Select Page

فاکتور های زیادی وجود دارد که میزان مدتی که فرد باید از بریس استفاده کند را تعیین می کند؛ از جمله سن، نوع درمان و نیاز های فردی یا مواردی که باید برطرف شوند. عوامل اخیر بیشترین تأثیر را در طول مدت دارند؛ زیرا مشکلات بیمار می تواند به سادگی تنظیم جزئی یا به همان اندازه مهم باشد که دوباره تنظیم مجدد فک انجام شود.

در حالی که مدت زمان لازم برای انجام بریس ها توسط بیمار بسیار متفاوت است، اما پس از ارزیابی و مشاوره اولیه، دکتر می تواند به شما در درک بهتر زمان مورد نیاز برای درمان منحصر به فرد شما کمک کند. بنابراین، هنگامی که دندانپزشک شما می گوید زمان شروع درمان است، دکتر معاینه اولیه شما را تعیین کرده و شما می توانید ایده بهتری از آن چه انتظار دارید، داشته باشید.

ارتودنسی چقدر طول می کشد

اکنون که پاسخ کوتاه را دانستید، اجازه دهید در مورد جزئیات بحث کنیم.

  • در زمان ملاقات اولیه شما، دکتر یک معاینه کامل دهانی و صورت را برای ارزیابی سلامت کلی دهان و نیاز های ارتودنسی منحصر به فرد شما انجام می دهد.
  • بسته به این ارزیابی، یک اسکن CBCT، عکس های صورت، تصاویر دیجیتالی و یا اشعه ایکس نیز ممکن است گرفته شود.
  • بررسی و توصیه برنامه درمانی بیمار با قرار ملاقات دوم ارائه می شود. این اطمینان می دهد که دکتر و تیم وی فرصت کافی برای ارزیابی تمام داده های جمع آوری شده را داشته اند.
  • در این کنفرانس درمانی دکتر سوابق ارتودنسی شما را بررسی می کند و نمونه هایی از بریس ها، ترازهای واضح یا هر وسیله ای را که ممکن است در دوره درمان تجویز شده، به شما نشان می دهد.
  • در آن ملاقات، دکتر می تواند به سوالات مربوط به مورد شما پاسخ دهد و همچنین در مورد مدت پیش بینی شده برای درمان شما صحبت کند.

چرا بعضی فقط ارتودنسی  بالا یا پایین می خواهند؟

موارد معدود و نادری وجود دارد که ممکن است فرد فقط به دندان های بالا یا پایین نیاز داشته باشد؛ اما نه هر دو. در این موارد، باید معیارهای مشخصی وجود داشته باشد که متخصص ارتودنسی شما تأیید می کند که آیا شما آن را برآورده می کنید. به عنوان مثال، اگر اوربایت با دندان های خمیده پایین دارید، در حالی که دندان های بالایی بیشتر صاف هستند، ممکن است بریس هایی که روی دندان های پایین قرار دارند، تنها چیزی باشد که لازم است. همان طور که دندان ها در پایین قرار گرفته اند، این امر می تواند باعث جا به جایی استخوان فک و اصلاح اوربایت شود.

از طرف دیگر، اگر دندان های بالایی کج، آندربایت و بیشترین دندان های صاف در پایین دارید، بریس های موجود در بالا می تواند یک درمان ارتودنسی موثر باشد. همچنین تغییرات دیگری نیز در رابطه با گزش، تراز بندی استخوان فک و ظاهر دندان های شما وجود دارد.

 

به طور متوسط ​​مدت زمان استفاده از بریس چه قدر است؟

درمان ارتودنسی به طور متوسط ​​بین 18-16 ماه است؛ اما گاهی اوقات ممکن است 24 ماه یا حتی بیشتر طول بکشد. مراقب تبلیغات جعلی باشید که می گوید فقط در مدت شش ماه می توانید لبخند صاف بزنید. در حالی که برخی از بیماران ممکن است فکر کنند، فقط باید فاصله درمان خود را کم کنند، درمان در کمتر از شش ماه تقریباً نادر است. آن چه ممکن است بعضی از بیماران ندانند این است که آیا گزش آن ها به طور مناسب تراز شده، راه هوایی به درستی باز شده یا کام به درستی تشکیل شده است. این ها بیماری های پنهانی هستند که می توانند سلامت دهان و دندان را در طولانی مدت تحت تأثیر قرار دهند. فقط یک متخصص ارتودنسی تجربه لازم را برای اطمینان از بهترین نتیجه را دارد.

در موارد بریس های بزرگسالان، متوسط ​​طول درمان می تواند کمی بیشتر از کودکان باشد. باز هم، زمان واقعی به نیاز های خاص بیمار بستگی دارد، اما از آن جایی که دندان های بزرگسال رشد نکرده و روی آن ها ساییده شده است، برای حرکت نیاز به فشار بیشتری دارند. این بدان معنا است که بسیاری از بیماران بزرگسال می توانند از 18 ماه تا حدود سه سال بریس داشته باشند.

 

آیا درست است که بعضی از بچه ها مجبور هستند، حتی بیشتر از بریس استفاده کنند؟!

می تواند درست باشد. در برخی موارد، یک بیمار جوان ممکن است یک مشکل عمده در تراز بندی داشته باشد؛ برای مثال دندان در جای نامناسبی وارد شود. در این صورت نیاز به کشیدن دندان و انتظار جایگزینی آن است. بسته به انتظار برای باقی ماندن دندان های بزرگسال، این روند می تواند به طور قابل توجهی طولانی تر شود.

 

آیا می توانم زمان درمان بریس را کوتاه کنم؟

  1. ممکن است. بیماری که با دقت از دستورالعمل های درمانی پیروی می کند، می تواند احتمال این که بند های خود را زودتر بردارد، افزایش دهد. این می تواند امری ساده مانند رعایت بهداشت مناسب دهان باشد یا در مورد ردیف کننده ها یا وسایل قابل جا به جایی مانند نوارها، استفاده آن ها برای تمام مدت زمان معین درمان باشد.
  2. بیماران همچنین باید هنگام استفاده از بریس، عادات غذایی مناسب را رعایت کنند که شامل اجتناب از غذای چسبناک یا سفت مانند آدامس، ذرت بو داده، چوب شور، چیپس و بیشتر آب نبات ها است؛ زیرا این امر می تواند زمان درمان را بهبود بخشد. براکت های شکسته یا از دست رفته می توانند زمان لازم برای درمان را افزایش دهند.
  3. همه نمی دانند مسواک زدن با بریس چالش برانگیزتر است؛ اما انجام صحیح آن بسیار مهم است. خبر خوب این است که تکنیک هایی برای مسواک زدن صحیح وجود دارد که همچنین می تواند به شما کمک کند تا برنامه درمانی شما درست باقی بماند. دکتر شما اطلاعاتی دارند که می تواند به شما کمک کند که بهترین روش مراقبت از بریس های خود را در خانه و مدرسه یا محل کار درک کنید.

 

لازم به ذکر است، صرف نظر از این که مدت زمان درمان شما چه مدت انجام می شود، زمانی که بیمار به استفاده از بریس نیاز دارد، شامل نگهدارنده پس از درمان که برای اطمینان از این که یک عمر لبخند بزنید، لازم است.

آیا بریس ها فقط برای نوجوانان است؟

با افزایش سن، دندان ها، گزش و استخوان فک ما می توانند تغییر مکان دهند؛ بدون توجه به این که آیا در جوانی بریس داشته اید. برخی از افراد می توانستند در سنین جوانی از بریس بهره مند شوند؛ اما به هر دلیلی، والدین آن ها تصمیم گرفتند که درمان در آن زمان ضروری نبوده است. اگر دندان های کج یا شلوغ دارید و یا مشکلی در مورد اوربایت یا آندربایت دارید، هرگز برای درمان ارتودنسی و لبخند زیبایی که شایسته آن هستید، دیر نیست.