظریف باشد، بریس های سرامیکی انتخاب خوبی هستند. از آنجا که معمولاً رنگ دندان یا سفید هستند، کمتر مورد توجه قرار می گیرند. اگر مشاغل تمام وقت دارید یا در دانشگاه شرکت می کنید و نمی خواهید جلب توجه بشید،  بریس های سرامیکی برای صاف کردن دندان های شما گزینه ای ایده آل است.

 طول درمان نصب بریس های سرامیکی در مقایسه با بریس های فلزی و شفاف

اگر شما بریس های سرامیکی را برای صاف کردن دندان های خود انتخاب کرده اید احتمال زیاد حدود یک سال و نیم تا سه سال طول می کشد که آنها رو تراز کند در حالی که برای بریس های فلزی کمتر از یک سال تا سه سال طول می کشد.

بریس های سرامیکی دارای طول عمر بالایی نیستند، بنابراین با حرکت دندان های شما باید براکت ها بیشتر تعویض شوند تا تحت فشار خرد نشوند. این منجر به کند شدن زمان صاف شدن دندانهای شما می شود.

 بریس های سرامیکی از دوام بسیار کمتری نسبت به بریس های فلزی برخوردار هستند، به این دلیل که فلز از سرامیک محکم تر است.  احتمال شکست بریس های سرامیکی حتی در اثر تماس طبیعی با گاز گرفتن بیش از دو برابر است.

اگر ورزش های تماسی بازی می کنید یا درگیر فعالیت های فوق برنامه ای هستید که به حرکات دهان زیادی احتیاج دارد – آواز میخوانید، مناظره میکنید یا در جمع صحبت کنید  ممکن است بخواهید بریس های فلزی بادوام تری را در نظر بگیرید که به راحتی شکسته نمیشوند یا ترک نمیخورند.

 آیا بریس های سرامیکی لکه دار می شوند؟

ارتودنسی دندان سرامیکی

ارتودنسی دندان سرامیکی

 بریس های سرامیکی به راحتی لکه دار نمی شوند ، اما اتصالات الاستیک استفاده شده برای نگه داشتن آنها روی سیم می تواند باعث لکه دار شدن آنها شود. در اینجا چند نکته برای جلوگیری از لکه دار شدن براکت های سرامیکی خود آورده شده است:

 • نخ دندان بعد از هر وعده غذا

این روش به شما کمک می کند باقیمانده مواد غذایی که ممکن است باعث ایجاد لکه شود، از بین برود.

 • از خوردن غذاها و نوشیدنی هایی که لکه یا تغییر رنگ ایجاد می کنند خودداری کنید

:گوجه فرنگی، شراب، قهوه، چای، نوشابه، یا چاشنی هایی مانند سس گوجه فرنگی و خردل به دلیل لکه دار کردن بندهای براکت و دندان نباید از آنها مصرف کرد.

 • سیگار نکشید

:سیگار کشیدن می تواند لکه های مایل به زرد بر روی دندان ها و تمام اجزای بریس های شما ایجاد کند.

 • از خمیر دندان سفید کننده حاوی فلوراید استفاده نکنید

سفید کننده ها می توانند باعث سفیدتر شدن سطح دندان  شما شوند.

 • مرتباً به ارتودنتیست خود مراجعه کنید:

متخصص ارتودنسی شما می تواند براکت ها یا  بریس های سرامیکی رنگ آمیزی شده را در صورت لزوم جایگزین آنها کند.

اجزای بریس های سرامیکی

رنگ هر یک از اجزای بریس های سرامیکی شما می تواند در طول دوره درمان تغییر کند. این اجزا شامل:

 • براکت

براکت به دندان های شما می چسبد و معمولاً در رنگ های سفید یا سایه های مختلف پوست موجود است.

 • سیم آرچ

این سیم ها در اطراف دندان های شما منحنی شده و همه براکت ها را به هم متصل کرده و برای صاف کردن دندان ها به آنها فشار وارد می کنند. آنها اغلب به رنگ های نقره ای، سفید یا مات در دسترس هستند تا با براکت هایی با رنگ روشن ترکیب شوند.

 • نوارهای الاستیک

 نوارهای الاستیک به قلاب های روی براکت ها متصل می شوند. آنها سیم کمان را در جای خود نگه داشته و به تنظیم موقعیت دندان ها و فک کمک می کنند. این باندها را می توانید تقریباً در هر رنگی که تصور کنید بگیرید. می توانید رنگ هایی را انتخاب کنید که با سایه پوست شما ترکیب شوند.