Select Page

در برخی موارد که دندان­های پایین مرتب به نظر می‌رسند ولی مراجعه‌کننده درخواست می‌کند که ارتودنسی فقط برای دندانهای بالا انجام شود. امکان‌پذیر بودن این مورد به صلاحدید متخصص ارتودنسی بستگی دارد. متخصص ارتودنسی ارزیابی می‌کند که آیا در روند درمان ارتودنسی، آیا نیاز به نیرو گرفتن از دندانهای فک پایین وجود دارد یا خیر. همین‌طور بایستی بررسی کرد که آیا در انتهای ارتودنسی نیاز به نشستن و هماهنگ کردن دندانهای فک بالا و پایین توسط کش های ارتودنسی وجود دارد یا نه. استفاده از کش های ارتودنسی به‌منظور نشاندن دندانهای بالا و پایین روی یکدیگر وقتی امکان‌پذیر است که روی دندانهای هر دو فک براکت های ارتودنسی وجود داشته باشد. بررسی این موارد در تصمیم‌گیری متخصص ارتودنسی برای اینکه ارتودنسی فرد را تک فک و به‌صورت ارتودنسی فک بالا انجام دهد تاثیر مستقیمی دارد.

 

در ارتودنس تک فک بالا چه عواملی موثر است

فک بالا و ژنتیک و ساختار مادرزادی استخوان‌های فک اصلی‌ترین دلیل تداخل دندان‌ها که باعث نیازمندی به عمل است و همچنین، پوسیدگی دندان‌های شیری، از دست دادن پیش از موعد دندان‌های شیری، ضربات، عادات نامناسب مانند مکیدن انگشت، التهاب و عفونت‌های شدید در زمان جایگزینی دندان‌های دائمی و عدم رعایت نکات بهداشتی دهان و دندان، عوامل محیطی هستند که می‌توانند منجر به انواع مال اکلوژن ها ازجمله اوربایت و درنتیجه تشخیص لزوم ارتودنس تک فک بالا، شوند.

 

عوامل مهم در ارتودنس یک فک بالا

عوامل اصلی و کلی دندان‌ها در عمل ارتودنس تک فک بالا یا به‌طورکلی ارتودنسی تک فکی مهم است. به‌گونه‌ای که قرارگیری دندان‌ها در فک پایین نباید به شکلی باشد که موجب برخورد نامناسب دندان‌های دو فک به هم و درنتیجه تداخل در ارتودنس تک فک بالا شود. در برخی موارد، ارتودنس تک فک بالا به‌تنهایی، موجب بدتر شدن وضعیت جویدن بیمار می‌شود چراکه ممکن است دندان‌های فک بالا و پایین تماس مناسبی باهم برقرار نکرده و نیروی غیر یکسان برای جویدن وارد شود که می‌تواند حتی به ارتودنس تک فک بالا آسیب وارد کند.

 

درمان ارتودنس تک فکی

گاهی اوقات در بعضی از موارد که علت اصلی عارضه عقب‌تر بودن فک پایین تشخیص داده می‌شود، نیاز به ارتودنس تک فک بالا به همراه فک پایین و یا فک پایین به‌تنهایی باشد و ممکن است بیماری با تشخیص نیاز به ارتودنس تک فک بالا و پایین و یا هر نوع درمان ارتودنسی دیگر، متقاضی درمان به‌صورت تک فکی باشد. در این شرایط متخصص ارتودنسی می‌تواند براکت را فقط بر روی دندان‌های یک فک قرار داده و اگر نیاز به ادامه درمان در دندان‌های فک دیگر باشد، پس از اتمام ارتودنسی فک قبلی درمان فک دیگر را شروع کند.

 

ارتودنسی فک بالا-2

ارتودنسی فک بالا

 

درمان ارتودنس تک فک بالا

یکی از عوامل مهم در عمل ارتودنس تک فک بالا و همچنین نتیجه حاصل از آن و سن بیمار و شدت عارضه است. اگر بیمار کودک باشد و در سن رشد قرار داشته باشد، ارتودنس تک فک بالا باید با استفاده از هد گیر انجام می‌شود. هد گیر وسیله‌ای متحرک است که از خارج به دهان متصل می‌شود. لازم به ذکر است که نتیجه درمان در این روش، به همکاری کودک و توجه والدین وی در رعایت حداقل زمان استفاده از هد گیر در طول روز بستگی دارد. در ارتودنسی بزرگ‌سالان در موارد خفیف بودن عارضه موجود، درمان ارتودنسی یک فک بالا با استفاده از براکت های ثابت، همراه یا بدون نیاز به کشیدن دندان، انجام می‌شود. اگر جلو آمدن فک بالا و شدت عارضه‌های موجود بیشتر باشد، علاوه بر ارتودنس تک فک بالا، جراحی فک و صورت نیز ضروری تشخیص داده می‌شود.

 

هزینه ارتودنس تک فک بالا

  • گاهی اوقات به دلیل سختی کار، ارتودنس تک فک بالا هزینه‌ای بیشتر نسبت به ارتودنسی فک پایین نیاز دارد؛ اما باید توجه کرد که برآورد هزینه درمان، چه در ارتودنس تک فک بالا و چه در فک پایین، به متخصصین درمان و همچنین درمان و نوع براکت مورداستفاده برای درمان ارتودنسی دارد.
  • در بعضی از روش‌ها یا در ارتودنسی ثابت یا متحرک، ارتودنسی دیمون، ارتودنسی شفاف، ارتودنسی لینگوال، ارتودنسی نامرئی، ازجمله روش‌هایی هستند که در حال حاضر با استفاده از براکت های مختلف، انجام می‌شوند که هرکدام تعرفه قیمتی جداگانه داشته و استفاده از هر یک برای درمان ارتودنس تک فک بالا با هزینه‌های خاص هرکدام تعیین می‌شود.
  • توجه کنید که تجهیزات مورداستفاده در مرکز ارتودنسی موردنظر شما و شدت عارضه دندانی که از آن رنج می‌برید نیز در هزینه ارتودنس تک فک بالا یا هر نوع درمان ارتودنسی دیگر، اهمیت دارد. همچنین در صورت وجود دندان یا دندان‌های نهفته در فک بالا، معمولا قیمت ارتودنس تک فک بالاکمی بیشتر حساب می‌شود چراکه حساسیت کار در حضور این دندان‌ها بیشتر است.

 

آیا می‌توانیم یک فک خود را ارتودنسی کنیم

در حال حاضر باید بدانید که شما تنها با فک پایین خودتان مشکل‌دارید و نوعی عدم هماهنگی دندانی در این فک دارید اما فک بالای شما مشکلی ندارد. شما اصرار دارید که فک بالای شما نیازی به درمان ندارد و بنابراین  تنها فک به فکر ارتودنسی فک پایین خود هستید. اگر فک بالا را رها کنید تاثیرات برای هر دو فک بالا و پایین پیش خواهد آمد. به عبارتی نه‌تنها ارتودنسی فک پایین شما به‌تنهایی اثر نخواهد کرد بلکه ممکن است دوباره بازگشته و بدتر نیز شود.

 

جلو زدگی فک بالا یا اوربایت

در مواقع عادی، هر دو فک بالا و پایین باهم رابطه مناسب و همچنین هماهنگ بوده و هم‌پوشانی دارند. فک بالا نیز معمولا چند میلی‌متر جلوتر از فک پایین است؛ اما زمانی که به هر علتی (معمولا ژنتیک یا وراثت) فک بالا بیش از این اندازه جلو باشد، اصطلاحاً گفته می‌شود که شخص اوربایت دارد. به این وضعیت جلو زدگی فک بالا (جلو بودن فک بالا) یا عقب رفتگی فک پایین گفته می‌شود زیرا این‌طور به نظر می‌رسد که فک پایین عقب‌تر است اصلاح می‌شود این اوربایت معمولا با ترکیبی از ارتودنسی دندان و جراحی فک اصلاح می‌شود. همان‌طور که در تصویر مشاهده می‌کنید، در اوربایت، بین دندان‌های فک بالا و پایین فاصله وجود ندارد، بلکه این دندان‌های فک بالا هستند که کمی جلوتر از دندان‌های فک پایین بوده و آن‌ها را می‌پوشانند.

 

هزینه ارتودنسی فقط آرواره بالا

برخی از مراجعین به دلایل اقتصادی درخواست دارند که ارتودنسی دندانهای بالا برایشان انجام شود. البته این موضوع در شرایط خاص اقتصادی کشور ما کاملا قابل‌درک است اما بایستی چندین نکته را موردتوجه داشت. اول اینکه در مواردی متخصص ارتودنسی تشخیص می‌دهد که برای دستیابی به نتیجه مطلوب بایستی هر دو فک ارتودنسی شوند و انجام تک فک ارتودنسی از زیبایی مورد انتظار در انتهای درمان می‌کاهد. در این موارد هرچند هزینه ارتودنسی یک ارتودنسی تک فک کمتر است، ولی روی کیفیت درمان اثر واضحی می‌گذارد؛ بنابراین کاهش قیمت ارتودنسی را به بهای کاهش کیفیت درمان نپذیرید. درمان تک فک ارتودنسی معمولا هزینه‌ای حدود شصت درصد ارتودنسی دو فک دارد و نحوه پرداخت این هزینه نیز معمولا به‌صورت ارتودنسی اقساطی است.