Select Page

 ارتودنسی سنتی

ما در این مقاله قصد داریم تفاوت‌های اصلی ارتودنسی سنتی و نامرئی را بیان کنیم. شما با دانستن تفاوت‌های اصلی ارتودنسی زیبائی و ارتودنسی سنتی می‌توانید بهترین تصمیم را بگیرید. اهداف اصلی ارتودنسی اصلاح ضعف گزش، داشتن لبخندی زیبا و دندان های مرتب بعد از درمان است. شما باید تصمیم بگیرید که می‌خواهید از چه روش درمانی استفاده کنید. ما ابتدا درباره انواع روش درمانی توضیحاتی خواهیم داد و سپس به بررسی مزایا و معایب هر روش خواهیم پرداخت.

چه شباهت‌ها و تفاوت‌هایی بین ارتودنسی زیبائی و ارتودنسی سنتی وجود دارد؟

هر یک از این نوع درمان‌های ارتودنسی مزایا، معایب، تفاوت‌ها و شباهت‌های خود را دارد، اما هر دو هدف یکسانی دارند و از آنجا که هیچ درمانی بهتر از روش درمانی دیگر وجود ندارد، انتخاب شما بستگی زیادی به نظر متخصص ارتودنسی و ترجیحات شما دارد. به این ترتیب، در زیر شباهت‌ها و تفاوت‌ها را به شما خواهیم گفت:

 ارتودنسی سنتی

شباهت‌های ارتودنسی سنتی و ارتودنسی زیبائی

 • هر دو ارتودنسی فاصله و ناهنجاری دندان‌ ها را اصلاح می‌ کنند.
 • مورفولوژی صورت، دهان و دندان بهبود می‌یابد.
 • هر دو ارتودنسی زیبایی دندان را بهبود می‌بخشد.
 • هر دو ارتودنسی هر نوع تغییر در دندان‌ها را اصلاح می‌کنند.
 • دندان‌ها را در موقعیت جدید خود قرار می‌دهند.
 • کارایی یکسان بین هر دو.
 • ارتودنسی سنتی و نامرئی را می‌توان در افراد در هر سنی انجام داد.

 

تفاوت بین ارتودنسی شفاف و ارتودنسی سنتی

 • ارتودنسی سنتی، براکت‌های مربع شکل به دندان‌های شما می‌چسبند و با استفاده از سیم محکم یا سیم قوسی متصل می‌شوند. در حالی که تراز کننده شفاف را می‌توان در زمان صرف غذا به راحتی از دهان جدا کرد.
 • ارتودنسی سنتی از فلز ضد زنگ ساخته می‌شود. در حالی ارتودنسی زیبایی از سرامیک سفید رنگ یا سنگ یاقوت کبود که رنگ شیشه دارد ساخته می‌شود.
 • تمیز کردن دهان و دندان در ارتودنسی زیبایی راحت تر ار ارتونسی سنتی است. شما برای تمیز کردن ارتودنسی‌ها زیبایی آن‌ها را به راحتی از دهان خارج می‌کنید و زیر آب می‌گیرد. این درحالی است که برای ارتودنسی سنتی باید به دقت مسواک زده شود.
 • از نظر زیبایی، ارتودنسی نامرئی به سختی قابل مشاهده است. همچنین در این روش کنترل پیشرفت درمان ساده تر از ارتودنسی سنتی است.
 • تفاوت دیگر این دو ارتودنسی در مدت زمان هر معاینه نیز هست. ارتودنسی فلزی بیمار باید هر ماه به متخصص ارتودنسی مراجعه کنید؛ اما در ارتودنسی زیبائی اگر بیمار بهداشت دهان و دندان را رعایت کند هر دو ماه می‌تواند به متخصص ارتودنسی مراجعه کند.

 

ارتودنسی سنتی

مطمئنا شما ارتودنسی با براکت‌های فلزی را کاملا می‌شناسید. این روش سنتی ترین روش ارتودنسی است. عملکرد آن بسیار شبیه به انواع دیگر براکت‌ها است. این روش درمانی زیبایی ظاهری ندارد به همین دلیل بیشتر برای کودکان و نوجوانان مورد استفاده قرار می‌گیرد. کودکان و نوجوانان کمتر به زیبایی ظاهری ارتودنسی اهمیت می‌دهند و بیشتر بچه‌ها در این سن از ارتودنسی استفاده می‌کنند. این دلیلی است آن‌ ها از داشتن ارتودنسی سنتی احساس خحالت نمی کنند. علیرغم اینکه ارتودنسی سنتی ظاهر زیبایی ندارد ولی نتایج و اثر آن عالی است. علاوه بر این، مقاومت زیادی در طول درمان دارد. ارتودنسی با براکت‌های فلزی دارای قسمت‌های مختلفی است:

براکت، براکت آن قطعه فلزی است که روی هر دندان نصب می‌شود. براکت‌ها را با در نظر گرفتن نیازها و شرایط خاص شما قرار می‌دهند. هدف متخصصان ارتودنسی دستیابی به موفقیت درمان در کوتاه مدت است.

قوس، قوس یک عنصر اساسی در ارتودنسی با براکت‌های فلزی است. آن‌ها وظیفه ایجاد فشار مورد نیاز دستگاه برای حرکت دندان‌ها را دارند.

لیگاتورها، از لیگاتورها برای اتصال براکت فلزی به قوس ارتودنسی استفاده می‌شود. امروزه اندازه لیگاتورها بسیار کوچک شده است.

استفاده از ارتودنسی فلزی باید در مواردی تجویزمی شود که ناهنجاری مانند مال اکلوژن یا ترازبندی بد در بیمار مشاهده شود. پس از مشاهده این بیماری‌ها متخصص ارتودنسی می‌تواند بریس‌های فلزی را بر روی دندان‌های کودک، نوجوان یا بزرگسال نصب کند. نصب بریس‌های فلزی امکان غلبه بر مشکلات کم و بیش پیچیده را به خوبی می‌تواند درمان کند. براکت‌های فلزی بسیار موثر تر از ارتودنسی زیبائی عمل می‌کند.

 ارتودنسی سنتی

مراحل نصب بریس‌های فلزی چیست؟

به عنوان اولین مرحله، متخصص ارتودنسی باید با مطالعه شدت ناهنجاری بیمار و با تجزیه و تحلیل پرونده ارتودنسی بیمار، تشخیص اولیه را انجام دهد. سپس او متناسب با محدودیت‌ها و ترجیحات بیمار در مورد مناسب ترین روش درمانی تصمیم بگیرد. این شامل اطمینان از نصب بریس‌های دندانی فلزی، پس از رد هرگونه مورد منع مصرف است. برای فهمیدن این موضوع باید از اشعه ایکس همچنین امکان عکس برداری سه بعدی استفاده شود.

پس از این مراحل مختلف مقدماتی، متخصص ارتودنسی می‌تواند مراحل اولیه نصب را آماده کند. قبل از اقدام به نصب براکت‌های فلزی، به طور خاص ارتودنتیست باید تمیزکاری کامل سطح دندان‌ها را انجام دهد. تمیز سازی دندان باعث زیبایی هر چه بیشتر دندان‌ها می‌شود، همچنین باعث بهتر چسبیده شدن براکت‌ها می‌شود و احتمال پوسیدگی دندان‌ها در طول درمان را کاهش می‌دهد.

نصب براکت

مرحله بعدی نصب براکت‌ها است. برای نصب براکت‌های فلزی، پزشک ابتدا دندان‌ها را با استفاده از محصولات خاص تمیز می‌کند. سپس تنظیمات را انجام می‌دهد. در اینجا متخصص ارتودنسی قبل از قرار دادن سیم فلزی یا قوس مراقب است که براکت‌ها به درستی نصب شده باشند. در طی درمان ارتودنسی، به صورت دوره ای معایناتی توسط ارتودنتسیت انجام می‌شود. معمولا بیمار باید هر 3 یا 5 هفته به متخصص ارتودنسی مراجعه کند که از پیشرفت درمان اطمینان حاصل کند.

همچنین در این معاینان تنظیمات جدید نیز انجام می‌شود که ادامه درمان خواهد بود. هنگامی که درمان به طور کامل انجام شد و دندان در جایگاه اصلی خود قرار گرفت، براکت‌ها را از دهان خارج می‌کنند. معمولا طول درمان بین 18 تا 36 ماه به طول می‌انجامد. بعد از خارج کردن ارتودنسی‌ها از دهان، برای تثبیت دندان و جلوگیری از بازگشت دندان ها، از نگهدارنده استفاده می‌کند. شما باید روزی حداقل 4 ساعت از نگهدارند استفاده کنند. تعهد شما به استفاده از نگهدارنده می‌تواند تضمنی بر درمان قطعی شما خواهد بود. همچنین لازم است در آخر ذکر کنیم که بریس های فلزی یک روش درمانی کاملا اقتصادی است و می توانند مشکلات پیچیده را درمان کنند. شما می توانید برای استفاده از یک ارتودنسی مطمئن و اقتصادی از این ارتودنسی استفاده کنید.

بیشتر بخوانید: