Select Page

در این مقاله سعی داریم تا شما را با ارتودنسی سریع دندان آشنا کنیم. پس با ما همراه باشید.

ارتودنسی سریع دندان

بریس سریع (Fast Braces) یکی از روشهای درمانی نسبتاً جدید ارتودنسی است که دندانها را خیلی سریعتر از بریس های ثابت سنتی صاف می کند. بریس های سریع برای بیمارانی که دارای انواع مشکلات ارتودنسی زیر میباشند مناسب می باشد :

  • دندانهای نامرتب
  • دندانهای شلوغ
  • دندانهایی که فاصله زیادی بین آنها وجود دارد.
  • کسانی که دچار مشکلات گزش هستند.

بریس های سریع دندان ها را صاف می کنند و لبخندی زیبا و سالم برای شما به وجود می آورند، که باعث افزایش اعتماد به نفس شما می شود و می توانید با افتخار لبخند بزنید. به طور معمول، طول درمان با استفاده از بریس های سریع حدود 50٪ سریعتر از بریس های ثابت سنتی است.

زمان درمان بستگی به پیچیدگی مورد دارد. موارد جزئی ممکن است در عرض 3 ماه تکمیل شود، در حالی که موارد پیچیده تر معمولاً بین 10 تا 12 ماه طول می کشد تا صاف شوند.
بریس های سریع به روشی متفاوت با بریس های ثابت سنتی کار می کنند.

به طور معمول، بریس های ثابت قسمت تاج دندان ها و سپس قسمت ریشه را حرکت می دهند. بریس های سریع قسمت ریشه دندان ها را از روز اول حرکت می دهند، به این معنی که کل دندان به هم منتقل می شود و این باعث کاهش شدید زمان درمان می شود. در مهاربندهای سریع به جای استفاده از براکت های مربعی از براکت هایی به شکل مثلث استفاده می کنند که انعطاف پذیری سیم را افزایش می دهد و فقط از یک سیم استفاده می شود تا بریس خوب و سبک باشد.

آیا ارتودنسی سریع دندان بی خطر است؟

ارتودنسی سریع دندان

ارتودنسی سریع دندان

بریس های سریع بی خطر هستند زیرا در طی بیش از 20 سال ساخته شده اند و تحت آزمایش دقیق قرار گرفته اند. تحقیقات در واقع نشان داده است که بریس های سریع علاوه بر اینکه یک روش درمانی سریع و بی خطر است، فواید دیگری نیز برای بیماران دارد، از جمله افزایش راحتی و نیاز به مراجعه کمتر به دندانپزشکی.

چه کسی می تواند از بریس های سریع استفاده کند؟

بریس های سریع برای بیماران در هر سنی مناسب است. متخصص ارتودنسی در طول مشاوره ارزیابی می کند که آیا شما کاندیدای مناسبی برای استفاده از بریس های سریع هستید یا خیر. این روش درمانی برای بیشتر بیماران مناسب است و برای افرادی که نتایج سریع می خواهند یک راه حل ایده آل است.

مزایای ارتودنسی سریع دندان  چیست؟

مزیت عمده بریس های سریع این است که بسیار سریع کار می کنند. در بیشتر موارد، درمان طی 10 ماه کامل می شود. مهاربندهای سریع نسبت به بریس ثابت سنتی سبک و ظریف تر هستند و برای راحتی و همچنین سرعت تولید شده اند.

اندازه بریس ها نیز باعث سهولت در تمیز شدن دندان ها می شود، به این معنی که خطر ابتلا به بیماری های دهان کمتر است. از آنجا که بریس ها خیلی سریع کار می کنند، مراجعه به دندانپزشک کمتری لازم است و این بدان معنی است که هزینه درمان نسبت به سایر روش های ارتودنسی کمتر است.

مدت زمان کوتاهتر درمان نیز برای بیمارانی که از اضطراب دندان رنج می برند خبر خوبی است.
از دیگر مزایای این سیستم این است که در بیشتر موارد، نیازی به کشیدن دندان قبل از نصب بریس ها نیست. استخراج دندان خراب یا کج می تواند به ویژه برای بیماران جوان ناراحت کننده باشد، بنابراین این می تواند یک مزیت عمده باشد.

معایب بریس های فلزی دندان:

ارتودنسی سریع دندان

ارتودنسی سریع دندان

ارتودنسی فلزی نقص هایی دارد، زیرا متوجه می شویم که پس از مدت کوتاهی از نصب آن، لثه ها و گونه ها را برش می دهد و فردی که از بریس های سنتی فلزی استفاده میکند باید به غذاهایی که می خورد توجه کند. زیرا متوجه می شویم که بیشتر مواد غذایی در سطح بریس ها تشکیل می شود  و این باعث می شود که بقایای مواد غذایی روی سطح دندان جمع شوند، و این باعث پوسیدگی دندان میشود.

شکل ظاهری بریس های فلزی مورد پسند اکثر افراد نیست و بنابراین در می یابیم که اغلب به آن متوسل نمی شوند، اما پس از نصب، درد ناشی از آن بسیار کمتر از ابتدا کاهش می یابد.

امروزه بریس های فلزی سبک تر از نوع قبلی شده اند و بر این اساس، فشار بر روی دندان ها کاهش یافته است، که این دردی را که دندان ها در معرض آن هستند کاهش می دهد.  همچنین بریس های فلزی کم هزینه ترین نوع بریس ها هستند.

مزایای صاف کردن لیزر

ارتودنسی سریع دندان

ارتودنسی سریع دندان

ارتودنسی با لیزر همیشه همراه با درد نیست یا ممکن است درد کمی داشته باشد و نیاز به استفاده از بی حسی موضعی را کاهش می دهد. مانند سایر ابزارهای حفاری دندان صدایی ایجاد نمی کند، بنابراین بیمار دچار درد کمتری می شود. خونریزی مربوط به جراحی لثه را کاهش می دهد و همچنین تمام قسمت های سالم دندان  را حفظ می کند.

این نوع ارتودنسی ظاهر دندان ها را بسیار بهبود می بخشد و زیبایی لبخند فرد را افزایش می دهد، همچنین گفتار را کنترل می کند و خروجی حروف را کنترل می کند و لکنت زبان را برطرف می کند. لثه ها را صاف می کند و عدم تجمع مواد غذایی بین دندان ها را برطرف می کند  و مشکلات برجسته و کاشته شده دندان را که نیاز به اقدامات زیبایی دارند برطرف می کند.

با این حال، متوجه می شویم که این نوع ارتودنسی دارای معایبی است زیرا در دندانهایی که دارای پرکردگی قدیمی هستند نمی توان استفاده کرد و در دندانهای خراب نیز قابل استفاده نیست و برای تهیه دندان برای دریافت تاج یا بریج استفاده نمی شود، زیرا کاملاً جایگزین بیهوشی نمی شود و هزینه آن بالاتر از ارتودنسی معمولی است.

در می یابیم که برخی گروه ها هنوز ارتودنسی لیزر را رد می کنند، زیرا  انجمن دندانپزشکی آمریکا به دلیل عدم اثبات ایمنی، ارتودنسی لیزر را مورد قبول کامل قرار نداده است. انجمن دندانپزشکی آمریکا در آخرین بیانیه خود اعلام کرد که این انجمن “در مورد لیزر درمانی خوش بینانه است اما باید احتیاط کرد”.

سایر روش های ارتودنسی سریع :