Select Page

اگر می خواهید که با تمامی نکات ارتودنسی دندان پنهان اشنا شوید، با ما همراه باشید.

ارتودنسی دندان پنهان

دندان های پنهان چیست؟  نحوه پیدا نمودن دندان پنهان به چه شکل است؟  نحوه درمان ارتودنسی دندان پنهان چیست؟ هزینه ارتودنسی هر دندان پنهان چقدر می باشد؟ معمولا برای این عده از افراد سوال پیش می آید که به چه شکلی می توان این معضل را حل نمود؟

در این مقاله قصد داریم به معرفی دندان های پنهان و نهفته و ارائه راه حل هایی برای درمان این نوع از دندان ها که دغدغه و نگرانی برخی از افراد می باشد، بپردازیم.

دندان پنهان

ارتودنسی دندان پنهان

ارتودنسی دندان پنهان

دندان پنهان به دندانی می گویند که در زمان اصلی خود در دهان رشد نکرده و وقت رشد آن ها به پایان رسیده است اما هنوز در زیر لثه باقی مانده اند.

ابتدایی ترین گام، شناسایی و تشخیص به موقع دندان های پنهان می باشد. دندان های پنهان ممکن است در قسمت های مختلف دهان هر فرد وجود داشته باشد. دو نوع از دندان های نهفته، دندان نیش و دندان عقل می باشد.

نهفتگی دندان عقل در افراد رایج تر است. علت های بسیاری برای شکل گیری دندان های پنهان وجود دارد که اساسی ترین آن، نداشتن فضای مناسب برای حضورشان می باشد. یکی از بهترین و مناسب ترین روش های درمانی دندان های پنهان، ارتودنسی می باشد.

دندان  نیش پنهان

دندان نیش نهفته، آخرین دندان از جمله دندان های می باشد که در شکل دهی دهان و دندان تاثیر بسزایی دارد و معمولا در سن نه تا 13 سالگی رشد می کند. دندان نیش از ابتدایی ترین دندان ها در دهان که باعث زیبایی هرچه بیشتر دندان های شما می شود، اما نهفته شدن دندان یک اتفاق شایع در بین متخصصان دندان می باشد که احتمال خطر به وجود آمدن تومور در دندان را بالا می برد، لذا در صورت تشخیص وجود دندان پنهان در اسرع وقت به دکتر متخصص مراجعه فرمایید.

این نوع مشکل در خانم ها بیشتر از آقایان شیوع دارد و فقط دو درصد از دچار این معضل می شوند. احتمال وجود دندان نیش در فک بالا بسیار بیشتر از فک پایین می باشد.

نشانه های دندان پنهان

ارتودنسی دندان پنهان

ارتودنسی دندان پنهان

مواردی که نشان دهنده دندان پنهان در دهان می باشد، مانند: طعم تلخی در دهان، ناتوانایی در باز کردن دهان، حس درد در هنگام فعالیت دهان، بوی بد دهان و التهاب و سرخی دهان از جمله موارد و نشانه های می باشد که احتمال دارد ظرف چند هفته تا چند ماه ظاهر گردد و سپس از بین برود. البته در برخی از بیماران نیز هیچ علامت و نشانه ای با وجود داشتن دندان نهفته پیدا نشده است.

نحوه پیدا نمودن دندان پنهان

بهتر است تا سن هشت سالگی به انجام رادیوگرافی نسبت به چکاب مرتب دندان ها و مسیر رشد آن ها توجه و از بروز این مشکلات جلوگیری شود. در بیشتر اوقات مشکل اساسی در رشد دندان پنهان، نبود فضای لازم در بین دو فک می باشد. که برای باز نمودن فک باید به متخصص ارتودنسی مراجعه شود. تا جهت درمان از دستگاه برای بازکردن فک استفاده گردند. اگر دندان نهفته شده به موقع تشخیص داده نشود باید دندان پنهان از دهان برداشته شود.

نوع درمان دندان پنهان وابسطه به چند عامل می باشد:

 1. جایگاه دندان نهفته در فک
 2. میزان عمق دندان نهفته
 3. دندان نهفته شده

درمان دندان پنهان با ارتودنسی

درمان دندان نهفته باید فرایند مخصوص به خود را طی نماید. در ابتدا باید فضای مناسبی در دهان برای انجام کار فراهم شود. که با کشیدن یکی از دندان ها یا بازکردن دهان با دستگاه اکسپندر می توان کام را بزرگ تر کرد. بعد از آن نیاز به جراحی جهت نمایان شدن دندان نهفته و سپس متخصص ارتودنسی با مشاهده دندان نهفته می تواند به ارتودنسی دندان پرداخته و آن را به قسمت اصلی خود برگرداند.

در صورتی که دندان به قسمت اصلی خود بازنگشت نیاز به درمان های دیگر می باشد و در صورتی که امکان ارتودنسی برای دندان بیماری وجود نداشت، باید در اسرع وقت دندان پنهان کشیده شود زیرا احتمال آسیب به فک بالا وجود دارد.

درمان نیش پنهان با ارتودنسی

ارتودنسی دندان پنهان

برای درمان نیش نهفته از ارتودنسی ثابت بهره برده می شود که پس از جراحی معمولی و آشکار شدن دندان نهفته، متخصص، کارارتودنسی دندان نهفته را آغاز می کند. به شکلی که براکت ارتودنسی بر روی دندان نصب شده و به سیم ارتودنسی متصل می گردد. پس از زمان کوتاهی دوباره با مراجعه به پزشک بند وصل شده را کوچک تر می کنند تا بلاخره دندان نهفته در جایگاه خود قرار گیرد.

درمان نیش پنهان دندان با ارتودنسی پروسه ای حداقل یک ساله  می باشد. که در پایان دندان نیش نهفته بیرون خواهد آمد. زمان نصب سیم به دندان حدود یک ساعت می باشد که اگر این مدت افزایش پیدا کند هزینه درمان بیمار زیاد می شود. البته درمان دندان نهفته برای میانسالان به دلیل افزایش سن و عدم انعطاف پذیری با مشکلات جانبی زیادی برخورد خواهند کرد.

 

 عوامل تاثیرگذار بر ارتودنسی دندان پنهان

ارتودنسی دندان پنهان

عوامل مختلفی بر درمان دندان پنهان با ارتودنسی وجود دارد. مانند: مقدار فضای باز کام، میزان نهفتگی، مکان دندان پنهان، زاویه دندان نهفته و …

بعد از ارتودنسی دندان پنهان چه اموری را رعایت کنیم؟

بعد از ارتودنسی دندان پنهان بیمار ملزم به رعایت تغذیه می باشد که سبب عفونت و التهاب دندان نشود و پس از دو هفته می تواند به رژیم تغذیه ای خود بازگردد. در طی این دو هفته از غذاهای نرم استفاده کنید، مداوم دهان و دندان های خود را بشوید، پس از پایان دو هفته دوباره به دکتر متخصص ارتودنسی خود مراجعه کنید، از مصرف فست و فود بپرهیزید و در صورت التهاب و ورم، از یخ برای کاهش التهاب استفاده نمایید.

هزینه ارتودنسی دندان پنهان

هزینه ارتودنسی دندان پنهان با توجه به پزشک متخصص، مواد و تجهیزات، مدت ارتودنسی، نوع ارتودنسی و … متفاوت می باشد.

قیمت ارتودنسی سال 98 به ازای هر یک از دندان های نهفته 000/000/3 میلیون تومان است.

در چه مواردی متخصص ملزم به کشیدن دندان پنهان می شود؟

 • دندان های مجاور دچار آسیب شده باشند
 • دندان نهفته شده به فک جوش خورده باشد
 • عمق دندان نهفته زیاد باشد
 • عدم کشیدن دندان موجب عفونت دهان گردد

 از مشکلات عدم درمان این نوع از دندان ها:

 • پوسیدگی دندان
 • التهاب
 • به خطر افتادن دندان های دیگر
 • مشکل در جویدن غذا
 • مشکل در مسواک زدن