Select Page

زمانی که بریس روی دندان‌هایتان دارید، سلامت دهان و دندان شما مهمتر از همیشه است. گذشته از همه‌ی اینها، شما در حال برداشتن گام بزرگی برای بهبود سلامت و ظاهر لبخند خود هستید، پس چرا می‌خواهید که نتایج را با غفلت کردن در مراقبت از دندان‌ها و لثه‌هایتان به خطر بی‌اندازید؟ هنگامی که بریس دارید، نسبتا مسواک زدن کار آسانی است اما نخ دندان کشیدن می‌تواند یک چالش بزرگتر باشد. چند روز اول پس از نصب بریس‌ها، دندان‌ها و لثه‌هایتان ممکن است خیلی حساس باشند. ممکن است در این مدت به علت این حساسیت مسواک زدن و نخ دندان کشیدن حین ارتودنسی به شدت دشوار باشد. بهترین کاری که از دستتان بر می‌آید را انجام دهید. ممکن است لازم باشد چند روز نخ دندان نکشید، تا درد و حساسیت اولیه کاهش یابد. استفاده از بهترین شیوه‌ها در زیر آمده است تا اطمینان حاصل شود که مراقبت کامل از دندان‌های خود را حتی هنگامی که بریس روی دندانهایتان دارید انجام می‌دهید.

چرا نخ دندان

بین هر دندان، قطعه‌ای از بافت لثه هرمی شکل یافت می‌شود. این پاپیل بافت لثه نامیده می‌شود. فاصله‌ای بین پاپیل بافت لثه و سطح دندان وجود دارد که پلاک می‌تواند در آنجا پنهان شود و رشد کند. این پلاک را نمی‌توان با مسواک زدن از بین برد. باید برای بیرون کشیدن پلاک و شستن آن، نخ دندان بکشید. پلاک دندان در تمام عمرمان در دهان ما زندگی می‌کند و از شیرینی ها و شکرهایی که می‌خوریم رشد می‌کند. پلاک باید روزانه حذف شود یا در غیر این صورت رسوب دندان (پلاک مرده) شکل خواهد گرفت. اگر این رسوبات دندان در برابر پاپیل بافت لثه باقی بمانند، باعث التهاب لثه، بیماری لثه، از دست دادن استخوان و در نهایت از دست رفتن دندان می‌شود. شما باید هر روز نخ دندان بکشید. اگر لثه‌ها در هنگام نخ دندان ارتودنسی کشیدن دچار خونریزی شدند، این نشان می‌دهد که لثه‌ها سالم نیستند. به نخ دندان کشیدن روزانه ادامه دهید و آنها به آرامی سالم می‌شوند و دیگر خونریزی نمی‌کنند.

چگونگی نخ دندان حین ارتودنسی

راه خاصی برای نخ دندان کشیدن وجود دارد. دندانپزشکان سعی می‌کنند به افراد آموزش دهند و در اینجا یک ترتیب در مورد چگونگی نخ دندان کشیدن وجود دارد.

  1. بیشتر از 12 سانتی متر نخ دندان بیرون بکشید. شما یک تکه بلند از نخ دندان را می‌خواهید که بتواند بلغزد و در طول نخ دندان کشیدن نیاز به حرکت دادن به نواحی بهتر دارید.
  2. از فلاس تردر یا سوپر فلاس برای کشیدن نخ دندان زیر سیم بریس‌ها استفاده می‌شود.
  3. نخ دندان را روی انگشتان وسطی خود بپیچید. شما از شست و انگشت سبابه برای حرکت دادن نخ دندان به سمت بالا و پایین استفاده خواهید کرد. نخ دندان را از طرفی به طرف دیگر بین دندان‌ها حرکت ندهید زیرا ممکن است لثه‌ی خود را ببرید یا به آن صدمه بزنید.
  4. نخ دندان از میان نقطه اتصال بین دندان‌ها حرکت دهید. اگر نخ دندان هنگام آوردن بین نقطه اتصال از هم باز شد، تکه دیگری از نخ دندان را بردارید و دوباره آن را به نقطه اتصال بیاورید. این معمولا قسمت کنده شدن نخ دندان را بیرون خواهد کشید.
  5. نخ دندان را دور یک دندان از 2 دندان بپیچید. نخ دندان را بالا و پایین دندان و زیر پاپیل بافت لثه حرکت دهید. شما متوجه خواهید شد که پلاک بین پاپیل لثه و دندان بیرون می‌آید.
  6. در حالی که نخ دندان را بین دندان‌ها و زیر نقطه اتصال می‌کشید نخ را در اطراف دندان دیگر بپیچید. نخ دندان را در طرف دیگر پاپیل لثه پیش ببرید.
  7. نخ دندان بکشید و سپس با دست دیگر، نخ دندان را از دهان بیرون آورید.
  8. حالا این روند را برای پاپیل بعدی تکرار کنید.

انواع نخ دندان مورد استفاده حین ارتودنسی

از نخ دندان معمولی استفاده کنید

استفاده از نخ دندان معمولی هنوز هم موثر است، فقط اطمینان حاصل کنید که waxed است و آنقدر که باید نازک است.

از نخ دندان waxed استفاده کنید

نخ دندان wax نشده خیلی احتمال گیر کردن روی بریس‌ها را دارد، و تکه‌های نخ دندان به جای می‌مانند. هنگام نخ دندان کشیدن با بریس، بهترین کار استفاده از نخ دندان waxed با فلاس تردر است، که بین هر دندان بدون گیر کردن راحت‌تر لیز بخورد. قبل از اینکه نخ دندان و تردر را در بیاورید و سراغ دندان بعدی بروید، به آرامی نخ دندان را بالای خط لثه هر دو دندان بلغزانید.

از فلاس تردر استفاده کنید

فلاس تردر بسیار شبیه به دهانه‌ی سوزن است. این ابزار ساده قرار دادن یک تکه از نخ دندان در فضاهای باریکی که باید در طول فرآیند بدون skinning your knuckles up انجام شود را آسان‌تر می‌کند. نخ دندان کشیدن با بریس‌ها می‌تواند تا سه برابر طولانی‌تر از حد معمول باشد، اما یک فلاس تردر می‌تواند مقدار زیادی سرعت به فرآیند ببخشد.

از واترپیک استفاده کنید

این دستگاه‌ها نباید به عنوان جایگزینی برای نخ دندان استفاده شود اما می‌تواند به عنوان یک مکمل عالی عمل کند. واترپیک یک جریان باریک آب را در یک فشار بالا در فضاهای بین دندان‌ها رها می‌کند. از آنجا که شما مجبور نیستید در اطراف سیم بریس‌ها هدایت کنید، می‌توانید به مناطقی که دسترسی به طور موثر به آنها دشوار است دسترسی پیدا کنید. دستگاه‌های واترپیک در بیشتر داروخانه ها موجود هستند.

از روش دیگر استفاده کنید

اگر هیچ یک از روش‌های ذکر شده در بالا به نیازهای شما پاسخ ندهند، گزینه‌های دیگری نیز وجود دارند:

نوار دندان: اگر نخ دندان‌های طبیعی به لثه‌های شما آسیب می‌زنند، این نوار باریک و صاف ممکن است راه حل باشد. از این به همان شیوه استفاده کنید، که از نخ دندان معمولی استفاده می‌کنید.

برس بین دندانی: این برسها به اندازه کافی کوچک هستند که میتوانند به سرعت پشت بریس قرار بگیرند اما نباید به عنوان یک جایگزین برای نخ دندان استفاده شوند. اگر دچار مشکلی در پیدا کردن آن هستید، با دکتر متخصص ارتودنسی خود صحبت کنید.

برس ارتودنسی: این نوع مسواک با موهای V شکل، برس‌های مخصوص ابزار انتخابی برای ارتودنتیست‌های واقعی هستند. با این حال باز هم، به جای جایگزین کردن آن برای نخ دادن کشیدن منظم، به معنی مکمل است.