Select Page

ارتودنسی دیمون چیست؟ ارتودنسی دیمون چه ویژگی هایی دارد؟ ارتودنسی دیمون برای چه کسانی مناسب است؟ بریس های دیمون چه نوعی از بریس ها هستند؟ آیا تفاوت زیادی بین این سیستم مهاربند و سایر بریس های آرایشی که بیشتر ارتودنتیست‌ها ارائه می‌دهند وجود دارد و این نوع بریس ها برای چه کسانی مناسب است؟

 بریس های دیمون چگونه کار می‌کنند

بریس های دیمون به‌طور زیادی به بریس های سنتی تشبیه می‌شوند زیرا بر روی دندان‌ها ثابت هستند و قابل‌مشاهده هستند. این نکته به آن‌ها اعتباری که شایسته فن‌آوری پیشرفته خود هستند و باعث ناراحتی کمتری نسبت به سایر روش‌های سنتی که برای صاف کردن دندان مورداستفاده قرار می‌گیرد. سیستم دیمون از یک روش خود لیسانس منفعل استفاده می کند که اساساً بدان معنی است که آن‌ها دندان‌های شمارا به موقعیت وادار نمی‌کنند. آن‌ها از اتصالات الاستیک یا فلزی در اطراف براکت استفاده نمی‌کنند، در عوض از مکانیزم کشویی استفاده می‌کنند که دندان‌های شمارا در امتداد سیم‌های رابط هدایت می‌کند. دندان‌های شما حرکت آزاد دارند تا به‌تدریج در امتداد سیم به‌جای صاف‌تر کشیده شوند و نه توسط دستگاه اتصال‌دهنده کشیده شوند. این باعث کاهش کشش و اصطکاک ناخواسته و بی‌امان ناشی از الاستیک‌ها می‌شود و باعث درمان نسبتاً کارآمدتر و راحت تر است.

ارتودنسی دیمون

چه کسانی برای استفاده از بریس های دیمون مناسب هستند؟

بریس های دامون تقریباً برای همه موارد ارتودنسی مناسب هستند. در حقیقت، بسیاری از بزرگ‌سالان به دلیل ناراحتی کمتر و انتخاب بین بریس های دیمون و دیمون های شفاف این نوع بریس را انتخاب می‌کنند. گزینه درمانی اخیر دقیقاً از همین فناوری استفاده می‌کند، اما می‌توانید به‌جای داشتن براکت های فلزی، براکت های شفافی داشته باشید که باعث می شود رنگ طبیعی دندان شما درخشان شود.

ارتودنسی دیمون

آیا نوجوانان می توانند بریس های دیمون داشته باشند؟

البته! بریس های دیمون برای همه‌کسانی که می‌خواهند دندان‌های صاف و مرتبی داشته باشند مناسب هستند. ما قصد داریم شمارا از طریق برخی موارد راهنمایی کنیم تا هنگام استفاده از بریس دیمون از آن‌ها مراقبت کنید.

  • همیشه مسواک بزنید! مسواک زدن، نخ دندان کشیدن و شستشوی دهان هنگامی‌که بریس دارید بسیار مهم است، زیرا سطح ناصاف دندان می‌تواند منجر به محبوس شدن غذا در بین سیم‌ها شود. اگر این غذا در زیر بریس ها باقی بماند باعث پوسیدگی دندان می‌شود، این باکتری‌هایی که در زیر بریس جمع شده‌اند باعث می‌شود که مینای دندان شمارا خراب‌تر می‌کند.
  • از خوردن مواد غذایی مانند سیب، تافی، نان جو و نان شیرین خودداری کنید این غذاها در بریس های شما گیر کرده و باعث  جمع شدن باکتری در زیر براکت ها و سیم‌های شما می‌شوند. سیب‌های کامل قابل‌خوردن نیستند، اما می‌توانید آن‌ها را به قطعات کوچک‌تر خردکرده و از این طریق بخورید.
  • هنگام استفاده از بریس از محصولات سفیدکننده استفاده نکنید. خمیردندان‌های سفیدکننده و درمان‌های سفیدکننده دندان، چه در منزل و چه در مطب دندانپزشکی، سطح دندان‌هایی را که می‌تواند به آن‌ها برسد، سفید می‌کند اما آن‌هایی که در زیر براکت ها نهفته را سفید نمی‌کند است. این بدان معناست که هنگام برداشتن بریس ها، لکه‌های کمی از رنگ‌های تیره قبلی دندان‌های شما باقی خواهد ماند! برای اطمینان از بی‌عیب و نقص بودن لبخند پس از درمان، از خمیردندان و محصولی که حاوی مواد سفیدکننده نیست استفاده کنید.

 

تمیز کردن بریس ها

بسیار مهم است که هرچند روز بریس های خود را تمیز کنید، زیرا همان باکتری‌هایی که روی دندان‌های شما جمع می‌شوند می‌توانند روی یک نگه‌دارنده نیز رشد کنند. درنتیجه، استفاده از نگه‌دارنده کثیف دردهان شما مانند استفاده روزانه باکتری و محلول پلاک خورده بر روی دندان و لثه است!

زمان تمیز کردن بریس ها

درواقع، شما باید هر زمان که دندان‌های خود را مسواک می‌زنید، بریس های خود را نیز تمیز کنید. این بدان معناست که شما بهداشت و سلامت دندان‌ها و لثه‌هایتان را رعایت می‌کنید، بنابراین وضعیت جسمی و باکتریایی هیچ‌یک بر دیگری تأثیر منفی نمی‌گذارد. این بدان معنی است که هرروز صبح یک شستشوی سبک یا مسواک زدن پس از تمیز کردن دندان‌ها، یک رابطه شاد و سالم بین دستگاه و دهان شمارا حفظ می‌کند. علاوه بر این، هفته‌ای یک‌بار تمیز کردن با دقت و توجه بیشتری برای بریس ها و دندان‌ها لازم است.

مواردی که نگه‌دارنده شما به اسکراب نیاز دارد این است که اگر بو یا طعم آن بد باشد (این نشانه وجود باکتری در آن است) یک لکه بدی روی آن ایجاد می‌شود، کدر به نظر می‌رسد یا در حال ایجاد لکه‌های سفیدی بر روی دندان‌های شما است.  اجازه ندهید باکتری‌ها و پلاک‌ها به‌طور مداوم روی مخازن نگه‌دارنده شما رشد کنند، منجر به شکستن و ترک خوردن آن‌ها می‌شود، بنابراین سعی کنید همیشه بریس های خود  را تمیز کنید.

آب به‌خودی‌خود تمیزکننده نیست اما نوشیدن مقدار زیادی آب در طول روز می‌تواند از رشد بیش‌ازحد باکتری جلوگیری کند. این به این دلیل است که شستشوی دهان با آب باعث پراکنده شدن مواد غذایی و قند می‌شود و مواد غذایی کمتری برای ایجاد باکتری در زیر بریس های شما باقی می‌ماند. این بدان معنی است که شستشو با آب برای جلوگیری از آسیب نیز مفید است، زیرا باکتری باعث ترک‌خوردگی می‌شود.

جوش‌شیرین نیز برای سفید کردن و تمیز کردن بریس ها بسیار مؤثر است زیرا ضدعفونی‌کننده‌ای بی‌خطر و همه‌منظوره است. این به این دلیل است که رشد و حضور باکتری‌ها را بدون وجود مواد شیمیایی سخت کنترل می‌کند که باعث ناراحتی دهان ما می‌شود. همچنین توانایی جلوگیری از عدم تعادل pH در یک نگه‌دارنده را دارد که به بافت نرم دهان آسیب می‌رساند. شما با تهیه نوعی خمیر از جوش‌شیرین استفاده می‌کنید. جوش‌شیرین را با آب مخلوط‌کنید و اطمینان حاصل کنید که به‌اندازه کافی ضخیم باشد تا به مینای دندان شما آسیب نرساند.

ارتودنسی دیمون