Select Page

ارتودنسی پلاستیکی

آیا برای شما طبیعی است که کسی را ببینید که دندان سفید و متقارنی نداشته باشد و موقع خندیدن دندانهای نامنظم و نامرتبش دیده نشود. پس از تجربیات بسیار زیاد، مشخص شد که رابطه شدیدی بین شکل خنده و اعتماد به نفس او وجود دارد . هر زمان که شخصی در تصاویر یا عکسای خود لبخند می زند ماهیت او، اعتماد به نفس او بیشتر است، اما تصویر ایده آل این لبخند زیبا اغلب به دلیل مشکلات دندانی کاهش می یابد، مانند: وجود اختلاف بین دندان ها، یا نقص در دندان ها (مال الکلوژن)، که ممکن است به دلیل بی نظمی در دندان ها باشد، یا عدم تناسب بین فک ها، به عنوان مثال بین فک بالا و پایین و هر یک از اینها.

مشکلات موثر بر قوام دندان ها و شکل ظاهری عمومی آنها، علاوه بر مشکلات پزشکی که در موارد بی توجهی دندان ها رخ می دهد. مانند  بیماری لثه ، فرسایش دندان و موارد دیگر، به طوری که همیشه پزشکان توصیه می کنند که از ارتودنسی پلاستیکی در سنین پایین برای حل این مشکلات در اسرع وقت استفاده کنید.

 

اولین بریس ها چه زمانی ظاهر شدند؟

ارتودنسی به دوران باستان در 400-300 سال قبل از میلاد مسیح باز می گردد

ارتودنسی پلاستیکی

قبل از میلاد 300-400

سقراط و ارسطو درباره روشهای صاف كردن دندانها و اینكه چگونه آنها می توانند مشكلات مختلف دندانی را درمان كنند و فرم خود را حفظ كنند، فكر كردند و از اینجا ایده ارتودنسی آغاز شد، اما البته به شكل مدرن نبود كه ما الان می بینیم و مدتها   بعد باستان شناسان افراد مومیایی شده را کشف كردند كه نوارهای فلزی كوچكی روی دندانهایشان پیچیده بودند و از آنجا نتیجه گرفتند ایده ارتودنسی و آنها از رشته های ساخته شده از الیاف طبیعی برای روده حیوانات برای صاف كردن دندان ها و پر كردن فضاهای بین آنها استفاده کرده بودند و از جمله شواهدی كه ثابت می كند ایده ارتودنسی به بسیاری از تمدن های باستان و مختلف برمی گردد.

این تمدن در ایتالیای باستان زندگی می كرد، اتروسك ها كه برای محافظت از آنها مرده ها ابزار خاصی روی دندان ها گذاشته بودن برای ادامه در زندگی بعدی. در قرون 17، 18 و 19، به طور خاص در سال 1728

 

بریس ها چگونه کار می کنند؟

فرآیند ارتودنسی با استفاده از دستگاهی ایجاد می شود که برای تنظیم موقعیت استخوان ها و اصلاح انسداد دندان طراحی شده است، این همان چیزی است که مشکلات اختلاف دندان را برطرف می کند و آنها را به موقعیت ایده آل مناسب آنها باز می گرداند.

 

زمان مناسب برای ارتودنسی چیست؟

منظور ما از بهترین زمان برای بریس در دوران کودکی است، منظورم این است که در مرحله رشد مداوم دندان ها، این باعث می شود که دندان ها بتوانند سریعتر و راحت تر به موقعیت صحیح برگردند و این به این معنی نیست که بزرگسالان نمی توانند از ارتودنسی استفاده کنند،  هر کسی در هر سنی می تواند از ارتودنسی استفاده کند، اما ما صحبت کردیم در دوره بهینه استفاده از آن، به طوری که پاسخ به اتصالات ارتودنسی سریعتر است.بیشتر پزشکان کار ارتودنسی را از 8 تا 14 سالگی توصیه می کنند.

 

فواید ارتودنسی چیست؟

 

بهبود عملکرد دندان ها و بافت های اطراف آن

ارتودنسی در برخی موارد برای از بین بردن سوگرفتگی مانند برآمدگی دندانهای جلویی یک راه حل مناسب است. این دندانها در بعضی مواقع در برابر ضربه آسیب پذیرتر هستند و بنابراین ممکن است شکستگی در آنها ایجاد شود. در برخی موارد دیگر، مانند روی هم قرار دادن دندان ها، به عنوان مثال در بعضی از آنها، تمیز کردن دندان دشوارتر است، که باعث ضعف مقاومت در برابر بیماری ها می شود  و تجمع باقیمانده های مواد غذایی و باکتری هایی که بین دندان ها شروع به نشستن می کنند و علاوه بر این همه بوی بد دندان، پوسیدگی و التهاب در لثه ایجاد می کنند.

غفلت از هر مشکلی عوارض عمده ای برای فرد بیمار ایجاد می کند. اگر البته درمان در ساعات اولیه تا حد ممکن انجام نشود، در این صورت امکان جمع شدن لثه، جذب استخوان و در نهایت از دست رفتن دندان وجود دارد.

ارتودنسی پلاستیکی

انواع بریس های دندانی 

اصولاً برای شما دشوار است که بهترین نوع ارتودنسی را بدون مراجعه به پزشکی که انواع ارتودنسی مناسب شما را با توجه به شرایط و اندازه مشکلی که برای شما تعیین می کند تعیین کنید ، مثلاً بریس های شفاف، بریس های ثابت یا بریس های متحرک، اما این کاملاً مغایر با آزادی عمل شما نیست.

بریس سنتی

اگر چه ارتودنسی سنتی بهترین ارتودنسی نیست، اما یکی از گسترده ترین انواع آن است و افراد زیادی به آن متوسل می شوند زیرا هزینه مواد آن زیاد نیست و شکل آن از نوارهایی ساخته شده از فلز یا پلاستیک است که به دندان ها چسبانده شده و در نسبت زیادی قابل توجه نیستند، این نوارهای فلزی بیشتر دندانها رو پوشش می دهند دندان ها توسط سیم به یکدیگر متصل می شوند و پزشک بعد از آن از آنها برای فشار دادن دندان ها به منظور انتقال آنها به موقعیت دلخواه استفاده می کند و متوجه می شوید که این نوع ارتودنسی با استفاده از چسب روی دندان ها ثابت می شود.

 

بریس های ارتودنسی به 3 نوع تقسیم می شوند

بریس پیشگیری

پیشگیری بهتر از درمان است، این نوع بریس ها به رشد استخوان های فک کمک می کند و بر روی عضله فک کار می کند تا بتواند در ابتتدا شروع مشکلات دندان یا انحنای آنها را درمان کند، و این نوع بریس برای کودکان مناسب است.

 

مراحل نصب ارتودنسی؟

  1. در ابتدا بیمار به کلینیک ارتودنسی مراجعه می کند و متخصص ارتودنسی در کلینیک معاینه بیمار را شروع می کند و از معاینه می تواند انواع ارتودنسی پلاستیکی متناسب با شرایط دندان را تعیین کند.
  1. پس از آن، او  قبل از نصب بریس ها، با استفاده از ابزار پزشکی و تجهیزات مناسب برای تمیز کردن، شروع به  تمیز کردن دندان ها ودهان می کند، پس از آن،  پزشک شروع به پاک کردن براکت ها می کند که قطعات کوچک ارتودنسی هستند.

 

بیشتر بخوانید: