Select Page

اغلب ما درباره تفاوت بین درمان های رایج و روتین ارتودنسی دندان و ارتودنسی پیشگیرانه سؤال می شود. یکی از این سوال ها این است که “چرا کودک به ارتودنسی پیشگیری، زودرس یا پیشگیرانه نیاز دارد؟ و این امر چگونه می تواند در درازمدت به کودک کوچک دلبند شما کمک کند؟ ما میخواهیم در این مقاله درباره این موضوع اطلاعات و نکاتی خدمت شما کاربران و مراجعان به این مجله ارتودنسی ارائه دهیم.

چه زمانی باید کودک را به دندانپزشک نشان داد؟

مطابق اعلام انجمن دندانپزشکی کشورهای پیشرفته ای مثل استرالیا و آمریکا،  زمانی که کودکان اولین دندان های خود را در آوردند (یا معمولا از سن 12 ماهگی) باید به نزد یک متخصص دندانپزشکی کودکان برده شوند. شاید فکر کنید که خیلی زود است و چرا باید کودک را در این سن به دندانپزشکی برد؟ اما برای سلامتی دهان و دندان بهتر است همواره از سنین پایین به دندانپزشکان مراجعه کنید. از طرفی دندانپزشکان توصیه میکنند که از سن 7 سالگی نیز کودکان را به متخصص ارتودنسی نشان دهید تا کار ارتودنسی پیشگیرانه را از این سن آغاز کند.

ارتودنسی پیشگیرانه چیست؟

ارتودنسی پیشگیری در کودکان یا دندانپزشکی پیشگیرانه راهی برای تشخیص و پیش بینی مشکلات دندان در کودکان است که توسط متخصصان ارتودنسی انجام داده میشود. اگر کودکان خود را از سنین پایین به نزد این متخصصان ببرید آن ها میتواند با ارزیابی های دقیق نحوه رشد دندان کودک شما را مشاهده  کرده و پیش بینی کند که الگوی رشد دندان ها چگونه است.

اگر متخصص تشخیص دهد که مشکلی در خصوص دندان های کودک شما وجود دارد و در آینده احتمالا با دردسر همراه باشد، در همان زمان، مقدمات پیشگیری و درمان آن را آماده میکند. با کمک ارتودنسی پیشگیرانه کودک دیگر در آینده با مشکلات ارتودنسی مواجه نخواهد شد. علاوه بر این، اگر مشکلی در خصوص دندان کودک شما وجود داشته باشد متخصصان ارتودنسی پیشگیرانه با درمان های اولیه، اقدام به اصلاح آن میکنند.

مزیت و فایده مهم این نوع ارتودنسی این است که هم هزینه کمتری دارد و هم بسیاری از مشکلات را به راحتی حل  میکند. حال آنکه اگر مشکلات به حال خودشان رها شوند در آینده برای برطرف کردن آن ها هم هزینه ارتودنسی زیادی نیاز است و هم درد و رفت و آمد بیشتری در انتظار است.

بهترین سن برای شروع ارتودنسی پیشگیرانه چیست؟

به نظر میرسد که بهترین سن ارتودنسی کودکان سن 7 سالگی باشد. اما به صورت جزئی بهترین زمان این نوع ارتودنسی بستگی به شرایط کودک شما و نوع مشکلاتش دارد. چه بسا اصلا طی جلسات ویزیت ارتودنسی پیشگیری متخصص تشخیص دهد که کودک شما فعلا هیچ مشکلی ندارد و تنها او را ارزیابی کند.  در واقع این ویزیت ها نوعی غربالگری محسوب میشوند.

اهمیت ارتودنسی پیشگیرانه چیست؟

کودکان اکثراً در سن 13 سالگی تمام دندانهای شیری خود را از دست می دهند. هنگامی که به پایان دوران نوجوانی رسیدند ، استخوان های فک آن ها نیز سخت شده و رشد آنها متوقف می شود. اگر تا پیش از این سن مشکلات ارتودنسی به موقع شناسایی و درمان شوند به بهترین شکل ممکن همه چیز برطرف میشود اما اگر تا این سن به فکر ارتودنسی دندان نباشید برای برطرف کردنشان کمی به مشکل برخواهید خورد.

روش های ارتودنسی در بزرگسالان زمان بیشتری می برد و احتمالاً شامل جراحی دهان و دندان ها می شود. بنابراین بسیار مهم است که کودکان را از همان سنین اولیه به جهت ارتودنسی پیشگیرانه به متخصص نشان دهید تا کار درمان با کمترین هزینه و وقت تمام شود.

انواع مشکلات ارتودنسی کودکان

ما در حیطه ارتودنسی با مشکلات زیادی روبرو هستیم. برخی از رایجترین مشکلات عبارتند از:

 • ازدحام دندان ها
 • وجود فاصله بین دندان ها
 • کج بودن دندان
 • مشکلات رشد فک و بایت نامناسب (اپن بایت، کراس بایت، اورجت، آندربایت، اوربایت و ….)
 • و ..

این مشکلات میتوانند ارثی باشند و یا به مرور زمان به صورت اکتسابی شکل بگیرند. برای مثال مکیدن انگشتان دست یا پا میتواند در پیدایش بسیاری از مال اکلوژن ها دخالت داشته باشد.

فواید ارتودنسی پیشگیرانه چیست؟

ارتودنسی پیشگیری اجازه می دهد تا:

 • رشد و نمو فک کنترل شود
 • دندانهای دائمی در موقعیت صحیح خود هدایت شوند و از بروز مشکلاتی مانند شلوغی یا فاصله بین دندان ها جلوگیری شود.
 • جلو بودن فک ها و دندان ها که میتواند خطر شکستگی دندان را افزایش دهد کنترل شود.
 • عادات بهداشت دهان و دندان بهبود پیدا کند
 • مدت زمان و پیچیدگی های درمان در بزرگسالی کاهش یابد
 • اعتمادبه نفس کودک حفظ شود

از چه نشانه‌هایی می‌توان فهمید کودک به ارتودنسی پیشگیری نیاز دارد؟

بعضی از مشکلات فک و دندان باعث می‌شود که کودک نتواند درست حروف را ادا کند و حرف بزند. پس اگر کودک شما در تکلم راحت نیست؛ حتماً به متخصص ارتودنسی مراجعه کنید تا از دلیل آن مطمئن شوید.
بسیاری از ناهنجاری‌های فک در کودکان باعث می‌شود که کودکان نتوانند به درستی غذا را گاز بزنند و خوب بجوند. سوء هاضمه و بدغذایی می‌تواند از اثرات این مشکلات باشد.
کودکانی که مدام انگشتان خود و یا شئ را داخل دهان خود می‌کنند و می‌مکند؛ ممکن است در بزرگسالی دچار مشکل شوند.
اگر دندان‌های شیری کودکتان خیلی زودتر از موعد نرمال و معمولی و یا خیلی دیرتر شروع به افتادن کرد؛ حتماً به دندانپزشک مراجعه کنید.
کوکانی که در اکثر مواقع از راه دهان تنفس می‌کنند؛ ممکن است یه خاطر مشکلاتی در ساختار فک و دندان آن‌ها باشد که نمی‌توانند به صورت معمولی دهان خود را ببندند و عادت کرده‌اند از راه دهان نفس بکشند.
اگر کودک شما به صورت متوالی و زیاد به شما گفت که ناخودآگاه گونه‌ی خود را از داخل گاز می‌گیرد، بهتر است که یک متخصص وضعیت دندان‌های او را معاینه کند.
دندان‌های جلو آمده هم می‌تواند از دلایلی باشد که کودکان دهان خود را نمی‌بندند و از راه بینی نفس نمی‌کشند.
نامرتب بودن دندان‌ها، فاصله‌های غیر معمول و نا متقارن بودن فک و صورت کودکان؛ می‌تواند دلیلی باشد که شما را به دندانپزشکی بکشاند.
جلو یا عقب بودن یا فاصله داشتن فک بالا و پایین و روی هم قرار نگرفتن دندان‌ها؛ یکی از نشانه‌هایی است که باعث می‌شود کودک به ارتودنسی پیشگیری احتیاج داشته باشد

بیشتر بخوانید : دندانپزشکی بارداری 

در طی ارتودنسی پیشگیری چه اتفاقی رخ میدهد؟

به طور معمولی چیزی که یک متخصص ارتودنسی در این خصوص برای کودک شما انجام میدهد در ادامه به صورت خلاصه توضیح داده شده است:

ارزیابی معاینه فیزیکی: بررسی تمام ساختارهای داخل دهان شامل زبان، دندان ها، لثه، کام دهان و … برای اطمینان از سلامتی آن ها

تصاویر اشعه ایکس : از اشعه ایکس جهت گرفتن تصاویر واضع از استخوان فک و ریشه دندان ها استفاده میشود. متخصصان با کمک این عکس ها موقعیت دندان ها و فک را ارزیابی میکنند و درباره نحوه رشد دندان ها اظهارنظر میکنند.

پاسخ به سؤالات متداول درباره ارتودنسی پیشگیری در کودکان

آیا کودک من به ارتودنسی پیشگیرانه نیاز دارد؟

کودک شما ممکن است در صورت کوچک بودن فک، مال اکلوژن (بایت نادرست)، از بین رفتن زودرس دندان های شیری یا جوانه زدن دندان های دائمی در جایی دورتر از محل اصلی آن نیاز به ویزیت های اولیه و پیشگیرانه دارد. اگر فکر می کنید فرزند شما ممکن است به مراقبت های زودرس یا مداخله ای نیاز داشته باشد، با یک متخصص ارتودنسی خوب مشورت کنید.

در دوران پیشگیری چه انتظاری باید داشته باشیم؟

در صورت نیاز و اگر قرار باشد درمانی صورت گیرد، جزئیات و نوع درمان ممکن است از یک کودک به کودک دیگری متفاوت باشد. متخصص ارتودنسی شما ممکن است یک وسیله پیشگیرانه را داخل دهان فرزند شما قرار داده تا خیلی زود مشکلش برطرف شود. اگر دستگاه ارتودنسی توصیه شده قابل جابجایی یا متحرک شما باید در نگهداری آن به کودکتان کمک کنید و مراقبت نحوه استفاده او از آن وسیله باشید.

آیا در دوران پیشگیری از مشکلات ارتودنسی فرزندم باید از دستورالعملهای خاصی پیروی کنم؟

بله، شما باید علاوه بر اینکه مطمئن باشید که کودکتان از دستگاه های تجویز شده به درستی استفاده میکند. باید مراقبت خورد و خوراک کودک خودتان باشید و تا پایان این دوره به طور منظم از او حمایت و مراقبت کنید.

منبع : دندانپزشکی شبانه روزی تاج دنتال