Select Page

آیا می دانید حدود 75٪ از کودکان با آمدن دندان بزرگسالان خود نوعی مشکل تراز را تجربه می کنند؟ این بدان معناست که دندان ها کج، شلوغ، جمع شده و یا اصلا داخل آن قرار ندارند، واقعیت این است که ارتودنسی دندان کودکان می تواند از درمان ارتودنسی در یک نقطه یا نقطه دیگر بسیار بهره مند شوند.

ارتودنسی دندان در کودکان

ارزیابی پیش از ارتودنسی، این امکان را برای ما فراهم می کند که هرگونه مشکل ترازبندی در دندان های کودک شما را در اسرع وقت، حتی قبل از اینکه آنها آماده دریافت بریس باشند، برطرف کند. ما به شما توصیه می کنیم که کودک شما در حدود 7 سالگی تحت ارزیابی ارتودنسی قرار بگیرد تا دکتر بتواند به هر مسئله فعلی، موارد لکه ای که ممکن است بعدا ایجاد شود، رسیدگی کند و بفهمد چه زمانی بهترین زمان برای شروع بریس است.

قبل از آن، او می تواند از یک سری لوازم خوراکی قابل جابجایی برای کمک به هدایت دندان های ورودی و حتی ترک عادت های بالقوه مضر مانند مکیدن انگشت شست یا کشیدن زبان استفاده کند.

به ارتودنسی سنتی برای کودکان وقتی می گوییم ارتودنسی سنتی، منظور ما واقعا بریس های فلزی است. این درمان برای چندین دهه وجود داشته است و دلیل آن ساده است، بسیار کارآمد و مقرون به صرفه است. یک سیم خمیده مخصوص، یک فشار ثابت را به دندان وارد می کند که آنها را به آرامی تراز می کند، با استفاده از چندین براکت در جای خود ثابت می شود؛ در حالی که آنها هنوز هم با استفاده از همان روش قابل اعتماد کار می کنند، بریس های امروزی دارای براکت های بسیار کوچکتر هستند که باعث می شود بسیار کمتری دیده شوند و ظاهر ظریف تری ایجاد کنند.

 

 بریس های شفاف و سرامیکی برای کودکان

 برای کودکان بیشتر با آگاهی از تصویر، بریس های سرامیکی شفاف بهترین ها را ارائه می دهند. آنها دقیقا مانند بریس های فلزی سنتی کار می کنند، با این تفاوت که براکت ها و سیم ها یا از ماده ای شفاف یا به رنگ دندان ساخته شده اند. این منجر به تولید یک وسیله می شود که به طور یکپارچه با دندان ها ترکیب می شود و کودک را قادر می سازد تا در طول درمان با اطمینان لبخند بزند، دوام آنها از بادبندهای معمولی کمی کمتر است؛ بنابراین ما معمولا آنها را فقط برای کودکان بزرگتر توصیه می کنیم.

 

ارتودنسی دندان کودکان-2

ارتودنسی دندان کودکان

 

بهترین روش درمان برای نوجوانان

آیا در خانه نوجوان دارید؟ آیا اجبار به آنها برای تهیه بریس های فلزی باعث کمتر شدن اعتماد بنفس آنها می شود؟ در این صورت بهترین درمان برای آنها کدام است؟ ما درمانی که می توانیم تضمین کنیم دندان های شما صاف شود و ما قول می دهیم ظاهر روزمره آنها خراب نخواهد شد، ارتودنسی نامرئی است. بیمار فقط مجبور است یک سری تراز کننده پلاستیکی شفاف بپوشد که پس از قرار گرفتن روی دندان، عملا ناپدید می شوند، به راحتی قابل جابجایی هستند، به این معنی که کودک شما هر وقت بخواهد غذا بخورد یا مسواک بزند می تواند آنها را بیرون بیاورد.

 

نگهدارنده ها و لوازم دهان و دندان کودکان

نگهدارنده های فضا می توانند اطمینان حاصل کنند که دندان های بالغ در حال رویش جایی برای ورود صحیح دارند، در حالی که یک منبسط کننده سریع کام می تواند به تدریج فضای بیشتری در دهان ایجاد کند تا از مشکلات آینده جلوگیری کند، اگر کودکی دارید که یک مکنده سر انگشت شست یا محرک زبان است، ما حتی می توانیم یک وسیله کوچک در دهان او قرار دهیم که مانع انجام این کارها می شود، این تضمین شده است که به کودک کمک می کند فقط در عرض چند هفته این عادت را ترک کند. نگهدارنده ها نیز از اهمیت بسیاری برخوردار هستند؛ زیرا به شما کمک می کنند تا دندان های تازه جابجا شده پس از جدا شدن بریس ها در جای خود قرار گیرند.

چرا درمان عقب ماندگی فک بالا بهتر است در سنین قبل از بلوغ صورت بگیرد

درمان ارتودنسی برای عقب ماندگی فک بالا یا جلوزدگی فک پایین بهتر است هر چه سریع تر، حدودا در سن ۸ سالگی انجام شود، ولی در مواردی که شدت این ناهنجاری زیاد می باشد، درمان این ناهنجاری در سنین بالاتر (۱۸ سالگی) از طریق ارتودنسی و جراحی فک قابل انجام است، البته متخصص ارتودنسی قادر است  از ناهنجاری های دائمی فک های کودکان در سنین کودکی و قبل از بلوغ در صورتی که به صورت خفیف تا متوسط باشد، پیشگیری کند و رشد فک را با سایر قسمت های صورت و فک کودک هماهنگ نماید.

آیا درمان ارتودنسی در کودکان و در سنین پایین موثر تر است

بله اتصال دندان های کودکان به استخوان آرواره هنوز کاملا محکم نشده است و حرکت دندان ها به وسیله درمان ارتودنسی در آن ها راحت و با صرف زمان کمتری صورت می گیرد، با افزایش شن، اتصال دندان ها به استخوان آرواره محکم تر شده و حرکت آنها به وسیله نیروهای ارتودنسی روی استخوان آرواره نیازمند صرف نیرو و زمان بیشتری است. بهترین و مناسب ترین زمان برای آغاز درمان ارتودنسی در کودکان، با توجه به مشکلات فکی و دندانی در سنین بین 8 تا 14 سالگی است و بهتر است اولین معاینه ارتودنسی در سن 7 تا 8 انجام شود.

چگونه بفهمیم فرزندمان به ارتودنسی نیاز دارد؟

بهتر است نخستین مراجعه به دندانپزشک در یک سالگی کودک انجام شود. مراجعه‌های بعدی هر سال یکبار کافی است. کنترل منظم دندان‌ها باعث می‌شود که وجود هر نوع پوسیدگی زودهنگام تشخیص داده شود و بدون اینکه دندان‌ها به درد بیایند مشکل برطرف شود. اما تنها کسی که صلاحیت تشخیص لزوم انجام ارتودنسی را دارد پزشک متخصص درمان ناهنجاری‌های دندانی- فکی یا همان ارتودنتیست است. با این حال علائمی وجود دارد که هشدار می‌دهد فرزندتان به ارتودنسی نیاز دارد. فاصله زیاد بین دندان‌های بالا و دندان‌های پایین به طوری که حین بستن دهان دندان‌ها همدیگر را لمس نمی‌کنند از جمله مهترین علائمی است که نشان می‌دهد باید به فکر ارتودنسی باشید.

 

مراقبت‌های ارتودنسی

در روزهای ابتدای شروع درمان باید از رژیم غذایی نرم مانند سوپ‌ها، سبزیجات پخته، پوره سیب‌زمینی، کمپوت میوه و غیره استفاده کرد. از خوردن آجیل و تنقلات سفت، آب نبات و یا هر ماده غذایی سفت که موجب وارد آمدن فشار و آزار دندان می‌شود، باید پرهیز کرد، در طول این دوره استفاده از مسواک و نخ دادن اهمیت زیادی دارد.