Select Page

 

نکات و روش های ارتودنسی ثابت یک فک که در این مطلب گفته می شود، نقش موثری در سلامت و زیبایی دندان و همچنین در زیبایی چهره دارد. از این رو امروزه افراد زیادی به این عضو مهم خود توجه ای ویژه داشته و از روش های متنوع برای نیل به این مقصود بهره می برند. ارتودنسی از تخصص های دندانپزشکی است که با تشخیص، پیشگیری و درمان به رفع عیوب و بدحالتی فک و دندان می پردازد.معمولاً در بیشتر مواقع ارتودنسی ثابت برای دو فک بالا و پایین انجام می شود.

بدین ترتیب که ابتدا نحوه جویدن غذا توسط فرد و هماهنگی دندان های فک بالا و پایین دقیقا بررسی شده و پس از آن درمان برای فک بالا صورت می گیرد. با مرتب شدن تقریبی دندان های فک بالا شرایط برای گذاشتن وسایل ارتودنسی در دهان بیمار و برای فک پایین فراهم می آید.

ارتودنسی یک فک

در پاره ای از موارد، فرد متقاضی ارتودنسی یک فک بوده و از متخصص می خواهد که تنها یکی از فک ها را ارتودنسی کند. در این صورت ارتودنسی محدود به یک فک شده و دستگاه ارتودنسی تنها روی دندان های یکی از فک ها قرار می گیرد.

ارتودنسی ثابت یک فک

انجام ارتودنسی ثابت تنها روی دندان های یک فک

برخی از افراد تصورشان این است ناهنجاری در یک سمت از فک آن ها وجود دارد حال آنکه این تصور درستی نیست و این متخصص ارتودنسی است که با انجام معاینات، امکان انجام ارتودنسی ثابت یک فک را بررسی می کند. گاهی اوقات ارتودنسی یک فک نه تنها وضعیت بیمار را بهبود نمی دهد بلکه وضعیت را بدتر کرده و احتمال بروز مشکلات جدیدی مثل تداخل در جویدن نیز وجود دارد.

 

نتایج حاصل از ارتودنسی یک فک

با بررسی دقیق وضعیت دندان ها می توان تصمیم گرفت که ارتودنسی تک فکی انجام شود یا خیر. از هر دو روش ارتودنسی ثابت و متحرک می توان برای درمان ارتودنسی یک فک استفاده کرد. در ارتودنسی ثابت دستگاه ارتودنسی قابل جابجایی نیست؛ در حالیکه در هنگام درمان با ارتودنسی متحرک بیمار می تواند در هر زمان دستگاه ارتودنسی متحرک را از دهان خود بیرون بیاورد.

ارتودنسی ثابت یک فک 2

موارد استفاده از درمان ارتودنسی ثابت یک فک

در شرایط و مواقع خاص می توان از ارتودنسی ثابت یک فک استفاده کرد. در هنگام ارتودنسی یک فک، کجی و نامرتبی دندان ها نباید به گونه ای باشد که نظم کلی دندان را به هم بزند و بر زیبایی فک ارتودنسی شده تأثیر منفی بگذارد. در واقع فک ارتودنسی نشده نباید زیاد نامرتب باشد.

زمانی می توان ارتودنسی ثابت را روی فک پایین انجام داد که فاصله بین دندان های بالا و پایین به اندازه کافی وجود داشته باشد و بتوان دستگاه ارتودنسی را روی دندان های فک پایین قرار داد بدون اینکه دندان های فک بالا به آن ها ضربه بزند.

هنگامی که بیمار دچار آندربایت باشد و دندان های فک بالای او از دندان های فک پایین عقب تر باشد می توان از ارتودنسی یک فک استفاده کرد. در این هنگام بهتر است ارتودنسی هر دو فک انجام شود و بعد از رفع بی نظمی دندان های هر دو فک، جراحی فک نیز برای رفع ناهنجاری آن انجام شود.

 

لزوم استفاده از ارتودنسی یک فک

 • روی هم قرار نگرفتن دندان های فک بالا و پایین
 • عدم همخوانی فک بالا و پایین و تأثیر منفی بر جویدن غذا
 • عدم توزیع نیرو بین دندان ها و عدم تماس آن ها با یکدیگر در هنگام جویدن غذا
 • عدم جویدن یکنواخت غذا

با افزایش سن برای جویدن غذا نیروی بیشتری لازم است و به همین دلیل دندان ها به سمت جلو متمایل می شوند بطوری که عدم وجود فضای خالی بین قسمت جلویی دندان های پایین و قسمت عقبی دندان های بالا سبب می شود که برای جویدن غذا فاصله درستی بین دندان ها وجود نداشته باشد. بنابراین در این صورت ارتودنسی یک فک نتیجه بخش خواهد بود.

 

مدت زمان درمان ارتودنسی ثابت یک فک

طول درمان برای رفع نامرتبی و کجی دندان ها با کمک ارتودنسی ثابت یک فک، بستگی به شدت ناهنجاری داشته و از بیماری به بیمار دیگر متفاوت است. همچنین میزان همکاری با متخصص اردتونسی حائز اهمیت است. هر چه مقدار همکاری بیمار با متخصص کمتر باشد، طول درمان بیشتر خواهد شد. اما بطور کلی می توان گفت این زمان حدودا به 2 سال نیاز دارد. هر چند که در افراد مختلف این زمان متغیر است.

 

 

اقدامات لازم پیش از شروع ارتودنسی

قبل از انجام ارتودنسی لازم است اقداماتی انجام شود که عبارتند از:

 • بررسی دقیق وضعیت دهان و دندان بیمار
 • جرم گیری در صورت وجود جرم
 • رفع پوسیدگی دندان
 • کشیدن دندان اضافه در صورت نیاز

 

عوارض ارتودنسی ثابت برای یک فک

پس از مشورت با متخصص ارتودنسی می توان از ارتودنسی تنها برای دندان های فک پایین استفاده کرد. اگر فرد اوربایت داشته باشد، تنها با مرتب کردن دندان های فک پایین می تواند به رفع مشکل پرداخته و لازم نیست دندان های فک بالا نیز تحت درمان قرار بگیرند. اما اگر فرد آندربایت داشته باشد، با مرتب کردن دندان های فک پایین، مشکل بدتر شده و با جابجایی دندان ها، بایت ایجاد شده و مشکلات فعلی وخیم تر می شوند. این امر سبب می شود که با وجود مرتب بودن دندان ها، کارآیی آن از بین رفته و نتوانند خوب کار کنند. این موضوع می تواند مشکلات جدی و شدیدی در این ردیف از دندان ها به وجود آورد.

 

هزینه ارتودنسی

درمان ناهماهنگی و ناهنجاری های دهان و دندان منوط به استفاده از روش های ارتودنسی است. اغلب اوقات این روش ها بسیار پرهزینه و طولانی هستند. این امر سبب می شود بسیاری از افراد از انجام آن طفره رفته و از آن صرف نظر کنند. اما لازم است هر فردی که دندان های نامرتب، کج، شلوغ، ناصاف و بهم ریخته دارد صرف نظر از هزینه ارتودنسی اقدام به انجام آن کند.

عوامل دیگری نیز بر روند درمان و فرایند ارتودنسی تأثیرگذار است. از جمله این عوامل می توان به روش درمان، انتخاب نوع ارتودنسی، میزان مشکلات و ناهنجاری، نوع دستگاه ارتودنسی، و طول درمان اشاره کرد. این عوامل سبب می شوند که هزینه ارتودنسی ثابت یک فک از فردی به فرد دیگر متفاوت باشد.

 

مراقبت های بعد از ارتودنسی ثابت

 • مصرف داروهای تجویز شده توسط متخصص
 • استفاده از مسواک های مخصوص برای تمیز کردن دندان
 • پرهیز از مصرف مواد خوراکی سفت و چسبناک
 • مراقبت از دهان برای پیشگیری از ضربه
 • چکاپ های منظم و دوره ای
 • استفاده از محافظ در هنگام ورزش های رزمی
 • استفاده از مسکن در صورت بروز احساس درد و ناراحتی
 • خودداری از مصرف نوشیدنی های اسیدی