Select Page

شما طی این سال ها به خوبی از دندان های خود مراقبت کرده اید و شما با استفاده از نخ دندان، مسواک زده اید. در بیشتر موارد، شما عاشق لبخند خود هستید؛ به جز فاصله دندان های جلویی.

فاصله دندان های شما ممکن است کم باشد؛ اما با این وجود می توانید آن را تشخیص دهید. این می تواند به دلیل از دست دادن دندان ها، جابه جایی دندان ها، مکیدن انگشت شست در کودکی، بیماری لثه یا رشد بیش از حد فرنوم (بافت بالای دو دندان جلو) باشد. خوشبختانه چندین روش درمانی برای رفع فاصله دندان از جمله ارتودنسی فاصله دندان جلو وجود دارد. اما از آنجا که گزینه های درمانی از نظر هزینه و اثربخشی متفاوت است، تصمیم گیری در مورد روش مناسب می تواند مشکل باشد.

 

چرا باید فاصله را در دندان ها برطرف کنید؟

دندان های با فاصله زیاد علاوه بر تأثیر بر اعتماد به نفس، ممکن است بر بهداشت دهان و دندان شما نیز تأثیر بگذارد. شکاف های دندان ذرات غذا را به دام می اندازد که باعث ایجاد باکتری و تجمع پلاک در دهان شما می شود. در صورت عدم کنترل، ممکن است لثه ها و دندان های شما ضعیف شود و باعث عوارضی مانند پریودنتیت، پوسیدگی دندان و التهاب لثه شود. شکاف بین دندان ها نیز می تواند منجر به ایجاد نیش نامناسب شود. این می تواند جویدن را دشوار و دردناک کند و همچنین باعث درد در فک و گوش شود. از این بدتر، مشکلات جویدن ممکن است شما را مجبور به بلعیدن مواد غذایی زیادی کند که می تواند باعث مشکلات گوارشی شود.

چه عواملی باعث فاصله دندان جلو می شود؟

بیشتر اوقات، فاصله یا شکاف دندان دلیل خاصی ندارد. گاهی فاصله دندان ژنتیکی است. برخی از افراد مستعد داشتن فاصله هستند. در مواقع دیگر می تواند به دلیل یک عامل محیطی مانند عادت مکیدن انگشت یا کشیدن زبان بین دندان ها ایجاد شود. بعضی از افراد نوارهای ضخیمی از بافت لثه به نام frenums  دارند که می تواند باعث ایجاد شکاف در دندان های جلویی شود.

ارتودنسی فاصله دندان جلو

عواملی که باعث ایجاد فاصله بین دندان های جلو می شوند:

  • نیش عمیق
  • رانش زبان
  • عادت مکیدن زبان یا انگشت
  • اشیا خارجی بین دندان ها (مداد و خلال دندان)
  • دندان های از دست رفته
  • دندان های از دست رفته مادرزادی

آیا با گذشت زمان فاصله بدتر می شود؟

امکان دارد هر چه سن افراد بالاتر می رود، دندان هایشان همچنان تغییر مکان دهند . اگر هر دندانی از بین برود، دندان ها می توانند رانده شوند و فضاها بزرگتر می شوندذ.با درمان ارتودنسی یا بدون آن، دندان ها در بزرگسالی به حرکت خود ادامه می دهند. به همین دلیل است که ما پس از تمام درمان های ارتودنسی، نگهدارنده ها را توصیه می کنیم .

روش های درمانی ارتودنسی فاصله دندان جلو

بهترین روش برای ارتودنسی فاصله دندان جلو چیست؟ گزینه های ارتودنسی زیادی برای رفع فاصله دندان وجود دارد. در ارتودنسی، ما گزینه های مختلف درمانی از جمله بریس (هر دو بریس شفاف و فلزی) و همچنین تراز کننده های واضح (مانند Invisalign  یا ClearCorrect  ) ارائه داده می شود. پس از اصلاح فاصله، شما به نگهدارنده های ارتودنسی نیاز دارید تا از بروز مجدد ازدحام جلوگیری کند. در موارد نادر، برخی از بیماران ممکن است به روش های اضافی لثه برای جلوگیری از باز شدن فضا نیاز داشته باشند.

ارتودنسی فاصله دندان جلو2

 بسته به پیچیدگی شرایط شما، روش های درمانی زیر برای رفع فاصله دندان ها در دسترس هستند:

  1. اتصال دندان

اتصال دندان سریع ترین، ساده ترین و ارزان ترین راه برای رفع فاصله دندان است. متخصص ارتودنسی شما ماده رزینی دندان رنگ را در محل آسیب دیده شکل می دهد و استفاده می کند. سپس آن را با یک چراغ مخصوص سخت می کنند تا در جای خود محکم شود. یک روش اتصال دندان می تواند در یک ویزیت دندان پزشکی تکمیل شود. این شامل حذف مینای دندان نیست و آن را یک روش معکوس می کند. اگر چه این روش ساده و به صرفه است؛ اما دارای چند اشکال است. مواد کامپوزیتی ممکن است به مرور زمان لک شود و باعث تغییر رنگ دندان شود. همچنین ماندگاری آن به اندازه سایر ترمیم های دندان نیست؛ زیرا ممکن است مواد اتصال دهنده چندین سال از خط شکسته و بریده شود.

  1. روکش

اگر دندان هایتان تغییر رنگ داده و یا آنها را بریده اید که دارای شکاف هستند، ممکن است روکش بهترین گزینه درمانی شما باشد. آن ها پوسته های سرامیکی یا چینی هستند که دندان پزشک آن ها را قرار داده و روی دندان های شما می چسباند تا شکاف ها و سایر نقایص را بپوشاند. روکش ها گزینه بسیار خوبی هستند؛ زیرا لکه ای ایجاد نمی کنند و ماندگاری آن ها بسیار بیشتر از اتصال است. رنگ و شکل می تواند به صورت سفارشی طراحی شود تا طبیعی تر به نظر برسد و احساس شود.

  1. مهاربندها و Invisalign

برای موارد شدیدتر فاصله گرفتن از دندان ها، ممکن است لازم باشد که به متخصص ارتودنسی مراجعه کنید تا بریس های مناسب یا Invisalign را برای شما تجویز کند. هر دو روش دندان های شما را به موقعیت ایده آل خود باز می گردانند و ضمن تقویت عملکرد مناسب، لبخند شما را بهبود می بخشند.

بریس ها از براکت های فلزی استفاده می کنند که دندان های شما را به حالت طبیعی برگردانند. در حالی که Invisalign از مجموعه ای از سینی های پلاستیکی شفاف استفاده می کند. مشاوره رایگان در مطب می تواند به شما کمک کند، تصمیم بگیرید که بهترین گزینه برای انتخاب کدام گزینه است.

ارتودنسی فاصله دندان جلو3

چه مدت طول می کشد تا فاصله دندان ها برطرف شود؟

درمان با بریس یا Invisalign بر اساس مشکل فرد متفاوت است. ممکن است از چند ماه در موارد کوچک فاصله دندان تا بیش از یک سال در موارد خاص فاصله باشد. اگر بین دندان های جلویی فاصله دارید، (دیاستما نامیده می شود). ما معمولا پس از بسته شدن فضاها، نگهدارنده ثابت یا متحرک را توصیه می کنیم. این فقط مانع از باز شدن فضا پس از پایان درمان ارتودنسی شما می شود.

بیشتر بخوانید :

ارتودنسی خفیف