Select Page

ضرورت ارتودنسی

متخصصان ارتودنسی کودکان به والدین توصیه می‌کنند که کودکان از 7 سالگی، سالی یکبار دندان خود را چکاب کنند؛ در این سن، دندان‌های جلوی بالا و پایین از قبل رشد کرده اند و آخرین دندان‌ها در حال رشد هستند. این زمان مناسبی برای ارزیابی ناهنجاری‌های احتمالی رشد استخوان است، در این سن درمان این مشکلات توسط ارتودنسی بسیار ساده است. به همین منظور ضرورت ارتودنسی در کودکان بیشتر از بزرگسالان احساس می‌شود.

 

ضرورت ارتودنسی چیست؟

اگر چه سن، بین 7 تا 8 سال ایده آل برای مراجعه کودکان به متخصص ارتودنسی است، اما توصیه می‌شود کودک را از 3 سالگی به دندانپزشک مخصوص کودکان ببرید. در بررسی‌های دندانپزشکی کودکان، بررسی می‌شود که آیا رشد دندان به درستی بوده و نیاز احتمالی به درمان‌های ارتودنسی و بهینه سازی جایگاه دندان‌ها و استخوان‌ها وجود دارد. هدف اصلی ارتودنسی کودکان اصلاح عادات بدی است که بر موقعیت استخوان‌های فک تأثیر می‌گذارد. به طور معمول به این نوع ارتودنسی پیشگیری یا رهگیری گفته می‌شود. ضرورت ارتودنسی کودکان از این جهت است که در این سن می‌توان از ارتودنسی رهگیری یا پیشگیرانه استفاده کرد. این روش درمانی کمتر آسیب و درد را برای کودکان به همراه دارد.

ضرورت ارتودنسی

چگونه مشکلات دندان را می توان تشخص داد؟

بسیاری از والدین نمی دانند که آیا فرزندشان به ارتودنسی احتیاج دارد یا خیر. همچنین سن مناسب برای بردن کودک خود به نزد متخصص ارتودنسی چه زمانی است، تنها از طریق معاینه دندانپزشکی کامل که شامل رادیوگرافی است می‌توان مشکلات بدخیمی دندان و نیاز به استفاده از ارتودنسی رهگیری را در سنین پایین تشخیص داد.

 

سن مناسب ارتودنسی

ارتودنتیست، ارتودنسی  را در 7 سالگی توصیه می‌کند؛ در این سن، بیشتر مشکلات ارتودنسی در آینده می‌توانند شناسایی و حتی درمان شوند، در حالی که برخی دندان‌های شیری هنوز در دهان هستند. ضرورت ارتودنسی در این قسمت است که  در صورت تشخیص و درمان در سنین پایین، اصلاحات ساده تر خواهد بود و درد و آسیب کمتری بیمار تحمل می‌کند. بیشتر بیماران ارتودنسی درمان خود را از سنین 9 تا 14 سالگی شروع می‌کنند. درمان زودرس ارتودنسی در کودکان زیر 9 سال می‌تواند از بروز مشکلات جدی جلوگیری کند و می‌تواند مدت زمان استفاده از بریس را در کودک کاهش دهد. در برخی موارد، متخصص ارتودنسی ممکن است نتایجی بدست آورد که دستیابی به آن‌ها پس از پایان رشد و تکامل صورت یا فک غیرممکن باشد.

 

مزیت ارتودنسی

با درمان ارتودنسی رهگیری می‌توان رشد فک را هدایت کرد، عادات دهانی را که به رشد طبیعی فک و دندان ضرر می رساند اصلاح کرد و ظاهر و عزت نفس کودک را بهبود بخشید، در برخی موارد، ارتودنسی زود هنگام با تشخیص زودرس می‌تواند نیاز به بریس و جراحی فک را از بین ببرد؛ اگرچه در بررسی با دندانپزشک یا متخصص ارتودنسی این متخصص خواهد بود که نیاز به درمان ارتودنسی در کودکان را نشان می‌دهد.

 

علائم و نشانه های ارتودنسی

اما علائم و نشانه‌هایی وجود دارد که نشان می‌دهد که آیا کودک به ارتودنسی نیاز دارد یا خیر. طبق گفته انجمن ارتودنتیست‌های آمریکا این علائم و نشانه‌ها عبارت اند از :

 • فک‌ها هنگام حرکت مقداری صدا ایجاد می‌کنند.
 • استفاده طولانی مدت از پستانک یا بطری
 • دندان‌های شلوغ، جای نا مناسب دندان ها، کج رشد کردن دندان ها
 • کودک بیش از حد گونه‌ها یا سقف دهان را گاز می‌گیرد.
 • وقتی فک یا بعضی از دندان‌ها با بقیه صورت متناسب نباشد.
 • مکیدن بیش از حد شست انگشت توسط کودک
 • از بین رفتن زودرس یا خیلی دیر هنگام دندان‌های شیری
 • مشکل جویدن
 • ماسک تنفسی دهان
 • اپن بایت
 • نیش عمیق
 • کراس بایت
 • دندانهای شلوغ یا بدخیم
 • مشکل صحبت کردن
 • فک‌های منحرف
 • دندان‌های بیرون زده
 • عدم تقارن یا عدم تعادل صورت
 • سایش دندان

 

ضرورت ارتودنسی کودکان

متخصصان ارتودنسی پس از فارغ التحصیلی در دندانپزشکی آموزش‌های ویژه ای می‌بینند، آن‌ها درمان موفقیت آمیز و کاملا تضمین شده را به ما ارائه می‌دهند؛ به همین دلیل، آن‌ها باید کسانی باشند که درباره این موضوع نظر بدهند و درمان ایده آل را پیشنهاد کنند.

متخصصان ارتودنسی با اجماع کامل اعتقاد دارند بهترین زمان برای درمان ارتودنسی در سنین 7 تا 12 سال است، کودکان در این سن در حال رشد هستند و می‌توان با انجام روش‌های درمانی به نتایجی دست پیدا کرد که در بزرگسالی غیر ممکن است.

 

چه نوع ارتودنسی برای کودکان استفاده می‌شود؟

ارتودنسی برای کودکان به دو گروه کلی تقسیم می‌شودکه عبارت اند از:

 • ارتودنسی رهگیری
 • ارتودنسی با براکت

ضرورت ارتودنسی

ارتودنسی رهگیری

از این نوع دستگاه در مراحل رشد کودکان استفاده می‌شود، زیرا آنها باعث درست رشد کردن دهان می‌شود و مشکلات احتمالی را از بین می‌برند. هدف اصلی آن اطمینان از اندازه و موقعیت استخوان‌های دهان کودک به اندازه کافی است تا باعث مشکلات آینده او نشود.

براکت‌ها

رایج ترین و شناخته شده ترین وسایل ارتودنسی هستند. این‌ها قطعات کوچکی هستند که به خارجی دندان چسبانده شده و توسط قوس به یکدیگر متصل می‌شوند، در دوره‌های اخیر به لطف موادی که ساخته شده اند (سرامیک یا یاقوت کبود) می‌توان از ارتودنسی با بریس‌های بسیار نرم تر استفاده کرد. این‌ها با رنگ طبیعی دندان ترکیب شده و باعث توجه دیگران نمی شوند، برای کودکان هیچ محدودیتی در انتخاب نوع ارتودنسی نخواهند داشت به همین منظور هر نوع روشی که می‌خواهند را می توانند استفاده کنند.

ارتودنسی محرک

این نوع از ارتودنسی می‌توانند جا به جا شوند، معمولا از مواد اکریلیک ساخته می‌شوند و به دندان‌های آسیاب متصل می‌شوند، آن‌ها را برای کودکان بالای 7 سال استفاده می‌کنند، آن‌ها را برای اصلاح ناهنجاری‌های استخوانی ناشی از رشد دندان کودک استفاده می‌کنند، ارتودنسی متحرک را لازم است حدود 5-6 ساعت در روز و همچنین در شب استفاده کرد. هرچه مدت زمان استفاده از دستگاه در طول روز بیشتر باشد، مزایا و اصلاحات به دست آمده بیشتر خواهد بود.

 

طول درمان در کودکان

به طور کلی، درمان ارتودنسی در کودکانی که در سنین پایین انجام می‌شوند می‌تواند بین 12 تا 18 ماه طول بکشد، این یعنی یک سوم کمتر از طول درمان در بزرگسالی، این یکی دیگر از ضرورت های ارتودنسی در کودکان به شمار می‌آید، زمانی که در کودکی از این درمان استفاده شود، همراه با رشد دندان و فک اصلاحات نیز انجام خواهد شد. متخصص ارتودنسی با آزمایشاتی که انجام می‌دهد می‌تواند متوجه شود، که دندان‌های کودک در 12 سالگی که تمامی دندان‌ها رشد کرده اند به چه صورت خواهد بود.