Select Page

جهت آشنایی با ارتودنسی اقساطی با ما همراه باشید.

زیبایی و سلامتی نعمت بزرگی است که از جانب خدا به ما اعطا شده و ما وظیفه داریم در حفظ این زیبایی و سلامتی نهایت تلاش خود را بکنیم، و اگر لازم بود هزینه های آن را نیز بپردازیم. فکر می کنید دندان ها تا چه حد در زیبایی و سلامتی ما تاثیر دارند؟ پاسخ به این سوال کاملا واضح است، چون دندان ها تاثیرات غیر قابل انکاری بر روی زیبایی چهره ما دارند، هنگامی که صحبت می کنیم و می خندیم دندان های ما دیده می شوند؛ که می توانند دندان هایی مرتب، زیبا و متناسب باشند و یا دندان هایی کج و بهم ریخته و زننده.

اگر می خواهید با خیال آسوده به اطرافیان خود لبخند بزنید، و آنها را با لبخند زیبای خود تحت تاثیر قرار دهید، بهتر است که بیش از هر چیزی به زیبایی و سلامتی دندان های خود اهمیت دهید.

مشکلات زیبایی دندان ها

زیبایی شناختی یکی از تخصص های علم دندان پزشکی به حساب می آید، که هدف عمده آن اصلاح طرح لبخند بیماران است. برخی از مشکلات دندانی که باعث می شوند لبخند مناسبی نداشته باشیم شامل؛ دندان های شلوغ و نا مرتب، دندان های بد رنگ، روابط فکی نامناسب، دندان های فاصله دار، انحراف در خط میدلاین(خطی که بین دو دندان سانترال جلویی وجود دارد) و… است.

ارتودنسی اقساطی

ارتودنسی اقساطی

روش های درمان دندان

در علم دندان پزشکی، روش های درمانی زیادی برای اصلاح چنین مشکلاتی وجود دارد، که البته بیشتر آنها برای رفع مشکلات جزئی دندان ها کاربرد دارند؛ مثلا بهم ریختگی دندان ها را در صورتی می توان با لیمنت کردن بر طرف نمود که این بهم ریختگی ها، ناچیز باشند.

یک روش درمانی برای اصلاح اساسی مشکلات فک و دندان ها، حتی مشکلات شدید آنها، روش ارتودنسی می باشد. ارتودنسی، روشی بسیار اساسی و قابل اطمینان است که طرفداران بسیار زیادی دارد، و برای داشتن دندان هایی صاف و مرتب و بی نقص، کاربرد گسترده ای پیدا کرده است.

اما شاید مهم ترین مشکل استفاده کردن از ارتودنسی، هزینه و قیمت بالای این خدمات است، که بسیاری از افراد جامعه ممکن است نتوانند از پس پرداخت آنها برآیند.

هزینه حدودی و نرخ خدمات ارتودنسی دندان

هزینه های ارتودنسی دندان، مقدار ثابت و مشخصی ندارد و می تواند از شهری به شهر دیگر، و یا از مطبی به مطب دیگر قدری تفاوت داشته باشد. زیرا این هزینه ها به عوامل مختلفی بستگی دارد؛ مثلا اینکه دندان های شما تا چه حد بهم ریخته اند، یا به عبارتی حجم مشکلات فک و دندان ها چقدر است، یکی از تاثیر گذارترین عوامل روی قیمت ارتودنسی، نوع روش ارتودنسی است؛ زیرا قیمت برخی از روش ها بخاطر به کار بردن لوازم خاصی، از سایر روش های معمولی بیشتر است.

عوامل دیگری مانند شهر و منطقه جغرافیایی، دستمزد دندان پزشک، تعداد جلسات و طول مدت درمان و یا سن و سال بیمار هم می تواند هزینه ها را دستخوش تغییر کند.

ارتودنسی اقساطی

ارتودنسی اقساطی

هزینه روش های مختلف ارتودنسی

قیمت ارتودنسی ثابت با بریس های معمولی، برای هر فک حدود 4 میلیون تومان تخمین زده شده است.

برای ارتودنسی لینگوال یا پشت زبانی، به ازای هر فک،  هزینه ای در حدود 6 میلیون تومان در نظر گرفته شده.

هزینه ارتودنسی نامرئی با کمک بریس های سرامیکی، برای هر دو فک در حدود14 میلیون تومان

هزینه سیستم ارتودنسی دیمون با بریس های خودتنظیم ، برای هر فک در حدود 10 میلیون تومان و برای هر دو فک 20 میلیون تومان است.

هزینه ارتودنسی فانکشنال یا فیس ماسک در حدود 8 میلیون تومان برآورد شده است.

همچنین برخی از هزینه های جانبی مانند؛ هزینه هدگیر حدود یک میلیون تومان، هزینه نگه دارنده ثابت هر فک 700 هزار تومان، و هزینه پلاک های نگه دارنده 70 هزار تومان خواهد بود.

ارتودنسی اقساطی

با نگاه کوتاهی به قیمت ها و هزینه های ارتودنسی، به آسانی متوجه خواهید شد که باید پول زیادی را صرف درمان دندان های خود کنید، زیرا خدمات ارتودنسی از جمله خدمات گران قیمت و پرهزینه محسوب می شود.

ممکن است برخی افراد با دیدن لیست هزینه ها، از انجام دادن ارتودنسی منصرف شوند، البته اگر کسی واقعا مشکلات جدی در فک و دندان های خود دارد، و نیاز جدی به انجام ارتودنسی دارد، به تعویق انداختن یا حذف این روش درمانی به هیچ وجه کار درستی نمی باشد؛ چون به مرور زمان حجم مشکلات فرد افزایش پیدا می کند و ممکن است در آینده حتی مجبور به صرف هزینه های بیشتری هم بشود.

یک راه حل مناسب برای حل این مشکل، قسطی کردن هزینه های ارتودنسی است، بسیاری از کلنیک ها و مطب های دندان پزشکی، در صورت تمایل بیماران، می توانند هزینه ها را برای آنها قسطی کنند، تا بیمارانی که توانایی مالی پرداخت یک جای هزینه ها را ندارند، از انجام اقدامات درمانی محروم نشوند.

پس بعد از اینکه تصمیم به استفاده از ارتودنسی برای دندان های خود گرفتید، با دندان پزشک خود صحبت کنید، تا هزینه ها را برای شما قسط بندی نمایند، به این ترتیب که بیمار ابتدا نصف و یا یک سوم کل هزینه ها را به عنوان پیش پرداخت به مطب دندان پزشکی پرداخت کرده، و سپس باقی مانده آن را به مرور و به صورت ماهانه می پردازد.

ارتودنسی اقساطی

ارتودنسی اقساطی

آیا هزینه های ارتودنسی دندان، شامل خدمات بیمه می شود؟

اگرچه ما امروزه می دانیم که تنها هدف از انجام ارتودنسی، صاف و مرتب کردن دندان ها و اهداف ظاهری و زیبایی نمی باشد، بلکه انجام ارتودنسی در بعضی موارد بسیار ضروری است و با سلامتی بیمار رابطه تنگاتنگی دارد؛ اما با این حال شرکت های بیمه، خدمات ارتودنسی را جزء دسته خدمات زیبایی به شمار آورده، و از آنجایی که بیمه تنها هزینه خدمات درمانی را می پردازد، از این رو معمولا برای انجام ارتودنسی هزینه ای پرداخت نمی کنند.

اما برخی از بیمه های خاص هم وجود دارند که هزینه های ارتودنسی را تقبل می کنند؛ مانند بیمه طلایی فرهنگیان و یا بیمه تکمیلی که بخشی از هزینه های ارتودنسی را پرداخت خواهند کرد، البته این نوع از بیمه ها برای تمامی افراد جامعه قابل استفاده نبوده، و تنها برخی از اقشار خاص جامعه، مانند فرهنگی ها، به این خدمات دسترسی خواهند داشت.