Select Page

جهت آشنایی با ارتودنسی نامرئی ، با ما تا انتهای مقاله همراه باشید.

چند دهه قبل، بریس های ثابت تنها راه مرتب کردن و صاف کردن دندانها بودند اما پیشرفت علوم سبب شد، روش ارتودنسی نامرِیی برای اصلاح ناهنجاری های دندان ابداع شود. این ارتودنسی یکی از انواع ارتودنسی است که جنس آن از پلاستیک شفاف بوده و محکم دور دندان قرار می گیرد. اگر بخواهیم ارتودنسی نامرئی را با سایر ارتودنسی ها مقایسه کنیم با فوائد و مزایای زیادی روبرو می شویم.

ارتودنسی نامرئی

ارتودنسی نامرئی

مزایای استفاده از ارتودنسی نامرئی

چون در این نوع ارتودنسی هیچ براکت یا سیم فلزی ارتودنسی در دهان قرار نمی گیرد، بیمار احساس خوشایندی داشته و نگران خراش یا بریدگی در دهان نخواهد بود. از آنجا که بریس های نامرئی صاف هستند، دهان را تحریک نمی کنند. آنها در حقیقت همانند محافظ های دندانی بوده و فاقد هر گونه لبه تیز هستند.

از آنجا که بریس های نامرئی شفاف هستند، اغلب افراد متوجه وجود آنها در دهان بیمار نشده و در مقایسه با بریس های فلزی از جذابیت بالاتری برخوردارند.

ارتودنسی نامرئی بطور معمول برای صاف کردن دندان ها مورد استفاده قرار گرفته و در مقیاس گسترده در دسترس است. از جمله مزایای این بریس ها، متحرک بودن آنهاست. بر عکس بریس های ثابت می توان این بریس را در هنگام غذا خوردن، مسواک زدن و کشیدن نخ دندان از دهان خارج ساخته و مجدداً آنرا در دهان قرار داد. متحرک بودن این امکان را فراهم می آورد که فرد بتواند مبادرت به خوردن غذای مورد علاقه خود کرده و هر چه بیشتر و بهتر بهداشت دهان و دندان خود را رعایت نماید. این امر سبب می شود که در طول دوره درمان ارتودنسی فرد در معرض خطر عفونت لثه و بیماریهای مربوط به آن قرار نگیرد. همچنین نگرانی در خصوص باقی ماندن خرده های غذا در لا به لای ابزار ارتودنسی نیز از بین میرود.

یکی دیگر از فوائد این ارتودنسی اینست که به مراقبت زیاد بیمار نیاز ندارد. البته اگر گذشت زمان موجب کدرشدگی آن گردید، تنها با یک مسواک و کمی محلول سفید کننده و آب می توان آن را شستشو داد و به حالت اول برگرداند. بهتر است این کار یک روز در میان انجام شود تا هیچ لکه ای روی آن باقی نماند.

معایب استفاده از ارتودنسی نامرئی

در مقابل فوائد زیادی که این نوع ارتودنسی در بردارد، معایبی نیز برای آن ذکرمی شود که قیمت بالا از بزرگترین معایب آن بشمار می آید. از آنجا که بیمه های درمانی نیز آنرا تحت پوشش قرار نمی دهند بیمار باید هزینه تقریباً زیادی را برای آن پرداخت نماید. اگر وضعیت اقتصادی فرد مناسب نباشد و نتواند از پس هزینه آن برآید به جای استفاده از بریس های نامرئی باید از نوع دیگر ارتودنسی استفاده نماید. همواره در گذر زمان و با پیشرفت روزافزون تجهیزات دندانپزشکی ضمایم زیادی به بریس های نامرئی افزوده شده که همانند براکت به مینای ارتودنسی نامرئی چسبیده و آنرا از حالت نامرئی بودن خارج کرده و شبیه ارتودنسی های دیگر مشاهده می شوند. نصب ضمایم روی دندان بخاطر اینست که با فشار به الاینرها، دندان ها را هر چه زودتر به محل درست انتقال دهد.

یکی دیگر از معایب این ارتودنسی قرارگیری 22 ساعته آنها در دهان است. تنها در هنگام غذا خوردن یا تمیز کردن می توان آنرا از دهان بیرون آورد. در غیر اینصورت بیمار مجاز به بیرون آوردن آن نیست. هنگامی که بریس های نامرئی برای بار اول در دهان و روی دندان نصب می شوند می تواند موجب احساس درد و ناراحتی شود که دندانپزشک به آن فشار می گوید. تا زمان عادت کردن به ارتودنسی، این وضعیت دردناک خواهد بود. در این زمان با دستور پزشک می توان از مسکن برای کاهش درد استفاده نمود.

مراقبت از ارتودنسی نامرئی

از آن جا که نگهداری بریس ها در این ارتودنسی کاری بس سهل و آسان است. تنها باید هر شب و یا یک شب در میان پیش از خوابیدن با مسواک نرم آنها را تمیز کرد. این بریس ها بجز تمیز کردن، کار دیگری لازم ندارند. با استفاده از این بریس ها، رعایت بهداشت دهان و دندان نیز راحت بوده  و چون متحرک هستند براحتی می توان آنها را از دهان بیرون آورد و کمافی السابق دندانها را مسواک زده و از نخ دندان استفاده نمود.

در ارتودنسی نامرئی چون دستگاه های ارتودنسی نصب شده بر روی دندان مشاهده نمی شوند، در هنگام باز بودن دهان این دستگاه ها قابل دیدن نیستند. به همین دلیل تقاضا برای این ارتودنسی بیش از گذشته رو به رشد می باشد.

ارتودنسی نامرئی

ارتودنسی نامرئی

 

انواع ارتودنسی نامرئی

یکی از درمان های رایج بیماران بزرگسال تقاضای ارتودنسی نامرئی است. از انواع ارتودنسی می توان به موارد زیر اشاره نمود:

ارتودنسی لینگوال

– ارتودنسی با مواد همرنگ

– ارتودنسی با پلاک شفاف

قابلیت برداشتن این ارتودنسی ها باعث متفاوت بودن آنها از یکدیگر شده است. ارتودنسی با پلاک شفاف قابل خارج کردن از دهان بوده و در زمره ارتودنسی ها متحرک قرار می گیرد. اما در ارتودنسی لینگوال و ارتودنسی با مواد همرنگ  خود فرد قادر به برداشتن آنها نبوده و نمی تواند آنها را جابجا کند. به همین دلیل در زمره ارتودنسی ثابت می باشد. حالا در اینجا قصد داریم به توضیح مختصری در خصوص این ارتودنسی ها بپردازیم.

ارتودنسی نامرئی لینگوال

در ارتودنسی لینگوال، سیم های ارتودنسی به پشت دندان های فک بالا و پایین چسبیده می شود و چون این ارتودنسی موجب مزاحمت برای زبان شده و فضا اشغال می کند، همچنین امکان شکستن آنها نیز وجود دارد، متخصص ارتودنسی معمولاً آنرا به بیمار توضیه نمی کند و روشهای دیگر پیشنهاد می شود.

ارتودنسی نامرئی با پلاک شفاف

در این روش از ارتودنسی پلاک های نامرئی یا دستگاههای فوق العاده شفاف برای تراز و مرتب کردن دندان ها مورد استفاده قرار می گیرد. متخصص ارتودنسی بعد از معاینه بیمار تصمیم می گیرد که آیا از این ارتودنسی استفاده کند یا خیر؟

اگر بیمار نیازمند استفاده از این نوع ارتودنسی باشد، پلاک های شفاف هر 2 هفته و یا 3 هفته باید تعویض شوند. این کار توسط خود بیمار صورت می گیرد.

ارتودنسی نامرئی

ارتودنسی نامرئی

ارتودنسی نامرئی با براکت همرنگ دندان

در این روش از براکت های بسیار شفاف و همرنگ دندان استفاده می شود. براکت ها از جنس پلاستیک یا سرامیک هستند. همه ناهنجاری ها را می توان با این روش اصلاح کرد. این براکت ها غیر قابل دیدن بوده و از استحکام و زیبایی بالایی برخوردار می باشند.

ارتودنسی نامرئی بدون سیم

در این روش از ردیف کننده های بدون سیم برای مرتب کردن دندانها استفاده می شود و با تکنیک های پیشرفته می توان دندانهای نامرتب را اصلاح نمود.