Select Page

جراحی فک که به آن جراحی ارتوگناتیک گفته می شود، بی نظمی استخوان های فک را اصلاح می کند و فک ها و دندان ها را برای اصلاح روش کار آنها دوباره مرتب می کند. انجام این اصلاحات همچنین ممکن است باعث بهبود چهره شما شود. در این مقاله ارتودنسی و جراحی فک ، به طور کامل شرح داده می شود.

 

رابطه ارتودنسی با جراحی فک

اگر مشکلات فک داشته باشید که فقط با ارتودنسی قابل حل نیست، جراحی فک ممکن است یک گزینه اصلاحی باشد. در بیشتر موارد ، شما قبل از جراحی و در طی بهبودی پس از جراحی تا زمان بهبودی و تراز، بریس هایی نیز روی دندان خود دارید، متخصص ارتودنسی می تواند با جراح دهان و فک و صورت (فک و صورت) شما کار کند تا برنامه درمانی شما را تعیین کند.

 

جراحی فک باعث درمان چه مشکلاتی می شود

جراحی فک ممکن است به موارد زیر کمک کند:

·         جویدن را بهبود ببخشید
·         مشکلات بلع یا گفتار را اصلاح می کند.
·         سایش و خرابی بیش از حد دندان ها را به حداقل می رساند.

جراحی فک عموما در صورت انجام جراحی فک و صورت و با همکاری یک متخصص ارتودنسی، بی خطر است.

 

ارتودنسی و جراحی فک-2

ارتودنسی و جراحی فک

 

خطرات جراحی فک

جراحی فک علاوه بر مزایا خطراتی هم دارند که عبارت اند از:

·     از دست دادن خون
·     عفونت
·     آسیب عصبی
·     شکستگی فک
·     بازگشت فک به حالت اولیه
·     مشکلات مربوط به جای گزش و درد مفصل فک
·     نیاز به جراحی بیشتر
·     نیاز به درمان ریشه دندان بر روی دندانهای انتخاب شده
·     از دست دادن بخشی از فک

 

چگونه آماده می شوید

در بیشتر موارد، متخصص ارتودنسی بریس ها را قبل از جراحی روی دندان های شما قرار می دهد. بریس ها معمولا 12 تا 18 ماه قبل از جراحی روشن هستند تا دندان های شما برای آماده سازی برای جراحی تراز و مرتب شوند. متخصص ارتودنسی و جراح فک و صورت شما با هم همکاری می کنند تا برنامه درمانی شما را توسعه دهند. اشعه ایکس ، تصاویر و مدل های دندان های شما بخشی از برنامه ریزی برای جراحی فک شما است. گاهی اوقات ، تفاوت در نحوه قرارگیری دندان ها به هم نیاز به تغییر شکل دندان ها، پوشاندن دندان ها با تاج یا هر دو برای اصلاح کامل است.

 

ارتودنسی در داخل دهان انجام می شود، یا خارج از دهان

جراحی معمولا می تواند در داخل دهان شما انجام شود؛ بنابراین هیچ جای زخمی در صورت روی چانه، فک یا اطراف دهان شما دیده نمی شود؛ با این حال، گاهی اوقات ممکن است برش های کوچک در خارج از دهان شما لازم باشد. جراح شما بریدگی هایی را در استخوان فک ایجاد کرده و آنها را در موقعیت صحیح قرار می دهد. پس از تکمیل حرکت فک، ممکن است از صفحات ریز استخوان، پیچ، سیم و نوارهای لاستیکی برای محکم نگه داشتن استخوان ها در موقعیت جدید استفاده شود. این پیچ ها که کوچکتر از براکت مورد استفاده برای مهاربندها هستند با گذشت زمان در ساختار استخوان ادغام می شوند. در بعضی موارد ممکن است استخوان اضافی به فک اضافه شود، جراح استخوان را از مفصل ران، پا یا دنده شما منتقل می کند و آن را با پلاک و پیچ محکم می کند.

 

سوالات متداول ارتودنسی جراحی ارتوگناتیک

بررسی چند سوال که خیلی پرسیده می شوند:

1- عوارض جراحی فک چیست؟

به طور کل جراحی فک روشی مطمینی است، به خصوص اگر توسط یک جراح با تجربه و به روز انجام شود؛ از جمله عوارض نادری که ممکن است متوجه بیمار شود آسیب به اعصاب صورت است. در صورتی که جراح ماهر باشد این عارضه اتفاق نمی افتد.

2- دوره نقاهت ارتودنسی جراحی یا درمان ارتوگناتیک چقدر است؟

بهبودی نسبی فکین حدود 4 هفته به طول می انجامد، اما بهبودی کامل ناحیه جراحی شده حدود 8 هفته زمان می برد. مرتب کردن دندان ها توسط متخصص ارتودنسی انجام می شود. این حرکت دندان ها با دستگاه ارتودنسی ثابت انجام می شود، بسته به نظر ارتودنتیست معالج 1.5 الی 2 سال براکت های ارتودنسی روی دندان های شما خواهد بود و جراحی بعد از یک سال که از شروع درمان گذشت انجام می شود.

3- آیا جراحی ارتوگناتیک درد دارد؟

در حین جراحی بیهوش می شوید و دردی احساس نخواهید کرد. بعد از جراحی و به هوش آمدن نیز بیماران اظهار می کنند که دردی شبیه به درد کشیدن دندان عقل را احساس می کنند؛ در این مواقع متخصص معالج داروی ضد درد مناسبی را برای شما تجویز خواهند کرد، همچنین این درد در هنگام جویدن غذا مضاعف خواهد شد؛ بنابراین در روزهای اولیه غذاهای مایع مثل سوپ سبک را میل کنید تا درد و فشاری متوجه فکین نشود.

4- جراحی ارتوگناتیک چقدر طول می کشد؟

بسته به میزان ناهنجاری و محل بروز ناهنجاری مدت زمان جراحی ارتوگناتیک متغییر است،  در صورتی که جراحی روی یکی از فکین انجام شود طول عمل جراحی بین 1 تا 2 ساعت خواهد بود. در صورتی که جراحی بر روی هر دو فکین انجام شود مدت زمان جراحی بین 3 تا 5 ساعت و حتی بیشتر است.

5- آیا می توان بعد از جراحی ارتوگناتیک حرف زد؟

بلافاصله بعد از جراحی نمی توانید حرف بزنید و صحبت کنید. دو هفته طول می کشد تا بتوانید به درستی صحبت کنید، این مدت زمان بسته به میزان ناهنجاری تحت درمان قرار گرفته و فیزیولوژی بدن افراد مختلف متغییر خواهد بود. دو هفته بعد از جراحی شما قادر خواهید بود به قدری دهان خود را باز کنید که به اندازه دو انگشت بین دو دندان جلو باز شود

6- چه مواردی را از قبل باید برای جراحی فک در نظر گرفت
  • تعدادی لباس راحت تهیه کنید که جلو دکمه دار باشد و نیازی به تن کردن لباس از سر نباشد تا برای بعد از جراحی بتوانید به راحتی استفاده نمایید.
  • غذاهای مایع و پودرهای پروتئینی که باید بعد از جراحی میل کنید تا تست کنید و طعم دلخواه خود را انتخاب کنید.
  • نسخه خود را قبل از جراحی از پزشک بگیرید و تهیه کنید.
  • غذاهایی که نیاز به جویدن ندارند تهیه کنید.
  • یک بلندر یا مخلوط کن مناسب تهیه کنید تا غذاهای جویدنی را به وسیله آن نرم و پوره کنید.

بیشتر بخوانید :

ارتودنسی خفیف 

ارتودنسی یا کامپوزیت