Select Page

اگر می خواهید که با ارتودنسی دندان روکش دار بیشتر آشنا شوید، با ما تا انتهای این مقاله همراه باشید.

ارتودنسی دندان روکش دار

ارتودنسی دندان روکش دار

ارتودنسی دندان روکش دار

روکش دندان را اگر به طور کلی آنرا تعریف کنیم، پوسته های نازکی از سرامیک دندان یا فتوپلیمر هستند. آنها برای جایگزینی سطح جلوی آسیب دیده یا ناخوشایند دندان ها استفاده می شوند و بنابراین برای بهتر شدن دید بقیه نسبت به دندانهای ما از آنها بر روی دندانهای پوسیده و خراب خود استفاده می کنیم. ونیرها راه حل هایی خوبی برای حل مشکلات دندانی ما هستند از جمله این مشکلات میتوان به شکستگی، فاصله بین دندان ها، اعوجاج نور ، لکه دار بودن دندان، نامرتب بودن دندانها، پوسیدگی و سایر موارد است. روکش ها در قسمت خارجی دندان قرار می گیرند که به دهان نزدیکتر است.

ضخامت متوسط ​​روکش های دندانی 0.5 میلی متر است. این یکی از مزایای روکش تاج هایی است که می تواند تا 70٪ از نظر حجم را به خود اختصاص دهد. این مقدار به ویژه با توجه به اینکه دندان در برخی موارد حیاتی است (زنده است، نه از بین رفته است) تهاجمی است.

انواع روکش:

ارتودنسی دندان روکش دار

ارتودنسی دندان روکش دار

انواع با توجه به ماده ای که ساخته می شود، وجوه سرامیک و فتوپلیمر تقسیم می شوند. با توجه به نحوه قرارگیری آنها مستقیم یا غیرمستقیم است.

روکش های مستقیم باندینگ نامیده می شوند. کار روی آنها مستقیماً در دهان بیمار انجام می شود. جنس آنها از رزین سخت شده (فتوپلیمر) میباشد. ارزان تر از روکش های چینی هستند . به طور متوسط ​​اگر خوب از آنها مراقبت شود بین 8 تا 10 سال عمر مفید میکنند. معایب اصلی شامل توانایی تغییر رنگ در طول زمان و سقوط شکوه حاصل از پرداخت است.

روکش های غیر مستقیم توسط یک تکنسین دندانپزشکی تولید می شود . این نوع روکش ها از پرسلن ساخته میشوند که نشان دهنده استقامت آنها است. عمر مفید آنها حدود 15 سال است. یکی دیگر از مزایای این نوع روکش ها این است که  با گذشت زمان تغییر رنگ نمی دهند. روکش های پرسلن گرانتر از باندینگ هستند. قرار دادن آنها بر روی دندانها نیاز به دقت زیادی دارد ، بنابراین اگر این روش را انتخاب کردید  باید متخصصی را انتخاب کنید که به آن از قبل مراجعه کرده اید.

روکش های غیر مستقیم با کیفیت هستند و از بین نمی روند. می توانید مثل قبل با آنها غذا بخورید و بنوشید. استفاده از دندانهایی با روکش قرار داده شده برای شکستن آجیل یا باز کردن بطری غیر قابل قبول است.

دانستن هنگام قرار دادن روکش مهم است:

ارتودنسی دندان روکش دار

ارتودنسی دندان روکش دار

قبل از قرار دادن روکش بر روی دندانها خود پزشک باید لثه های شما را در صورت بیماری لثه بهبود ببخشد.
بسیاری از مردم نگران هستند که اگر روی دندانهای جلویی خود روکش بگذارید دیگر نمی تواند گاز بگیرند و به طور طبیعی غذا بخورند. این درست نیست. دندانهای جلویی دارای روکش همان عملکرد را با همان نتیجه نهایی قبلی انجام می دهند.

برای دوام بیشتر و داشتن ظاهر بهتر ، روکش ها به رعایت بهداشت دهان و دندان نیاز دارند – مسواک زدن و خمیر دندان ، استفاده از نخ دندان و دهانشویه ضد باکتری. اگر  روکش صحیح انتخاب کنید و دقیقاً بر روی دندان قرار داده شود، دندانها با وجهه طبیعی تفاوتی ندارند.

زمان لازم برای ساخت روکش های پرسلن در آزمایشگاه های مختلف متفاوت است اما مدت زمان تخمین زده شده 20 روز است. این باور که روکش می تواند به دندانها آسیب برساند و باعث شروع پوسیدگی شود اشتباه است.

روکش ها فقط روی دندان های طبیعی قرار می گیرند. نمی توان آنها را روی تاج یا در صورت عدم وجود دندان های واقعی قرار داد.

روکش قالب نازکی است که به صورت سفارشی از پرسلن ساخته شده و به سطح جلوی دندان متصل می شود. ونیرها یک راه حل سریع و موثر برای دندانهای لکه دار، خورد شده ، ناقص یا کج هستند. همچنین می توان از آنها برای پوشاندن شکاف در دندانهایی که ممکن است درمان ارتودنسی مناسب نباشد استفاده کرد.

روکش ها یک درمان زیبایی هستند. آنها فقط سطح جلوی دندان را می پوشانند و از اندازه، شکل و رنگ دندان های شما تقلید می کنند و ظاهری کاملاً طبیعی برای شما ایجاد می کنند. می توان روکش چینی را انتخاب کرد تا رنگ مناسب دندان تغییر رنگ داده یا دندان های جلوی شما باشد.

فواید روکش چیست؟

روکش ها یک پوشش کاملا طبیعی را ایجاد می کنند. اگر نگران لکه دار شدن یا تغییر رنگ دندان ها هستید، روکش ها می توانند یک راه حل زیبایی طولانی مدت برای دندانهای شما ارائه دهند.

رنگ روکش چینی را می توان متناسب با دندانهای موجود یا سفیدتر نشان داد. روکش چینی همچنین از کیفیت بازتابنده نور دندانهای طبیعی تقلید می کند و به شما کمک می کند تا لبخندی روشن تر و طبیعی داشته باشید.

روکش های پرسلن نسبت به روکش کامپوزیت مقاوم تر هستند و در برابر لکه دار شدن دوام بیشتری هستند و اگر به درستی از آنها مراقبت شود ، می تواند سالها دوام داشته باشد.

روکش ها روش ملایم تری برای تغییر شکل یا رنگ دندان نسبت به تاج ها هستند، زیرا فقط مقدار کمی مینای دندان باید برداشته میشود تا متناسب با روکش شما باشد. با این وجود آنها قدرت مشابه و نتایج بسیار طبیعی دارند.

روکش دندان یک راه حل زیبایی طولانی مدت برای دندانهای ناقص است. آنها می توانند با رنگ دندانهای موجود شما مطابقت داشته باشند و بسیار طبیعی به نظر می رسند.

نقاط ضعف داشتن روکش چیست؟

ارتودنسی دندان روکش دار

ارتودنسی دندان روکش دار

ونیرها به عنوان یک راه حل طولانی مدت برای دندانهای ناقص در نظر گرفته می شوند، پس از نصب آنها، این یک روش برگشت ناپذیر است. ممکن است چند هفته طول بکشد تا به احساس جدید داشتن روکش دندان عادت کنید. برای استفاده از روکش ها و از بین بردن لایه خارجی مینا ، دندانپزشک شما باید ساختار و شکل دندان های شما را تغییر دهد. در بعضی موارد، بیماران همچنین می توانند حساسیت بیشتری را پس از نصب روکش ها تجربه کنند.

بنابراین ، شما باید به گزینه های خود دقت کنید و مطمئن شوید که راه حل مناسبی را برای نیازهای خود انتخاب کرده اید. اگر نگرانی یا سوالی دارید ، با دندانپزشکی متخصصی صحبت کنید.

مقالات مرتبط : ارتودنسی بی رنگ