Select Page

ارتودنسی یا سیم کشی دندان یکی از روش های برای خوش فرمی دندان ها است. بعضی از کسانی که به دلیل ناهنجاری های مادرزادی دچار مشکلاتی در فک و دندان ها شده اند، می توانند با سیم کشی بریس‌ها این موارد را تا حد زیادی برطرف کنند.

ارتودنسی ژله ای

ارتودنسی ژله‌ای یا ارتودنسی نامرئی به طور معمول پر هزینه تر از سایر انواع ارتودنسی است. تفاوت قیمت ارتودنسی ژله ای که باعث گرانی این بریس ها شده است، به دلیل  ساخته شدن ارتودنسی ژله ای در کشورهایی نظیر کانادا، فرانسه و انگلیس است. در کنار مواردی مانند گرانی ارتودنسی ژله ای، باید به مزایای همانند نامرئی بودن آن اشاره کرد. برخی از افراد دارای روابط اجتماعی زیادی هستند و از همین جهت علاقه ای به دیده شدن ارتودنسی ندارند. در طول روز شما می توانید بریس را از دهان خود خارج کنید و نظافت ارتودنسی ژله‌ای را آسان‌تر انجام دهید. ارتودنسی های ثابت روزانه باید دو تا سه مرتب دندان‌های خود را مسواک بزنید و ارتودنسی خود را بشویید که سلامتی دندان هایتان مانند پوسیدگی دندان به خطر نیفتد.

ارتودنسی ژله ای

انواع ارتودنسی ژله‌ای

دستگاهی که در ارتودنسی ژله قرار دارند، متفاوت هستند.

مهم ترین دستگاه های ارتودنسی ژله‌ای عبارتند از:

 • اینویزیلاین
 • آلاینرها
 • ریتینر ها
 • پلاک های شفاف ارتودنسی
 • دیمون شفاف
 • سیم های سرامیکی
 • بریس های پشت دندانی

شیوه های انجام ارتودنسی ژله ای

پس از مراجعه به متخصص ارتودنسی از شما می خواهند که از دندان های خود عکس برداری کنید. قدم ابتدایی این است که اگر دندان‌های شما پوسیده نباشد. اقدام به قالب گیری می کنید و بعد از حدود سه هفته می توانید قالب را دریافت کنید.

عوامل تاثیر گذار بر مدت زمان ارتودنسی ژله ای

عوامل متعددی وجود دارد که بر دوره ارتودنسی ژله ای اثرگذار است. همینطور مدت زمان درمان با این ارتودنسی از شخصی به شخص دیگر متفاوت است. نیاز دندان‌های شما برای رسیدن به نتیجه مطلوب از عوامل تاثیرگذار است. مدت زمان نهایی استفاده از این ارتودنسی و سرعت جابجایی دندان ها در افراد یکی نیست؛ به همین دلیل مدت زمان درمان از شخصی به شخص دیگر متفاوت است. پیچیدگی درمان ارتودنسی ژله‌ای با توجه به نظر متخصص ارتودنسی در مدت زمان درمان شما اثرگذار است. اگر شما مطابق دستور متخصص ارتودنسی و مشاوره های اولیه از بریس ها در مدت بیست و دو ساعت در روز استفاده کنید، درمان شما به بهترین شکل انجام می‌شود و کیفیت لازم آن از دست نمی رود.

مشاوره های ابتدایی در ارتودنسی ژله ای

در مشاوره های ابتدایی برای درمان ارتودنسی ژله‌ای از یک برنامه درمانی با توجه به شرایط دندان های شما استفاده می شود. متخصص این برنامه را به شما می دهند و انتظار دارند درمان نزدیک به زمان برآورده شود و به نتیجه برسد. اگر شما از این دستگاه متحرک ارتودنسی استفاده می‌کنید، هیچ کدام از قرار ملاقات خود را به آینده موکول نکنید.

بستن شکاف بین دندان ها با ارتودنسی ژله‌ای

متخصص ارتودنسی برای بستن فاصله بین دندان های بیمار از شیوه‌های مختلفی استفاده می کند. اما محدودیت هایی در استفاده از این نوع ارتودنسی وجود دارد. حداکثر اندازه فاصله بین دندان ها بیشتر از شش میلیمتر است. برای بستن این فاصله دندانی در بین دو دندان به زمانی در حدود بیست و چهار ماه یا دو سال نیاز است. این در حالی است که در صورت وجود شکاف های کوچک تر، دوره درمانی کمتری نیاز است.

درمان شلوغی دندان ها به واسطه ارتودنسی ژله ای

اگر ناهنجاری‌های دندان شما خفیف باشد، برای درمان دندان ها به زمانی حدود شش تا دوازده ماه نیاز دارند. اگر ازدحام دندان ها بیش از حد باشد، متخصص ارتودنسی شما درمان‌های دیگری را توصیه می کند. به طور معمول ارتودنسی ثابت گزینه مناسبی برای دندان های پرتراکم است. اما انتخاب نوع ارتودنسی با توجه به نظر متخصص ارتودنسی تعیین می شود. امروزه ارتودنسی های ژله ای به درمان دندان ها به صورت پیشرفته تر ورود کرده است.

ارتودنسی ژله ای

مزایای ارتودنسی ژله‌ای

بعضی از مهمترین مزایای ارتودنسی دندان عبارتند از:

 • این ارتودنسی بسیار جذاب است و دارای زیبایی های بالایی است.
 • در فیلم یا عکس تشخیص داده نمی شود.

با استفاده از ارتودنسی ژله ای، بیمار دیگر نگران رژیم غذایی خود نیست و فقط لازم است بریس ها را از دهان خود خارج کنند و هر چه که دوست دارد بخورد و بعد از آن، نیاز به شستشو و مسواک زدن دندان است.

معایب ارتودنسی ژله ای

با وجود ویژگی‌های بسیار، ارتودنسی مزایای فراوانی دارد؛ اما از معایب بسیاری نیز برخوردار است که نمی توان از آنها چشم‌پوشی کرد:

 • گران بودن

یکی از اصلی ترین مشکلات ارتودنسی ژله ای، بالا بودن تعرفه‌های آن است. از آنجایی که بیشتر بیمه‌ها، هزینه این ارتودنسی را تقبل نمی کنند. بیمار باید به تنهایی آمادگی پرداخت تمامی هزینه ها را داشته باشد.

 • استفاده در اکثر ساعات شبانه روز

ارتودنسی ژله ای باید حداقل بیست و دو ساعت در روز بر روی دندان ها باقی بماند و فقط برای مصرف غذا و توجه به بهداشت دهان و دندان از دهان خارج شوند. در حقیقت اگر قصد شرکت در دورهمی ها یا جلسات کاری را داشته باشید، نباید به هیچ عنوان آن ها را از دهان خارج کنید.

 • اذیت دندان ها

بریس های ارتودنسی ژله ای احتمال دارد در ابتدا ناراحت کننده و در بعضی مواقع مشکل باشد. در حقیقت عادت کردن دندان ها و فک ها به وجود ارتودنسی، احتمال دارد زمانبر باشد. در بعضی موارد می توان با راهنمایی متخصص، برای کاهش درد دندان ها از دارو ها استفاده کنید.

 • دردسر ساز بودن

از جهتی باید بریس های ژله ای را زمان مصرف غذا از دهان بیرون آورد، اینکار احتمال دارد در مکان های مانند فست فودی ها و رستوران ها بسیار خجالت آور باشد. همینطور لازم است پس از مصرف وعده های غذایی دندان های خود را شست و شو دهید و چندین بار دندان های خود را مسواک بزنید.

با این وجود هر کدام از این مزایا و معایب احتمال دارد، برای کسانی مهم تر از بقیه باشد. به همین جهت هر کسی باید بعد از گرفتن زمان مشاوره از متخصص ارتودنسی ماهر، چکاب دندان ها و بیان توصیه های دندانپزشک نوع ارتودنسی مناسب خود را انتخاب می کنید.

منبع