Select Page

ارتودنسی دندان پیش چیست؟ برای پاسخ به این پرسش، با ما همراه باشید.

ارتودنسی دندان پیش

دندان های پیش یا دندان های پیشین به چهار دندان پیشین یا جلویی انسان ها گفته می شود که هم در آرواره پایین و هم در فک بالا قرار دارد. این دندان ها معمولاً برای بریدن و یا گاز زدن خوراکی ها رشد کرده اند.

انسان ها در دهانشان به تعداد 8 عدد دندان پیش دارند که عبارت اند از:

  1. 1. دندان های پیش میانی در بالا که در قسمت فک بالا قرار دارند و نزدیکترین دندان به مرکز لب می باشد.
  2. 2. دندان های پیش کناری در بالا که در فک بالا و در دو سوی دندان های پیش مرکزی می باشند.
  3. 3. دندان های پیش میانی در پایین که در فک پایین قرار دارند و نزدیک ‌ترین دندان به مرکز لب ها هستند.
  4. 4. دندان های پیش کناری در پایین که داخل فک پایین و در دو سوی دندان های پیش مرکزی قرار گرفته اند.

اگر کودکان تمام دندان‌های شیری شان درآمده باشد، آن ها هم 8 عدد دندان پیش دارند.

دندان‌های برخی از بیماران که مشکل و ناهنجاری دارند به نظر می‌رسد که کجی دندان هایشان تنها فقط مربوط به دندان های جلویی در فک پایین است. بنابراین این سوال در ذهن به وجود می‌آید که چرا فقط یکی از آن هایی که مشکل دارند کشیده نشوند؟

کشیدن دندان

ارتودنسی دندان پیش

اگرچه این روش درمانی جدید نیست؛ اما کشیدن تنها یکی از دندان‌های پیشین فک پایین و افزایش محبوبیت به عنوان یک درمان ارتودنسی در کوتاه مدت روبه‌رو بوده است. در بعضی موارد انجام این عمل گزینه قابل قبولی به شمار می آید؛ اما کشیدن تنها یکی از دندان های پیشین عواقبی دارد که باید پیش از انجام، مورد توجه قرار بگیرد.

در یک فک نرمال،  دندان های بالا با دندان های پایینی آن مطابقت دارند و وقتی دهان را می بندیم کاملاً روی هم قرار می گیرند. اگر دندان ها اندازه و شکل مناسبی داشته باشند، کشیدن دندان پیشین فک پایین کشیدن دندان پیشین فک پایین، باعث ایجاد اوربایت یا بایت عمیق می‌شود.

اوربایت :

بایت گسترده که در اصطلاح اورجت نامیده می‌شود، بدان معنی است که دندان‌های فک بالا بیش از حد نسبت به فک و دندان های فک پایین جلو آمده اند. بایت عمیق به این معنی است که دندان‌های فک بالا روی دندان‌های فک پایین را پوشانده اند و بنابراین مقدار کمی از دندان‌های فک پایین مشخص هستند.

در بیمارانی که می‌خواهند درمان سریعتر انجام ‌شود و عواقب این عمل را نیز قبول دارند، کشیدن فقط یکی از دندان های پیشین فک پایین می تواند گزینه درمان مناسبی باشد.

اگر دندان‌های فک پایین نسبت به دندان‌های فک بالا بیش از حد ریز باشند و یا اگر دندان‌های فک بالا به صورت ژنتیکی بیش از حد باریک باشند، ردیف کردن دندان ها به صورت طبیعی دردسرساز است و کشیدن تنها یکی از دندان پیشین فک پایین ممکن است بهترین گزینه درمان باشد. در مواردی که دندان های فک بالا متوسط به نظر می رسند؛ ولی دندان‌های فک پایین دچار کجی هستند ، متخصص ارتودنسی ممکن است با متناسب کردن اندازه یکی از دندان های پیشین فک بالا یک ناهماهنگی در اندازه دندان ایجاد کند.

با استفاده از یک روش خاص که آی پی آر نامیده می شود، متخصص ارتودنسی می تواند دندان‌های فک بالا را کمی کوچکتر کند تا بتواند جایگزینی برای دندانی که در فک پایین کشیده شده است ایجاد شود.

 

تراز کردن دندان های قدامی و پیشین

ارتودنسی دندان پیش

ارتودنسی دندان پیش

استفاده از روش درمان ارتودنسی برای تراز کردن دندان های قدامی توسط دندانپزشکان افزایش پیدا کرده است. دانستن اینکه چه زمانی و چه مقدار نیاز است که دندان حرکت کند بستگی به تخصص و نظر پزشک دارد.

پزشک ابتدا یک گزارش موردی از نحوه انجام ارتودنسی روی دندان قدامی را برای کمک به ارائه زیبایی و عملکرد بهتر، برای بیمار توضیح می دهد. اینکه کدامیک از ابزارها برای تشخیص و درمان انجام بپذیرد بسیار مهم است، که برای هر دو رشته ارتودنسی و دندانپزشکی ترمیمی مورد نیاز است و اغلب نادیده گرفته می شود.

معمولاً برای ارتودنسی دندان پیش از نوع ارتودنسی نامرئی استفاده می‌کنند که توسط یک نرم‌افزار به صورت سه بعدی طراحی شده و با پرینترهای سه بعدی تولید می شود.

 

چرا از ارتودنسی نامرئی برای ارتودنسی دندان پیش استفاده می شود

همانطور که می دانید ارتودنسی شامل سیم و براکت هایی است که به صورت فلزی هستند و توسط الاستیک ها به همدیگر محکم شده اند. وقتی که شما فقط نیاز به ارتودنسی دندان جلویی یا دندان پیشین داشته باشید، فقط در همان دندان ها عمل ارتودنسی انجام می شود و به این دلیل که افراد نمی خواهند روی دندان های جلویشان سیم یا وسیله اضافی فلزی دیده شود. در این مواقع در صورت اینکه مشکل شدید نباشد، از ارتودنسی نامریی استفاده می کنند.

این ارتودنسی نه تنها چهره فرد را را زشت نمی کند؛ بلکه او اعتماد به نفس بیشتر هم برای کامل کردن دوره درمانش می دهد. البته این بستگی به شرایط دندان فرد دارد؛ اگر شدت خیلی بالا باشد فرد نمی‌تواند از ارتودنسی نامرئی برای ارتودنسی دندان پیش خود استفاده کند.

عقب کشیدن فک بالا در ارتودنسی دندان پیش

 

ارتودنسی دندان پیش

 

ارتودنسی دندان پیش

یکی از روش هایی که برای برطرف کردن مشکلات و ناهنجاری های دندان های پیش استفاده می شود، عقب کشیدن فک بالا است. خیلی از افراد دندان های فک بالایشان خیلی جلوتر از دندان‌های فک پایین قرار دارند. به گونه‌ای که دندان های بالایی دندان پایینی را پوشانده اند که به این ناهنجاری اورجت گفته می‌شود.

به همین دلیل است که در اولین فرصت باید به متخصص مراجعه نمود تا روش درمانی را که برای بیمار مناسب است و باعث می‌شود ناهنجاری اورجت از بین برود روی دندان هایش اعمال کند.

 انواع ارتودنسی

ارتودنسی شامل دو نوع ثابت و متحرک می‌شود که برای ارتودنسی دندان پیش، بیشتر از نوع متحرک استفاده می شود.

همچنین نوع متحرک ارتودنسی دندان، شامل دو نوع فلزی و نامرئی می شود.

در ارتودنسی ثابت بیمار به هیچ عنوان نمی تواند تا پایان دوره درمان ش دستگاه ارتودنسی را از دهان خود خارج کند؛ اما ارتودنسی متحرک ویژگی بسیار خوبی که دارد این است که: می‌توان در هنگام غذا خوردن و یا رعایت کردن بهداشت دهان و دندان آن را از دهان خارج کرده و پس از مسواک زدن و نخ دندان کشیدن آن را دوباره داخل دهان گذاشت.

البته باید بدانید که ارتودنسی نوع متحرک را نباید بیشتر از دو ساعت در طول شبانه روز از دهان خارج نگه دارید. در غیر اینصورت شما فقط هزینه گزافی خرج کرده اید و به هیچ عنوان مشکل دندانتان حل نمی شود.