Select Page

ارتودنسی شش ماهه

بله، ارتودنسی شش ماهه امکان دارد، در صورت رعایت بهداشت دهان و دندان و نکاتی که متخصص ارتودنسی می گوید، می‌توان زمان درمان را کوتاه کرد. پیشرفت تکنولوژی این امکان را به ما داده است که درمان ارتودنسی شش ماهه داشته باشیم، این نوع درمان با همان تاثیر گذاری و دوام ارتودنسی‌های گذشته است. این روش درمانی بیشتر برای جوانان و بزرگسالانی مورد استفاده قرار می‌گیرد که عمدتا به دنبال یک لبخندی زیبا در زمان معقول هستند.

در این روش یک دهم میلی متر از دهان را تراشیده و فضاهایی در دهان ایجاد می‌کنند و براکت‌ها نصب می‌شود، سپس ماده ای به فک و استخوان دهان تزریق شده که باعث افزایش سرعت حرکت دندان‌های می‌شود. این ماده باعث تشکیل استئوکلاست‌ها و استئوبلاست‌ها می‌شود. این ماده باعث تشکیل استخوان جدید و محکم شدن دندان‌ها است.  ایجاد این فضاها عمدتا با دیسک‌های خاصی انجام می‌شود که از بین تماس دندان‌های مجاور عبور می‌کند به این ترتیب فقط در طی چند ماه می‌توانید لبخند زیبایی داشته باشید.

شما باید این را به یاد داشته باشید که این ارتودنسی شش ماهه با براکت‌های معمولی، ارتودنسی شفاف یعنی یاقوت کبود و ارتودنسی زبانی قابل انجام است؛ به همین ترتیب، لازم به ذکر است که بیشتر بیماران تصمیم می‌گیرند که این روش درمانی را در حالت زبانی، در قوس فوقانی که معمولا هنگام لبخند زدن بیشتر دیده می‌شود و با براکت‌های فلزی در خارج قوس پایین مورد استفاده قرار دهند. این اقدام باعث کاهش هزینه درمان می‌شود و نتیجه دلخواه را برای بیمارن به همراه دارد. متخصصان می‌گویند، هر چه از این ماده تزریقی بیشتر استفاده شود، روند درمان و رشد استخوان و تثبیت دندان‌ها سریعتر می‌شوند، که در نتیجه باعث مدت زمان درمان بسیار کاهش پیدا خواهد کرد.

ارتودنسی شش ماهه

ارتودنسی شش ماه چگونه امکان پذیر است؟

شما به فکر استفاده از ارتودنسی هستید، شما می‌توانید از روش درمانی ارتودنسی شش ماهه استفاده کنید و در عرض شش ماه یک بلخند زیبا داشته باشید، همچنین شما می‌توانید از روش‌های معمول استفاده کنید و بین 18 تا 36 ماه طول درمان شما باشد، این روش درمانی را در زیر مجموعه ارتودنسی زیبایی قرار می‌دهند. افرادی که شدت ناهنجاری دهان و دندان آن‌ها کم باشد یا به اصطلاح دندان‌های پروکلینال دارند می‌توانند از این روش درمانی استفاده کنند. در حالت عادی براکت‌ها درمان ایده آل هستند، این سیستم در فشار  وارد کردن روی دندان‌ها و حرکت دندان‌ها که دارای ریشه محکمی دارند بسیار عالی عمل می کنند.

این دوره درمان بازه زمانی بالایی برای درمان دارند و ظاهر زیبایی هم ندارند و این دو عیب باعث کنار گذاشتن این درمان توسط بیمار می‌شود. ارتودنسی شش ماهه می‌تواند به خوبی و با همان اثر گذاری درمان لازم را انجام دهد، فقط کافی است ناهنجاری شما کم باشد.

چه تکنیک‌ها یا مداخلاتی وجود دارد که درمان ارتودنسی  کوتاه تری را ایجاد می‌کند؟

روش‌ها و مکانیسم‌های مختلفی برای ایجاد یک روند درمانی سریع و بهبود نقص در لثه یا استخوان بیمار مورد  استفاده قرار گرفته است، نکته روش درمانی ارتودنسی شش ماهه استفاده از تزریق است. در هیچ کدام از روش‌های ارتودنسی از تزریق استفاده نمی شود؛ همانطور که گفته شد در این روش ماده ای به سلول‌های و استخوان تزریق شده که باعث رشد و تثبیت دندان‌ها می‌شود. امروزه با مطالعاتی که انجام شده،به صورت دقیق مشخص شده است که باید چه میزان از این ماده استفاده شود، همچنین مشخص شده است که این ماده باعث پایداری بهتر دندان‌ها شده است، پایداری بیشتر اجازه حرکت دوباره دندان ها و بازگشت به جایگاه اولی را نمی دهد.

پیزوسیژن یا کورتیکوتومی

اگر بخواهیم با جزئیات بیشتری بگوییم، این  روش شامل جراحی و ایجاد برش‌های کوچک یا بریدگی در بخشی از لثه و استخوان که حرکت دندان در آن‌ها بیشتر است، این عمل را پیزوسیژن یا کورتیکوتومی می‌نامند. در حالت اول، این برش‌ها را می‌توان بدون نیاز به باز کردن یا جا به جا کردن  لثه انجام داد. در حالت دوم، لثه با هدف بهبود وضعیت پریودنتال بیمار برداشته می‌شود، اگر بیمار دچار افتادگی لثه شده و لثه خود را از دست داده، در همان عمل می‌تواند پیوند لثه و استخوان را نیز انجام داد دهد و در نتیجه ضخامت بافت لثه دندان را بهبود بخشید.

اکلاندنت

استفاده از دستگاهی به نام اکلاندنت باعث افزایش گردش خون می‌شود. گردش خون مناسب در دهان بر استخوان تاثیر می‌گذارد و سرعت درمان را کاهش می‌دهد، این دستگاه به صورت گسترده در بازار وجود دارد و گفته می‌شود که استفاده بیست دقیقه ای این دستگاه کافی است. اثرات این دستگاه از نظر علمی قابل قبول نبوده است، متخصصان ارتودنسی کمتر توصیه به استفاده از این دستگاه می‌کنند.

ارتودنسی شش ماهه چه مزایایی برای بیمار دارد؟

ارتودنسی شیش ماهه مزایای بسیاری دارد که عبارت اند از:

  • این یک عمل جراحی ساده سرپایی است.
  • حجم و ضخامت استخوان آلوئول و پریودنتیم را افزایش می‌دهد و از بافت‌های دندان پشتیبانی می‌کند، این گزینه مناسب برای بزرگسالان است که نیاز به اتاق عمل ندارد.
  • این روش درمانی دارای ظاهر زیبا و عملکردی مطلوب که با سهولت و زمان کم به دست می‌آید.
  • احتمال بازگشت در این روش بسیار پایین است، زیرا ضخامت قشر استخوان افزایش می‌یابد.
  • ابعاد، دامنه یا محدودیت حرکتی متخصص ارتودنسی را افزایش می‌دهد.
  • حرکت دندان را 60-70٪ سریعتر می‌کند و درمان کامل را به همین اندازه کاهش می‌دهد.

ارتودنسی شش ماهه

ارتودنسی شش ماهه چه معایبی دارد؟

معایب ارتودنسی شیش ماهه عبارت انر از:

  • ناراحتی خفیف شما باید مثل تمامی درمان‌های ارتودنسی یک دوره گذار را طی کنید. شما احتمالا حدود یک هفته احساس درد و ناراحتی خواهید داشت.
  • این روش درمانی هزینه نسبتا بیشتری از بقیه دارد، اما اگر به صورت کلی و هزینه معاینات دوره ای را در دیگر روش‌های در نظر بگیریم، هزینه این درمان زیاد نخواهد بود.
  • مثل همیشه خطرات مرتبط با جراحی سرپایی با بی حسی موضعی وجود دارد حتی اگر کم باشد.

 

برای کدام بیماران این روش منع شده است؟

متخصصان ارتودنسی با توجه درخواست بیمار می توانند برای همه بیمار از این روش استفاده کنند، از نظر بالینی زمانی استفاده از این روش درمانی دارای محدودیت است که بیمار شرایطی چون ازدحام شدید دندان‌ها، دندان‌های چند ریشه ای یا با ریشه‌های گشاد داشته باشند.

بیشتر بخوانید :