Select Page

ارتودنسی طرح لبخند به چه معناست؟

منظور از طرح لبخند، یک خط فرضی است که از لبه دندان های جلویی فک بالا، گذشته و با لبه فوقانی لب پایین موازی است. اگر خط لبخند به سمت پایین انحنا داشته باشد، طرح لبخند می تواند باعث افزایش اعتماد به نفس، زیبایی و شادابی چهره افراد شود. اما در صورتی که خط لبخند صاف باشد این امر نشان دهنده افزایش سن و سایش دندان ها است.

اگرچه طراحی یا اصلاح طرح لبخند بیمار بیشتر جنبه زیبایی دارد اما می تواند باعث ارتقای سطح سلامت دندان ها، ترمیم یا اصلاح مشکلات دندانی شود. به طور کلی برای اصلاح طرح لبخند، محدودیت سنی وجود ندارد و اگر بیمار بافت و لثه های سالمی داشته باشد می تواند از ارتودنسی طرح لبخند استفاده کند.

 

ارتودنسی طرح لبخند

ممکن است بعد از نصب لوازم ارتودنسی احساس درد داشته باشید که این امر کاملاً طبیعی و عادی است؛ زیرا درد به دلیل جابه جایی دندان ها ایجاد می شود که شما به مرور به وجود لوازم ارتودنسی بر روی دندان هایتان عادت خواهید کرد.

درمان با ارتودنسی بین ۱ تا ۳ سال متغیر است که این امر به میزان ناهجاری های فک و دندان، نوع روش درمانی و سن بیمار بستگی دارد.

بعد از پایان پروسه درمان با ارتودنسی، بیمار برای حفظ لبخند و شکل مرتب دندان ها باید از نگه دارنده استفاده کند. به طور کلی نگه دارنده ها به صورت ثابت و متحرک هستند که با توجه به نظر ارتودنتیست و خواسته ی بیمار انتخاب می شوند.

ارتودنسی طرح لبخند

مراحل ارتودنسی طرح لبخند

ارتودنتیست بعد از معاینه دهان و فک بیمار، یک سری آزمایش و عکسبرداری از دندان ها برای بیمار تجویز می کند؛ سپس با توجه به نتایج به دست آمده، بهترین روش درمانی را به بیمار پیشنهاد می دهد.

ذکر این نکته لازم است که اگر مشکلی در دندان ها وجود داشته باشد قبل از هر اقدامی، ارتودنتیست ابتدا به رفع آنها می پردازد.

 

روش های درمانی ارتودنسی طرح لبخند

برای اصلاح خط لبخند از انواع ارتودنسی استفاده می‌شود که عبارتند از ارتودنسی ثابت و متحرک. انواع ارتودنسی ثابت عبارتند از:

 

  • ارتودنسی فلزی:

ارتودنسی فلزی برای حرکات پیچیده دندانی بسیار مناسب است. این ارتودنسی از فولاد ضد زنگ یا تیتانیوم تهیه می شود. براکت ها با چسب مخصوصی روی دندان ها چسبانده می شوند. سیم های ارتودنسی با کمک الاستیک ها به براکت ها متصل می شوند تا با حرکت دادن دندان ها آنها را در مسیر موردنظر ارتودنتیست قرار دهند.

 

  • ارتودنسی لینگوال:

ارتودنسی لینگوال در واقع همان ارتودنسی فلزی است، اما براکت ها در این روش به پشت دندان ها چسبانده می شوند؛ در نتیجه در طیف «ارتودنسی نامرئی» نیز قرار می گیرد.

این سیستم برای نصب به مهارت و توانایی ارتودنتیست نیاز دارد؛ همچنین تمیز کردن دندان ها در این روش کمی مشکل است و احتمال آزردگی زبان نیز وجود دارد.

 

  • ارتودنسی دیمون:

ارتودنسی دیمون یکی از جدیدترین روش های ارتودنسی است که به صورت  و بدون نیاز به کش های ارتودنسی عمل می کند. طول دوره درمانی با این روش بسیار کاهش یافته است و اصطحکاک کمتری بین براکت و دندان ها رخ می دهد.

 

  • ارتودنسی سرامیکی:

براکت های این سیستم از جنس سرامیکی یا پلاستیکی و همرنگ دندان ها هستند. روش درمانی با ارتودنسی سرامیکی نسبت به ارتودنسی فلزی کمی طولانی تر است؛ همچنین براکت های سرامیکی مقاومت کمتری دارند و ممکن است در طول درمان با ارتودنسی بشکنند یا ترک بخورند.

 

انواع ارتودنسی متحرک نیز عبارتند از:

  • ارتودنسی اینویزیلاین:

این نوع ارتودنسی از پلاک های شفافی تهیه شده است که به صورت سفارشی برای هر بیمار ساخته می شوند و بیمار در طول دوره درمان می تواند از۱۸ الی ۳۰ پلاک استفاده کند. این پلاک ها باید هر ۲ هفته یکبار تعویض شوند. مزیت این سیستم این است که بیمار می تواند در هنگام غذاخوردن و مسواک زدن آن را از دهان خود خارج کند.

این بریس ها، نامرئی هستند و برای کسانی که نمی خواهد لوازم ارتودنسی روی دندان هایشان دیده شود، انتخاب مناسبی محسوب می شود و هم چنین ارتودنسی اینویزیلاین بر خلاف ارتودنسی ثابت هیچگونه زخم یا اسکاری در دهان ایجاد نمی کنند.

 

دستگاه های فانکشتال

پلاک های ثابت یا متحرک دستگاه های فانکشتال می توانند برای درمان ناهنجاری های فک و دندان کودکان قبل از رسیدن به سن بلوغ به کار روند و برای درمان مال اکلوژن شدید بسیار مناسب هستند. این دستگاه ها طبق نظر ارتودنتیست در یک برنامه زمانی استفاده می شوند تا با اعمال نیرو به دهان و فک آنها را به مرور جا به جا کنند و در مسیر صحیح و مناسب خود قرار دهند.

 

اصلاح خط لثه

بعضی افراد به خاطر کوتاه بودن تاج دندان هایشان، لثه هایشان در حین حرف زدن بیشتر نمایان می شود که به این عارضه «لبخند لثه ای» گفته می شود. با استفاده از جراحی لثه می توان کمی لثه ها را بالا برد سپس با استفاده از لمینت ظاهر لبخند را اصلاح نمود.

 

جراحی فک

گاهی مشکل لبخند لثه ای به دلیل شکل وراثتی استخوان های صورت و فک یا نامناسب بودن شرایط فک رخ می دهد که این مشکل را می توان با جراحی فک و جابه جایی آن  اصلاح و برطرف کرد.

ارتودنسی طرح لبخند

روش های مراقبت از ارتودنسی طرح لبخند

بیمار برای اینکه دچار عوارضی اصلاح طرح لبخند با ارتودنسی نشود باید به بهداشت دهان و دندان خود بیشتر توجه داشته باشد و دندان ها باید به صورت روزانه با مسواک، دهان شویه و نخ دندان به خوبی تمیز شوند. هم چنین باید به موارد زیر عمل کند.

  • ارتودنسی متحرک خود را بعد از هر بار درآوردن به خوبی تمیز کنید و آن را داخل یک محفظه قرار دهید.
  • مواد غذایی را در قطعات کوچک خرد کنید و آنها را با دندان های عقب خود به خوبی بجوید.
  • اگر ورزش های رزمی یا سنگین انجام می دهید، از محافظ دهان استفاده کنید.
  • از مصرف خوراکی و موادغذایی سفت و چسبنده خودداری کنید.

 

هزینه ارتودنسی طرح لبخند

هزینه ارتودنسی طرح لبخند ممکن است به عواملی چون نوع مشکل و شدت آن، سن بیمار، نوع لوازم به کار رفته، میزان مهارت و تجربه دندانپزشک و مدت زمان درمانی بستگی داشته باشد. در صورتی که برای داشتن لبخند زیبا نیاز به درمان های پیچیده تر باشد هزینه و قیمت درمان طراحی لبخند نیز می تواند افزایش یابد.