Select Page

گاهی مشاهده می‌شود که برخی افراد از ارتودنسی فیک و غیر اصل استفاده می‌کنند که نظر متخصصان راجع این موضع این‌گونه است که استفاده از ارتودنسی فیک ضرراتی جبران‌ناپذیری به دندان‌ها و لثه وارد می‌کند.

دلایل استفاده از ارتودنسی فیک

  • ناتوان بودن در پرداخت هزینه ارتودنسی.
  • نداشتن آگاهی کامل راجع ارتودنسی.
  • عدم داشتن اعتمادبه‌نفس و ضعف درونی.

 

آیا ارتودنسی فیک یا غیر اصل در مطب‌ها قانونی است

اگر با رضایت مراجعه‌کننده باشد قانونی است ولی درصورتی‌که بدون اطلاع مراجعه‌کننده صورت بگیرد قانونی نیست.

 

با فواید ارتودنسی دندان بیشتر آشنا شوید

وقتی دندان‌های صاف دارید هم دندان و هم سلامت لثه به‌طور قابل‌توجهی بهبود می‌یابند. تکه‌های غذایی که در دندان‌های کج قرار می‌گیرند می‌توانند باعث تجمع میکروب‌ها شوند که اغلب منجر به پوشاندن دندان‌ها با پلاک می‌شود و منجر به ایجاد حفره‌ها می‌شود و همچنین اندازه حفره‌های موجود را افزایش می‌دهد. خطر جدی‌تر وجود شلوغی و نامرتب بودن دندان‌ها، احتمال بیماری لثه و از دست دادن استخوان است که می‌تواند در موارد شدید منجر به از دست دادن دندان شود.

بیماری پریودنتال می‌تواند منجر به چندین عارضه جدی در سلامتی شود. اگر لثه‌های شما بیش‌ازحد حساس است، عقب می‌رود، متورم می‌شود، جویدن غذاها به‌سختی انجام می‌شود زیرا دهان شما درد می‌کند یا بوی دهان شما بد است، این‌ها همه از علائم بیماری لثه است. تحقیقات نشان می‌دهد که باکتری‌های دهانی حتی می‌توانند به جریان خون منتقل‌شده و به بیماری‌های قلبی و زایمان‌های زودرس کمک کنند.

 

ارتودنسی فیک-2

ارتودنسی فیک

 

ارتودنسی چیست و فواید ارتودنسی دندان کدام‌اند

رایج‌ترین دلیل مراجعه به مراقبت‌های ارتودنسی، به‌صورت بریس یا درمان اینویزالاین، صاف کردن دندان‌ها است. دلایل دیگر برای انجام درمان ارتودنسی اصلاح اوربایت، بهبود توانایی بیمار در جویدن غذا و آوردن دندان‌ها و فک بالا و پایین نامرتب در چینش صحیح برای ایجاد لبخندی کامل است. اعتمادبه‌نفس با شکل ظاهری فرد شروع می‌شود. غالباً، اولین چیزی که شخص دیگری متوجه آن می‌شود لبخند شماست.

 

متخصص ارتودنسی کیست

حتی هنگامی‌که در مورد یک تراز یا مسئله دیگر به یک متخصص ارتودنسی مراجعه می‌کنید، بازهم به دندان‌پزشک عادی خود مراجعه خواهید کرد. متخصص ارتودنسی فقط با این مسائل خاص دندانپزشکی سروکار دارد، نه با تمیز کردن دندان، پر کردن، تاج، دندان‌درد و مواردی ازاین‌دست. بعلاوه، درحالی‌که تمام متخصصان ارتودنسی دندان‌پزشک هستند، اما همه دندان‌پزشکان ارتودنتیست نیستند. بااین‌حال، بیشتر متخصصان ارتودنسی به‌طور خارق‌العاده‌ای مشغول انجام تخصص خود هستند که آن‌ها به‌راحتی وظایف معمول دندانپزشکی را به دندان‌پزشک عمومی منتقل می‌کنند. همه متخصصان ارتودنسی دو یا سه سال اقامت اضافی را پس از دانشکده دندانپزشکی انجام می‌دهند و این یادگیری دقیقاً در جهت ایجاد لبخندهای زیبا و نیش زدن کامل است. دندان‌پزشکان عمومی این شرایط را ندارند.

متخصص ارتودنسی و دندان‌پزشک عمومی چه تفاوتی باهم دارند

هرچند که هردوی این افراد دندان‌پزشک هستند و مشترکات بسیار زیادی باهم دارند، اما تفاوت‌های بزرگی نیز بین آن‌ها وجود دارد. از بسیاری جهات متخصص ارتودنسی یکسر و گردن از دندان‌پزشک عمومی بالاتر می‌ایستد؛ زیرا برای چند سال آموزش‌های اضافی را دریافت کرده و به یک متخصص تبدیل‌شده است. متخصصان ارتودنسی هرچند که می‌توانند کارهای معمول یک دندان‌پزشک عمومی مانند تمیز کردن دندان‌ها، پر کردن آن‌ها، دندان‌درد و موارد معمولی دیگر را انجام دهند، اما تنها به انجام کارهای تخصصی می‌پردازند.

 

چرا ارتودنسی مهم است

وقتی دندان‌ها و فک‌ها به‌خوبی چیده شوند، از سلامت بیشتری برخوردار می‌شوند. دندان‌های کج و نامرتب به‌احتمال‌زیاد با مشکلات زیادی روبرو می‌شوند که باید از طریق حفاری، کانال ریشه، تاج، کشیدن دندان و حتی جراحی اصلاح شوند. به‌نوعی می‌توان به ارتودنسی به‌عنوان نوعی داروی پیشگیری نگاه کرد. بعلاوه، در برخی موارد، ممکن است اعتمادبه‌نفس مرتبط با دندان‌های نامرتب یا کج وجود داشته باشد، ارتودنسی نیز می‌تواند به آن کمک کند.

فواید ارتودنسی دندان: درمان ارتودنسی به چه کسانی کمک می‌کند؟

بسیاری از افراد فکر می‌کنند ارتودنسی چیزی است که به نوجوانان معطوف است. از این گذشته، بیمار که در فیلم‌ها یا تلویزیون به تصویر کشیده شده، نوجوان جوانی است که بریس دارد. بله سال‌های نوجوانی زمان رایجی است که متخصصان ارتودنسی توصیه می‌کنند بریس استفاده شود؛ اما بسیاری از بزرگ‌سالانی که آن‌ها را در جوانی نمی‌پوشیدند یا پروتکل مناسب را رعایت نمی‌کردند، دریافتند که در بزرگ‌سالی به درمان نیاز دارند. بسیاری از بزرگ‌سالان را می‌توان با برازنده‌های شفاف، اینویزالاین یا بریس های آرایشی درمان کرد.

 

مشاوره ارتودنسی

اکثر افرادی که به دنبال مشاوره ارتودنسی هستند به توصیه دندان‌پزشک اصلی خود این کار را انجام می‌دهند. بااین‌وجود، اگر مشکلی در رابطه با عدم هماهنگی و تراز دندان‌های خوددارید می‌توانید مستقیما به یک متخصص ارتودنتیست مراجعه کنید تا به شما مشاوره درمانی ارائه دهد؛ و به‌موقع از فواید ارتودنسی بهره‌مند شوید. بیشتر متخصصان خوبی که در بهترین کلینیک های ارتودنسی به شما مشاوره می‌دهند. پیش از هر چیزی آن‌ها دندان‌های شمارا معاینه می‌کنند و درباره گزینه‌های درمانی موجود با شما صحبت می‌کنند. این متخصصان همچنین درباره مزایا و معایب متدهای مختلف درمانی اطلاعات کاملی به شما ارائه خواهند داد. به‌احتمال‌زیاد در همان جلسه مشاوره عکس‌هایی از بیماران و مراجعان قبلی خود که مشکلاتی مشابه شما داشته‌اند، به شما نشان خواهند داد تا پروسه‌های درمانی برای شما قابل تجسم باشد

 

مزایای و فواید ارتودنسی چیست

مزایا و فواید ارتودنسی متنوع است و از بیماری تا بیمار دیگر متفاوت است. برخی از رایج‌ترین فواید ارتودنسی عبارت‌اند از:

  • عزت‌نفس را بهبود می‌بخشد.
  • سلامت کلی دندان را افزایش می‌دهد.
  • متخصص ارتودنسی برای ایجاد یک برنامه طولانی‌مدت با دندان‌پزشک عمومی همکاری می‌کند.
  • می‌تواند به بیماران در هر سنی کمک کند.

فناوری تا جایی پیشرفت کرده است که همه دستگاه‌ها به‌شدت قابل‌توجه نباشند به‌طورکلی ارتودنسی یک بخش و تخصص هیجان‌انگیز از دندانپزشکی است و هنوز هم در حال رشد و تغییر است. این بدان معناست که حتی بیمارانی که تا چند سال پیش فکر می‌کردند هیچ راه‌حلی برای حل مشکل آن‌ها وجود ندارد، می‌توانند امروزه از پروسه‌های درمانی جدیدتر ارتودنسی کمک بگیرند. پس همین امروز و تا دیر نشده است برای رسیدگی به مشکلات دهان و دندان خود به متخصصان مجرب ارتودنتیست مراجعه کنید زیرا هر چه زودتر برای درمان اقدام کنید، هزینه‌ها و مدت‌زمان درمان کاهش پیدا خواهد کرد.

بیشتر بخوانید :

ارتودنسی سرامیکی 

ارتودنسی ارزان