Select Page

ارتودنسی کوتاه مدت چیست؟ برای پاسخ به این سول، با ما همراه باشید.

ارتودنسی کوتاه مدت

ارتودنسی کوتاه مدت، اصطلاحی نسبتاً جدید است که عموماً در مورد درمان های ارتودنسی به کار می رود که به هر دلیلی با آنچه در ارتودنسی سنتی یعنی “ارتودنسی کامل” ارائه می شود، متفاوت است. همچنین می توان آن را به عنوان ارتودنسی کوتاه مدت یا ارتودنسی آرایشی توصیف کرد. همچنین می توان انتخاب آن را بیشتر “ارتودنسی متمرکز بر بیمار” دانست. زیرا هدف از این نوع ارتودنسی این است که بیشتر بر نیازها و خواسته های بیمار تمرکز کند، نه اهداف ایدئولوژیکی یک متخصص ارتودنسی.

مطمئناً، هر دو مورد باید مورد توجه قرار گیرد و همه جوانب مثبت و منفی هر راه حل قبل از انتخاب کاملاً مورد بحث قرار بگیرد.

به طور کلی دندان هایی که در طی ارتودنسی کوتاه مدت درمان می شوند، دندان های جلویی و کناری شما هستند و دندان های پشتی به طور کلی در موقعیت اصلی خود باقی می مانند.

انواع ارتودنسی

هدف این است که دندان ها به همان روشی که در ارتودنسی “کامل” انجام می شود صاف و مرتب شوند. نتیجه در ارتودنسی کوتاه مدت  برای بیمار کاملاً قابل قبول است. نتایج در ارتودنسی کوتاه مدت ممکن است با برخی از اهداف کامل تری که حاصل از ” ارتودنسی کامل”  می باشد مطابقت نداشته باشد. ارتودنسی کوتاه مدت را می توان با استفاده از براکت و سیم بر روی دندان انجام داد.

همچنین یک نوع ارتودنسی وجود دارد که نام آن ارتودنسی ۶ ماهه می باشد. ارتودنسی های شش ماهه، نمونه ای از روش هایی هستند که در ارتودنسی کوتاه مدت استفاده می شوند.

همچنین در این نوع ارتودنسی از بریس های شفاف برای حرکت دادن دندان ها استفاده می شود.

همه این روش های درمانی  معمولاً مناسب بزرگسالانی است که می خواهند ظاهر دندان های نامرتب و کج خود را که بیشتر در معرض دید قرار دارند، می باشد. زمان های درمان معمولاً 6 تا 12 ماه است که در مقایسه با درمانهای معمول ارتودنسی، رمان کمتری را می گیرد.

ارتودنسی چند دندان در جلو

برای سال های طولانی، بیمارانی که می خواستند 8 دندان جلویی خود  را درست کنند، با قرار دادن روکش و تاج درمان می شدند. غالباً ساختار دندان سالم از روی دندان های شلوغ که قبلاً شلوغ شده بود برداشته می شد تا امکان قرارگیری روکش های چینی یا کامپوزیتی که به صورت صاف در دندان قرار می گیرد، ایجاد شود. اغلب دندان هایی که بیشتر، از خط تراز خود خارج می شوند به تعمیر قابل توجهی نیاز دارند و این به طور بالقوه می تواند باعث ایجاد مشکل در عصب دندان شود.

انجام ارتودنسی کوتاه مدت

برای انجام ارتودنسی کوتاه مدت ابتدا باید به سمت درمانهای کم تهاجمی دندانها بروید. امروزه به طور کلی دندان آسیب دیده خیلی خوب و براحتی تشخیص داده می شود و تلاش برای حفظ هرچه بیشتر بافت دندان سالم امکان پذیر است.

به همین ترتیب، اکنون برای شما بسیار مناسب تر است که دندان های شلوغ خود را به گونه ای تنظیم کنید که به خوبی با یکدیگر هم تراز باشند. بنابراین حداقل مقدار دندانپزشکی ترمیمی بعداً کاهش می یابد یا در بسیاری از موارد آن را به کلی می کشید.

این رویکرد جدید همراه با غیر سفید شدن دندان های تهاجمی به طور مکرر به ما این امکان را می دهد تا در زمان کمتری و با هزینه کمتری نسبت به گذشته به نتیجه مطلوبی که بیمار ها میخواهند برسیم.

بزرگسالان روشی را که برای صاف کردن دندان های خود انتخاب می کنند، اغلب ارتودنسی کوتاه مدت است تا در یک بازه زمانی متناسب با آنها و سبک زندگی شان، نتایج عالی و دلپذیری را بدست آورند.

مثل همیشه، همه گزینه های درمانی دیگر هم باید مورد توجه قرار گیرند. برخی از مصالحه ها در اهداف درمانی ممکن است منجر به درجات مختلف پایداری در پایان درمان شود و یا حتی نباشد و نیازهای نگهداری باید از همان ابتدا کاملاً مورد بحث قرار گیرند.

آیا بریس های کوتاه مدت در هنگام ارتودنسی کوتاه مدت برای شما مناسب هستند؟

اگر به فکر ارتودنسی کوتاه مدت هستید، توصیه می کنیم به یک متخصص ارتودنسی مراجعه کنید که برای مشاوره نیز درمان متداولی را برای شما ارائه دهد.

آنها قادر خواهند بود جوانب مثبت و منفی هر گزینه را برای شما توضیح دهند و به شما کمک کنند مهاربندی را انتخاب کنید که بهترین نتیجه را در کوتاه مدت برای شما به ارمغان بیاورد. یعنی یک راه حل سفارشی به جای ارائه فقط یک محصول به شما ارائه دهند.

ارتودنسی کوتاه مدت دندان های عقب

صاف کردن دندانهای عقب برای شما ممکن است در ابتدا اولویتی برای درمان به نظر نرسد. با این حال، دندان هایی که به درستی روی هم قرار نمی گیرند، در بعضی موارد باعث مشکلاتی در غذا خوردن و حتی درد فک و سردرد می شوند.

همچنین توجه به این نکته مهم است که همه افراد برای درمان کوتاه مدت ارتودنسی مناسب نیستند. خصوصاً افرادی که دارای مشکلات پیچیده در دندان های خود هستند.

بعضی اوقات لازم است که در این ارتودنسی ، با درمان های ترمیمی مانند باندینگ، کانتورینگ و روکش ترکیب شود تا نتیجه خوبی برای شما حاصل شود. با استفاده از بریس های معمولی، زمینه های بیشتری برای تصحیح موقعیت دندان های شما فراهم می شود و از انجام اقدامات بعدی جلوگیری می شود.

در سال های اخیر اقدامات قانونی مرتبط با درمان ارتودنسی کوتاه مدت افزایش یافته است. این امر عمدتاً به دلیل معالجه مشکلاتی است که از حد مهارت دندان پزشکان خارج است و تجربه عیب یابی را ندارند.

ارتودنسی کوتاه مدت و روکش دندان

در نهایت، ارتودنسی کوتاه مدت جای خود را دارد و معمولاً همیشه گزینه صحیح تری نسبت به روکش برای صاف کردن دندان است. فقط مطمئن شوید که یک پزشک متخصص و با تجربه پیدا کرده اید و همه خطرات و محدودیت های مربوط به درمان شما را درک می کند.

دندانپزشکان از روش ارتودنسی برای اصلاح موقعیت دندان ها و برقراری هماهنگی بین فک ها به استفاده از بریس های ارتودنسی متوسل می شوند و نوجوانان معمولاً ارتودنسی را می پذیرند؛ اما تقاضای ارتودنسی حتی در بزرگسالان نیز افزایش یافته است و بریس های ارتودنسی اغلب از فلز یا سرامیک ساخته می شود و میزان موفقیت در درمان توسط آن ها نسبت به یکدیگر متفاوت است.