Select Page

داشتن دندان بیشتر از حد طبیعی شرایطی است که تحت عنوان هایپرودنتیا یا دندان های اضافی شناخته می شود. کودکان معمولا 20 دندان دارند و تا بزرگسالی تعداد طبیعی 32 دندان است؛ اما تا 3٪ از افراد دندان های اضافی دارند. هایپرودنتیا یا دندان اضافی یکی از مشکلات شایع دندان است که ممکن است با آن روبه رو شوید. بنابراین در این مطلب سعی می کنیم در مورد علل، عوارض و ارتودنسی دندان اضافی صحبت کنیم.

ارتودنسی دندان اضافی1

 هایپرودنتیا چیست؟

هایپرودنتیا یا دندان های اضافی به معنای داشتن بیش از حد طبیعی دندان است. این دندان ها می توانند در هر جایی از دهان ظاهر شوند؛ اما حدود  98٪ از بیماران با هایپرودنتیا دندان های اضافی در فک بالا دارند.

بیشتر افراد فقط یک یا دو دندان اضافی دارند. اصطلاحات کاملا متفاوتی وجود دارد که دندانپزشکان ممکن است، برای صحبت در مورد هایپرودنتیا به کار ببرند. در اینجا چند مورد از رایج ترین موارد برای کمک به شما در درک بهتر تشخیص وجود دارد:

هایپرودنتیا (دندان اضافی) باعث می شود

چند مورد متفاوت وجود دارد که باعث ایجاد دندان اضافی در لثه ها و سقف دهان می شود. اگر خانواده شما سابقه افرادی با دندان های اضافی را دارند، به احتمال زیاد همان مشکل را تجربه خواهید کرد؛ اما مساله خاصی نیست. حدود 3٪ از جمعیت عمومی حداقل یک دندان اضافی دارند؛ اما مطالعات نشان می دهد که مردان در حدود 50٪ بیشتر از زنان دارای دندان های اضافی هستند. جالب اینجا است که احتمال کمبود دندان در زنان وجود دارد. برخی شرایط پزشکی وجود دارد که احتمال داشتن دندان های اضافی را نیز افزایش می دهد. توجه به دندان های اضافی در دهان شما ممکن است، اولین علامت باشد؛ بنابراین اگر نگران هستید می توانید از دندانپزشک خود بپرسید که آیا باید برای آزمایش های بیشتر به پزشک ارجاع دهید.

درمان هایپرودنتیا یا دندان اضافی

در برخی موارد، ممکن است نیازی به درمان هایپرودنتیا نباشد. با این وجود، مشکلات دندانی مختلفی وجود دارد که می تواند از رشد دندان های اضافی در دهان شما ناشی شود. افراد مبتلا به هایپرودنتیا ممکن است موارد زیر را تجربه کنند:

  • دشواری در جویدن غذا
  • مشکلات گفتاری
  • مشکلات رویش دندان های طبیعی
  • دندانهای شلوغ
  • دندان های کج
  • پوسیدگی دندان به دلیل مشکل در تمیز کردن دندان ها به طور موثر
  • اگر دندان های اضافی قابل مشاهده باشد، مسائل زیبایی شناختی دارند.
  • ارتودنسی دندان اضافی2

با توجه به دامنه مشکلات احتمالی، توصیه می شود که دندانپزشکان درمان هایپرودنتیا را انجام دهند. کسانی که دارای دندان اضافی متعدد یا هایپرودنتیا شدید هستند، ممکن است تفاوت زیادی قبل و بعد از درمان از نظر سهولت جویدن و گفتار طبیعی مشاهده کنند.

برداشتن دندان اضافی

از آنجا که داشتن دندان های اضافی می تواند منجر به مشکلات زیادی شود، دندانپزشکان معمولا برداشتن دندان های اضافی را توصیه می کنند. دندانپزشکان معمولا اقدام به برداشتن دندان های اضافی تا سن هفت سالگی می کنند تا اختلال در رشد دندان های دیگر را به حداقل برسانند.

کشیدن دندان اضافی معمول است

آیا دندان های شیری کودک بیش از 20 دندان مورد انتظار است یا خیر؟ این می تواند نشانه ای باشد که آن ها دندان های بالغ اضافی نیز دارند. تقریبا 30-50٪ کودکانی که دندان های شیری اضافی دارند، در بزرگسالی نیز دارای دندان های اضافی هستند. با این حال، بزرگسالان پنج برابر بیشتر از کودکان در معرض هایپرودنتیا هستند؛ بنابراین این یک قانون سخت و سریع نیست.

اگر دندان های فوق بزرگ به اندازه کافی زود پیدا و خارج شوند، کشیدن می تواند تنها درمان مورد نیاز باشد. دندانهای اضافی که توسط دندانپزشک شما به راحتی قابل مشاهده و دسترسی هستند، درست مانند هر دندان دیگری برداشته می شوند. وقتی دندان های اضافی که در لثه شما رشد می کنند، تحت تأثیر قرار نگیرند و بنابراین به طور کامل از بین نروند، احتمالا برای بیرون آوردن دندان نیاز به جراحی دندان است.

 ارتودنسی دندان اضافی در کودکان و بزرگسالان

اغلب در افرادی که دندان اضافی دارند، دندان های کج ایجاد می شود؛ زیرا دندان های بزرگ تعداد دیگری را از خط خارج می کند. هنگامی که برداشتن دندان اضافی به پایان رسید، دندانپزشک شما ممکن است درمان ارتودنسی با بریس را برای صاف کردن لبخند شما پیشنهاد دهد.

انواع مختلفی از بریس ها برای درمان ارتودنسی وجود دارد

بریس های ثابت از براکت های فلزی یا شفاف تشکیل شده اند که به دندان ها متصل شده و با سیم و باند متصل می شوند. آنها با تنظیمات منظم توسط متخصص ارتودنسی، دندان ها را به تدریج در موقعیت دلخواه قرار می دهند.بریس ها می توانند دندان های کج ناشی از دندان اضافی را صاف کنند. گزینه دیگر مهاربندهای نامرئی مانند Invisalign است . این ترازهای شفاف قابل جابه جایی مانند محافظ دهان روی دندان های شما قرار می گیرند و تشخیص آنها بسیار سخت است. آنها برای نوجوانان و بزرگسالانی که نمی خواهند بندهای آن برای دیگران واضح باشد، گزینه ای نامحسوس و راحت است.

ارتودنسی دندان اضافی3

پر کننده ها، تاج ها و روکش ها

اگر بریس مدت طولانی باقی بماند، دندان های اضافی در سقف دهان یا لثه می توانند به دندانهای اطراف آسیب برسانند. مسواک زدن و نخ دندان کشیدن وقتی که دندان هایی در موقعیت های نامناسب و مکان هایی وجود دارد، بسیار دشوار می شود؛ حتی اگر برای کمک به آن از مسواک برقی و آب پاک کن استفاده کنید. به دنبال هر نوع کششی که دندانپزشک شما توصیه می کند، ممکن است نیاز به درمان اضافی داشته باشید تا لبخند شما به شکل خوبی درآید. از یک پرکننده برای اتصال هر حفره کوچک استفاده می شود. یک تاج می تواند دندانی را که به شدت تحت تأثیر پوسیدگی قرار گرفته است بپوشاند و از روکش می توان برای پوشاندن دندان های از دست رفته که ممکن است در اثر هایپرودنتیا ایجاد شود، استفاده شود.

نتیجه

داشتن هایپرودنتیا یا دندان اضافی موضوعی نیست که نگران کننده باشد. حتی اگر فکر رشد دندان های اضافی در دهان شما بسیار عجیب باشد؛ به خصوص اگر در اوایل معاینه دندانپزشکی تشخیص داده شود،  درمان هایپرودنتیا باید ساده و موثر باشد. معمولا کشیدن دندان های فوق بزرگ ضروری است؛ اما وقتی در حدود هفت سالگی انجام می شود، سایر دندان ها باید بدون هیچ مشکلی از بین بروند. دندان های اضافی در سن بالاتر هم می توانند برداشته شوند. درمان های پیگیری معمول مانند ارتودنسی و پر کردن هم به خوبی انجام می شود.